Výstavu World Press Photo v Praze doprovodí české snímky pandemie

Výstavu World Press Photo v Praze doprovodí české snímky pandemie
David Neff (Mafra): ukázka z výstavy Koronavirus - život v nouzovém stavu.
Výstavu doprovodí fotografie českých reportérek a reportérů, kteří dokumentují koronavirovou pandemii. Tento snímek pořídil fotograf ČTK Roman Vondrouš.
Ondřej Deml (ČTK): ukázka z výstavy Koronavirus - život v nouzovém stavu.
Lukáš Bíba (HN, Economia): ukázka z výstavy Koronavirus - život v nouzovém stavu.
Foto: World Press Photo 2020
3. 6. 2020 10:03
I přes komplikace spojené s pandemií budou na Staroměstské radnici k vidění vítězné fotografie z aktuálního ročníku World Press Photo. Praha se stane první zahraniční destinací, která tuto výstavu představí, a to pouhý týden po premiéře v Amsterdamu. Letos se navíc přidají české reportérky a reportéři s výstavou Koronavirus - život v nouzovém stavu. Je mezi nimi i fotograf Economie Lukáš Bíba.

Tyto dvě výstavy budou podle zástupců společnosti Czech Photo zároveň jedněmi z posledních konaných na Staroměstské radnici před změnou provozovatele výstavních prostor. Začínají 8. června a potrvají do 28. června.

V soutěži World Press Photo se fotografií roku stal snímek ze súdánských demonstrací Japonce Jasujošiho Čiby. Japonský fotograf zachytil poetický moment uprostřed protestů v Súdánu. Snímek Straight Voice (Jasný hlas) zobrazuje mladého muže, který mezi demonstranty v záři světel z mobilních telefonů recitoval básně.

"Je to zkrátka velmi krásná, pokojná fotografie, která shrnuje všechen neklid světa a touhu lidí po změně," poznamenal člen poroty Chris McGrath. Čiba působí jako fotoreportér francouzské tiskové agentury AFP pro východní Afriku a Indický oceán.

Loňský rok se často řešilo téma tygrů v zajetí, k čemuž přispěl i populární dokumentární seriál Tiger King. Fenoménu tygrů chovaných v zajetí se věnoval i americký fotograf Steve Winter, který se svou sérií získal druhé místo v kategorii Problémy dnešní doby. Porota ocenila i dva autory souborů z rozsáhlých požárů v Austrálii. Prvním je Sean Davey z AFP a druhým je Matthew Abbott, který dokumentoval situaci pro Panos Pictures a The New York Times.

Vystaveny budou i snímky zachycující zásadní politické události. Nicolas Asfouri byl se svou sérií z demonstrací v Hongkongu nominován i na Story roku nakonec získal první místo v kategorii Události. Romain Laurendeau dlouhodobě sleduje situaci v Alžírsku, kde vysoká nezaměstnanost a frustrace vyústily v demonstrace. Nechybějí témata jako migrace Jihoameričanů do Spojených států amerických, demonstrace v Chile nebo dlouhotrvající konflikty v Sýrii a na Blízkém východě.

Každým rokem je o soutěž World Press Photo ze strany profesionálních novinářů obrovský zájem. V roce 2019 se do soutěže přihlásilo celkem 4282 fotografů ze 125 zemí. Společně předložili porotě 73 996 snímků.

Výstavu doprovodí české špičky reportážní fotografie, které dokumentují téma koronaviru v Čechách: Lukáš Bíba (Hospodářské noviny, Economia), Ondřej Deml a Roman Vondrouš (ČTK), Martin Divíšek (EPA), Petr David Josek (AP), Dan Materna, David Neff, Michal Růžička a Michal Sváček (všichni Mafra), Nguyen Phuong Thao (Reflex), Barbora Reichová (Český olympijský výbor) a nezávislé reportérky Lenka Klicperová a Jarmila Štuková.

O výstavách

Výstavy budou přístupné od 8. června do 28. června na Staroměstské radnici každý den od 10.00 do 19.00, kromě pondělí, kdy je otevírací doba od 11.00 do 19.00. Základní vstupné činí 150 a snížené 80 korun.
Další informace: www.czechphoto.org

 

Právě se děje

před 4 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy