World Press Photo míří do Prahy, výstava bude k vidění na Staroměstské radnici

Foto
12. 4. 2019 12:50
Výstava nejlepších snímků ze světové fotosoutěže World Press Photo bude opět k vidění v Praze na Staroměstské radnici. Zahájení je naplánováno na 5. června.
V Praze bude k vidění i tento vítězný snímek kategorie Životní prostředí, který pořídil Brent Stirton (Getty Images). Zachycuje ženskou strážkyni jednoho z afrických národních parků.
V Praze bude k vidění i tento vítězný snímek kategorie Životní prostředí, který pořídil Brent Stirton (Getty Images). Zachycuje ženskou strážkyni jednoho z afrických národních parků. | Foto: World Press Photo 2019

"World Press Photo je mezinárodně uznávaná organizace, která udává směr v žurnalistické fotografii. Její rolí je také upozorňovat na celosvětové problémy.  Proto chceme znovu navázat na tradici výstav World Press Photo v Praze," konstatovala ředitelka společnosti Czech Photo Veronika Souralová.

Výstavu tedy do České republiky přivádí stejná společnost, která pořádá soutěže Czech Press Photo a Czech Nature Photo. "To, že přivážíme prestižní World Press Photo, je dalším logických krokem k rozšíření našich aktivit v oblasti fotografie," uvedla Veronika Souralová. 

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo byla založena v roce 1955 v Amsterdamu. V Praze se výstava poprvé uskutečnila v roce 1990 díky velkému přispění tehdejšího primátora a fotografa Jaroslava Kořána.

Historie úspěchů českých fotografů v soutěži World Press Photo je poměrně bohatá. V roce 1958 získal hlavní cenu český fotograf Stanislav Tereba za snímek z fotbalového zápasu. Fotograf Pavel Štecha byl oceněn druhým místem v roce 1992 za fotografii Václava Havla naslouchajícího u obrazu Mistra Theodorika. O dva roky později získal Tomki Němec třetí místo v kategorii Každodenní život za fotografii Černý trh v Havaně.

Antonín Kratochvíl obdržel v roce 1997 první místo v kategorii Portrét za snímky amerického herce Williama Dafoea a poté v roce 2003 další dvě ocenění - první místo za snímek z barmské věznice a první místo za fotografii ženy prodávající maso z divokých zvířat na trhu v Kongu.

V roce 2004 pak získal Jan Šibík třetí místo v kategorii Sport za sérii z tradičního indického zápasu. Agenturní fotograf ČTK Roman Vondrouš získal v roce 2013 první cenu v kategorii Sport za fotografie z Velké pardubické. A  Michael Hanke získal druhé místo v roce 2017 za svůj soubor ze šachového turnaje a přidal další druhé místo letos.

 

Právě se děje

před 16 minutami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy