Zvláštní lásky: On vězeň, ona na svobodě, nesmí se setkat. Přesto počali děti

Zvláštní lásky: On vězeň, ona na svobodě, nesmí se setkat. Přesto počali děti
Druhý díl seriálu o nominacích na World Press Photo představuje soubor italského fotografa Antonia Faccilonga a jednu malou záhadu spojenou s narozením zhruba stovky dětí. Na tomto snímku ženy, matky a děti palestinských vězňů přicházejí k checkpointu Beit Seiraon. Mnoho z nich má za sebou dlouhou cestu a chtějí se dostat do Izraele, aby mohly navštívit své vězněné příbuzné.
V ložnici stále visí oblek Naela al-Barghouthího. Jeho žena Iman Nafi, žijící v palestinském Kobaru, si tak udržuje vzpomínku na manžela. Ten byl poprvé zatčen v roce 1978 po zásahu izraelského komanda a z vězení se vrátil v roce 2011. Hned poté si vzal Iman Nafi, ale o tři roky později byl znovu zatčen a odsouzen na doživotí. Snímek z roku 2017.
Lydia Rimawiová odpočívá doma v palestinském Beit Rima. Její manžel Abdul Karim Rimawi byl zatčen v roce 2001 a odsouzen k pětadvaceti letům vězení za podíl na vraždě izraelského ministra turismu. Přestože se Lydia a Abdul nesmějí během návštěv ani dotknout, mají syna Majda. Ten byl počat po umělém oplodnění v roce 2013. Vězeň byl za propašování spermatu potrestán pokutou odpovídající v přepočtu zhruba 35 tisícům korun a zákazem návštěv na dva měsíce. Snímek je z roku 2018.
Majd Rimawi na fotografii v mobilním telefonu, která chlapce zachycuje, když slavil sedmé narozeniny (rok 2020). Je jedním z 96 dětí, které se narodily díky metodám umělého oplodnění a jejich palestinští otcové jsou v izraelském vězení.
Foto: World Press Photo 2021
Foto
30. 3. 2021 6:11
Na první poslech to zní neuvěřitelně. Palestinští odsouzenci v izraelských věznicích se mohou s blízkými vídat jen přes skleněnou přepážku - přesto někteří z nich počali se svými manželkami děti. Jak je to možné, vysvětluje ve svém souboru snímků italský fotograf Antonio Faccilongo, nominovaný na World Press Photo v kategorii Dlouhodobý projekt.

(2. díl seriálu) - "V izraelských věznicích je momentálně asi 4200 Palestinců, alespoň podle zprávy humanitární organizace B’Tselem z února 2021," konstatuje fotograf Antonio Faccilongo. Mnozí z vězňů byli odsouzeni k více než dvacetiletým trestům.

Ten, kdo chce palestinského vězně navštívit, musí zvládnout řadu úředních úkonů a vyhovět přísným pravidlům. "Návštěvníci se s nimi obvykle mohou vidět pouze přes průhlednou přepážku a mluvit jen přes telefon," říká fotograf pracující pro agenturu Getty.  

Sebemenší tělesný kontakt s vězněm je zakázán. Jediný, koho se toto nařízení netýká, jsou děti do deseti let. Těm je při každé návštěvě povoleno deset minut, během kterých mohou obejmout své příbuzné.

Jak uvádí Antonio Faccilongo, který byl za svůj soubor fotografií nominován na World Press Photo v kategorii dlouhodobých projektů, někdy po roce 2000 začali vězni odsouzení k dlouhodobým trestům pašovat sperma - například ukryté v dárcích, které dávali dětem během návštěvy. Doufali, že díky tomu budu moci s manželkami počít potomky. Zvláštní kontraband maskovali nejrůznějším způsobem - v psacích perech, v plastových obalech od sladkostí, v čokoládových tyčinkách. Ženy se pak snaží otěhotnět s pomocí lékařů a metod asistované reprodukce.

Jedním z takto narozených dětí je podle fotoreportéra například potomek Abdula Karima Rimawiho, který byl v roce 2001 potrestán pětadvaceti lety vězení za podíl na vraždě izraelského ministra pro turistiku Rechav'ama Ze'eviho.

"Zpráva neziskové organizace Middle East Monitor uvádí, že tak bylo doposud počato celkem 96 dětí," konstatuje Faccilonga. Sérii fotografií nazval Habibi. "To v arabštině znamená má láska," vysvětluje. "Jde o kroniku milostných příběhů na pozadí nejdelšího a nejkomplikovanějšího konfliktu v moderní historii," dodává. Snaží se zachytit konkrétní dopady konfliktu na palestinské rodiny, aniž by se přikláněl na jednu nebo druhou stranu.

V seriálu o nominacích na World Press Photo postupně představujeme nominované fotografy a jejich práci. Jde o přehlídku toho nejlepšího a nezajímavějšího ze soudobé fotožurnalistiky. Předchozí díl najdete zde:
Když vám miminko přijde poštou. Fenomén reborn na fotkách z World Press Photo

 

Právě se děje

Další zprávy