World Press Photo vyhrál ukrajinský fotograf Maloletka. Zachytil utrpení v Mariupolu

World Press Photo vyhrál ukrajinský fotograf Maloletka. Zachytil utrpení v Mariupolu
Mads Nissen (Dánsko / Politiken, Panos Pictures): Cena za mír v Afghánistánu. Světový vítěz World Press Photo v kategorii Příběh roku (ukázka ze souboru snímků).
Anush Babajanyanová (Arménie / VII Agency, National Geographic Society): Rozbouřené vody. Světová vítězka v kategorii Dlouhodobý projekt (ukázka ze souboru, který se zabývá klimatickou krizí).
Mohamed Mahdy (Egypt): Stoupající hladina moře. Webový projekt o zvedající se hladině moře a problémech, které to přináší rybářské vesnici poblíž Alexandrie. Světový vítěz v kategorii Open format (ukázka z většího souboru).
Simone Tramonte (Itálie): Přechod k uhlíkové neutralitě. Evropský vítěz v kategorii Dlouhodobý projekt (ukázka z většího souboru).
Foto: World Press Photo 2023
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
20. 4. 2023 11:00
Světovým vítězem letošního ročníku fotožurnalistické soutěže World Press Photo se stal ukrajinský fotograf Jevgenij Maloletka se snímkem, který zachycuje hrůzu v Mariupolu, obleženém ruskou armádou. Porota ocenila především to, že v jediném obraze "dokonale zachytil lidské utrpení způsobené ruskou invazí na Ukrajinu". Výsledky byly oznámeny 20. dubna.

Podle předsedy poroty Brenta Lewise bylo rozhodnutí poroty o vítězství Jevgenije Maloletky jednomyslné. "Snímek umírající těhotné ženy dokonale vystihuje průběh války, stejně jako záměry Ruska. Jak uvedl jeden z kolegů porotců, je to, jako kdyby se snažili zabít budoucnost Ukrajiny."

Fotografie Jevgenije Maloletky zobrazuje záchranáře, jak vynášejí z vybombardované nemocnice v Mariupolu zraněnou těhotnou Irynu Kalininovou (32). Její dítě se narodilo mrtvé a o půl hodiny později zemřela i ona. Zpráva OBSE pak dospěla k závěru, že nemocnice byla záměrným cílem ruského útoku, který si vyžádal tři mrtvé a přibližně sedmnáct zraněných.

Světové vítězství v kategorii Příběh roku získala série snímků dánského fotografa Madse Nissena. Odráží současný život v Afghánistánu, kterému vládne hnutí Tálibán.

Vítězkou ceny za dlouhodobý projekt je Anush Babajanyanová (Arménie), která fotografovala, jak se ve Střední Asii a zejména v tamních bývalých republikách Sovětského svazu potýkají s problémy s hospodařením s vodou, které výrazně zhoršila klimatická krize.

Relativně nově otevřenou kategorii Open format vyhrál Mohamed Mahdy (Egypt). Popisuje život v rychle mizející rybářské čtvrti al-Maks v Alexandrii. I její postupný zánik souvisí s klimatickými změnami.

"Naši čtyři globální vítězové přinášejí svědectví o nejdůležitějších a nejnaléhavějších tématech roku 2022," dodal předseda poroty Lewis a zdůraznil, že oceněné snímky dále rozvíjejí tradice kvalitní fotožurnalistiky, která pomáhá upozorňovat na problémy a na úděl těžce zkoušených lidí.

Soutěž World Press Photo letos pokračovala v novém modelu svého fungování. Nejprve vyhlásila regionální vítěze podle světadílů, teď pokračovala oznámením světových vítězů. Do 66. ročníku soutěže se přihlásilo 3752 fotografů a porota hodnotila přes šedesát tisíc fotografií.

Model regionálního členění soutěže byl zaveden v loňském roce a podle organizátorů podporuje větší rozmanitost příběhů a dává více šancí fotografům, kteří nepocházejí z Evropy nebo z USA. 

Hodnocení World Press Photo 2023 probíhalo od 14. ledna do 24. února. 
Zúčastnilo se ho šest regionálních porot a celosvětová porota, které zasedaly online i offline, přičemž ta druhá se sešla v kanceláři World Press Photo v nizozemském Amsterdamu.

Přehled vítězů a čestných uznání ze soutěže World Press Photo přinášíme ve fotogalerii. 

 

Právě se děje

Další zprávy