Nejlepší snímky přírody: World Press Photo se dá vyhrát i s fotkami z balkonu

Nejlepší snímky přírody: World Press Photo se dá vyhrát i s fotkami z balkonu
2. místo v kategorii Životní prostředí - série: Ciril Jazbec (Slovinsko / pro National Geographic) - Jak bojovat s klimatickými změnami. Fotograf popisuje metodu inovátora Sonama Wangchuka, který doporučuje lidem v Himálaji stavět kónické hromady sněhu, které zpomalují tání a drží vodu až do jara, kdy je jí nejvíce potřeba pro zemědělství.
3. místo v kategorii Příroda - single: Jaime Culebras (Španělsko) - Nový život. Vajíčka vzácné žáby Nymphargus wileyi krátce před vylíhnutím pulců.
Vítězka v kategorii Příroda - single: Ami Vitaleová (USA / pro CNN) - Záchrana žiraf ze zaplaveného ostrova Longicharo na keňském jezeře Baringo.
Vítěz v kategorii Životní prostředí - série: Lalo de Almeida (Brazílie / pro Folha de São Paulo) - Brazilský region Pantanal postupně likvidují požáry deštného pralesa.
Foto: Jasper Doest, World Press Photo 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 5. 2021 6:00
Nizozemský fotograf Jasper Doest je už díky svým snímkům zvířat světově známý. I když mu letošní pandemie nedovolila cestovat, přesto se mu podařilo vyhrát World Press Photo v kategorii Příroda. Rozhodl se, že bude během lockdownu fotit holuby, kteří k němu létali na balkon. Vznikl tak vítězný soubor Pandemičtí holubi - Love story. Tyto i další nejlepší snímky přírody najdete ve fotogalerii.

Fotograf Jasper Doest zůstal během pandemie izolován v bytě v nizozemském Vlaardingenu. Jeho rodina se během té doby spřátelila se dvěma divokými holuby, které pojmenovala Ollie a Dollie. "Byli v našem domě štamgasty a jejich každodenní návštěvy nám připomínaly, že lidé na této planetě nejsou sami, i když žijí izolovaní v městských oblastech," říká Doest.

Snímky zachycují například Doestovu dceru, kterou vyděsil přílet holuba na balkon, nebo holuby, kteří se procházejí po podlaze bytu.

Doestovy snímky jsou součástí širšího přehledu nejlepších fotografií přírody a životního prostředí ze soutěže World Press Photo. Zaměřujeme se v něm především na širší ukázky z vítězných sérií, na které obvykle ve fotogaleriích vydávaných ihned po vyhlášení cen nebývá dostatek prostoru.

Zprávu s celkovým přehledem vítězů jsme přinesli hned po vyhlášení výsledků a najdete ji zde: Koronavirový snímek První objetí se stal fotografií roku na World Press Photo. Kromě toho se v rubrice Foto na Aktuálně.cz můžete podívat také na přehled nejlepších zpravodajských fotografií a na oceněné soubory z kategorie Dlouhodobý projekt v článcích Zvláštní lásky a Když vám miminko přijde poštou.

Letos porota soutěže World Press Photo hodnotila 74 470 snímků od 4315 fotografů z celého světa. Ze soutěže vzešlo 45 vítězů z 28 zemí. Český fotograf letos mezi vítězi ani medailisty není.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy