Nejlepší snímky přírody: World Press Photo se dá vyhrát i s fotkami z balkonu

Nejlepší snímky přírody: World Press Photo se dá vyhrát i s fotkami z balkonu
2. místo v kategorii Životní prostředí - série: Ciril Jazbec (Slovinsko / pro National Geographic) - Jak bojovat s klimatickými změnami. Fotograf popisuje metodu inovátora Sonama Wangchuka, který doporučuje lidem v Himálaji stavět kónické hromady sněhu, které zpomalují tání a drží vodu až do jara, kdy je jí nejvíce potřeba pro zemědělství.
3. místo v kategorii Příroda - single: Jaime Culebras (Španělsko) - Nový život. Vajíčka vzácné žáby Nymphargus wileyi krátce před vylíhnutím pulců.
Vítězka v kategorii Příroda - single: Ami Vitaleová (USA / pro CNN) - Záchrana žiraf ze zaplaveného ostrova Longicharo na keňském jezeře Baringo.
Vítěz v kategorii Životní prostředí - série: Lalo de Almeida (Brazílie / pro Folha de São Paulo) - Brazilský region Pantanal postupně likvidují požáry deštného pralesa.
Foto: Jasper Doest, World Press Photo 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 5. 2021 6:00
Nizozemský fotograf Jasper Doest je už díky svým snímkům zvířat světově známý. I když mu letošní pandemie nedovolila cestovat, přesto se mu podařilo vyhrát World Press Photo v kategorii Příroda. Rozhodl se, že bude během lockdownu fotit holuby, kteří k němu létali na balkon. Vznikl tak vítězný soubor Pandemičtí holubi - Love story. Tyto i další nejlepší snímky přírody najdete ve fotogalerii.

Fotograf Jasper Doest zůstal během pandemie izolován v bytě v nizozemském Vlaardingenu. Jeho rodina se během té doby spřátelila se dvěma divokými holuby, které pojmenovala Ollie a Dollie. "Byli v našem domě štamgasty a jejich každodenní návštěvy nám připomínaly, že lidé na této planetě nejsou sami, i když žijí izolovaní v městských oblastech," říká Doest.

Snímky zachycují například Doestovu dceru, kterou vyděsil přílet holuba na balkon, nebo holuby, kteří se procházejí po podlaze bytu.

Doestovy snímky jsou součástí širšího přehledu nejlepších fotografií přírody a životního prostředí ze soutěže World Press Photo. Zaměřujeme se v něm především na širší ukázky z vítězných sérií, na které obvykle ve fotogaleriích vydávaných ihned po vyhlášení cen nebývá dostatek prostoru.

Zprávu s celkovým přehledem vítězů jsme přinesli hned po vyhlášení výsledků a najdete ji zde: Koronavirový snímek První objetí se stal fotografií roku na World Press Photo. Kromě toho se v rubrice Foto na Aktuálně.cz můžete podívat také na přehled nejlepších zpravodajských fotografií a na oceněné soubory z kategorie Dlouhodobý projekt v článcích Zvláštní lásky a Když vám miminko přijde poštou.

Letos porota soutěže World Press Photo hodnotila 74 470 snímků od 4315 fotografů z celého světa. Ze soutěže vzešlo 45 vítězů z 28 zemí. Český fotograf letos mezi vítězi ani medailisty není.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy