Boj trubců o královnu i netopýr ve chřtánu hada. Nejlepší fotky přírody roku 2022

Boj trubců o královnu i netopýr ve chřtánu hada. Nejlepší fotky přírody roku 2022
Karine Aignerová (USA): Velký rozruch. Tento snímek se stal absolutním vítězem soutěže Wildlife Photographer of the Year 2022 a zároveň vyhrál také v kategorii Bezobratlí. Zachycuje páření včel. Sony A7R III, objektiv Laowa 24mm f/14, 1/1000 s, ISO 6400, stroboskop Profoto + bezdrátová spoušť. V galerii přinášíme ukázky dalších oceněných fotografií.
Daniel Núñez (Guetamala): Umírající jezero Amatitlán. Vítěz v kategorii Mokřady (ukázka z oceněných prací na soutěži Wildlife Photographer of the Year 2022). DJI Mavic Mini 2, objektiv 24 mm f/2,8, 1/60 s, f/2,8, ISO 100.
Dmitrij Kokh (Rusko): Medvědí dům v opuštěné osadě na Koljuchinově ostrově. Vítěz v kategorii Městská příroda (ukázka z oceněných prací na soutěži Wildlife Photographer of the Year 2022). DJI Mavic 2 Pro a Hasselblad L1D-20c, objektiv 28 mm f/2,8, 1/160 s, f/2,8, ISO 640.
Brent Stirton (Jihoafrická republika): Loučení s Ndakasi. Autor snímku kdysi 
fotografoval záchranu gorily Ndakasi. Tehdy to ještě bylo dvouměsíční mládě, jehož tlupu vybila dřevouhelná mafie. Na tomto snímku zachytil Brent Stirton její loučení se životem. Gorila kvůli vážné nemoci zemřela ve věku 14 let. Na snímku leží v náručí svého ošetřovatele, rangera Andreho Baumy. Vítěz v kategorii Fotožurnalistika (ukázka z oceněných prací na soutěži Wildlife Photographer of the Year 2022). Canon EOS R5, objektiv 24-70 mm f/2,8, 1/160 s, f/2,8, ISO 3200.
Foto: Tony Wu, Wildlife Photographer of the Year 2022
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 23. 10. 2022 11:48
Světová soutěž fotografů přírody Wildlife Photographer of the Year, kterou pořádá Přírodopisné muzeum v Londýně, vyhlásila své letošní vítěze. Hlavní cenu pro fotografa roku si letos vydobyla Karine Aignerová z USA za snímek bzučícího klubka včel, které se točí nad rozpáleným pískem na texaském ranči.

Aignerová je pátou ženou v osmapadesátileté historii soutěže, která získala hlavní cenu. Na její vítězné fotografii jsou vidět včelí trubci, kteří se chtějí pářit s jedinou královnou uprostřed chumlu.

Vítězný snímek Karine Aignerové.
Vítězný snímek Karine Aignerové. | Foto: Karine Aigner, Wildlife Photographer of the Year 2022

Do soutěže se letos přihlásili fotografové z 93 zemí světa a zaslali porotě ke zhodnocení bezmála 39 tisíc snímků. Ta pak vyhlásila vítěze celkem v 19 kategoriích. 

"Fotografové divoké přírody nám nabízejí nezapomenutelné detailní pohledy do života volně žijících druhů a na jejich fascinující chování. Informují také o důsledcích klimatické krize," konstatoval ředitel Přírodopisného muzea Doug Gurr. Zdůraznil také, že záběry ukazují, jak důležité je chránit divokou přírodu. Právě na výstavě v Přírodopisném muzeu jsou od 14. října k vidění vítězné snímky. 

Do dalšího, tedy už 59. ročníku soutěže Wildlife Photographer of the Year se mohou fotografové hlásit od 17. října do 8. prosince letošního roku. Více informací k účasti v soutěži je zde: www.nhm.ac.uk/wpy/competition.

Soutěž Wildlife Photographer of the Year byla založena v roce 1965 časopisem BBC Wildlife Magazine, který se tehdy jmenoval Animals. V roce 1984 se k soutěži připojilo Přírodopisné muzeum v Londýně (Natural History Museum) a vznikla její dnešní podoba. Soutěž nyní řídí a vlastní Přírodopisné muzeum.

 

Právě se děje

Další zprávy