Když je tuhý mráz, pomůže tulit se k sobě jako languři. Okouzlující fotky přírody

Když je tuhý mráz, pomůže tulit se k sobě jako languři. Okouzlující fotky přírody
Prestižní soutěž Wildlife Photographer of the Year zveřejnila pětadvacet snímků, které se utkají o cenu veřejnosti. Autorem tohoto záběru je Sascha Fonseca z Německa. Fotograf zachytil levharta sněžného na pozadí velkolepých hor v severoindickém Ladákhu, a to díky fotopasti a bez použití návnad. (Canon EOS 5DS, objektiv 24 mm, 1/200 s, f/8, ISO 400, blesk, bezdrátová spoušť Camtraptions)
Umění a život. Živý gekon a graffiti znázorňující kočku. Další Španěl v řadě Eduardo Blanco Mendizabal. (Canon R5, objektiv 100-400 mm; 1/30 s, f/5,6, ISO 6400, stativ)
Malí plameňáci ve školce. Kolonie plameňáků v biosférické rezervaci Ría Lagartos na poloostrově Yucatán v Mexiku. Spoušť stiskl Mexičan Claudio Contreras Koob. (Canon EOS 5D Mk II, objektiv 300 mm s telekonvertorem 2x, 1/400 s, f/11, ISO 1600)
Čelo na čelo. Podívaná na dvě samice pižmoňů, které na sebe útočí, fotografa překvapila. Bylo právě období říje a on očekával, že se o samice utkají dva samci - jenže slabší z nich hned ustoupil a vyklidil pole silnějšímu. V tu chvíli se obě samice pustily do krátkého, ale intenzivního boje, jehož průběh zachytil svým fotoaparátem.  Autorem je Miquel Angel Artús Illana  ze Španělska. (Nikon D850, objektiv Nikon 500 mm, 1/1600 s, f/8, ISO 1250)
Foto: Minqiang Lu, Wildlife Photographer of the Year, (publikováno se souhlasem pořadatelů soutěže)
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 10. 12. 2022 16:30
Mládě paviána se stále drží mámy, kterou si nese v tlamě levhartice. Liška těžce poraněná o plot na stavbě nedokáže lovit. Languři se k sobě tisknou v desetistupňovém mrazu, medvídě si hraje na rozkvetlé louce. Někdy jsou to smutné příběhy, jindy čistá krása. Prestižní soutěž Wildlife Photographer of the Year zveřejnila pětadvacet snímků, které se utkají o cenu veřejnosti.

Porota vybrala nominované snímky ze 38 575 přihlášených fotografií, které zaslali autoři z 93 zemí světa. Online hlasování bude možné až do 2. února 2023, a to buď na této adrese, nebo na interaktivních obrazovkách v londýnském Přírodopisném muzeu (Natural History Museum).

Pět snímků s nejvyšším počtem hlasů muzeu vystaví společně se vítěznými fotografiemi, které už vybrala porota. Najdete je v článku Boj trubců o královnu i netopýr ve chřtánu hada. Nejlepší fotky přírody roku 2022. Výstava potrvá až do začátku července příštího roku. 

Soutěž Wildlife Photographer of the Year založil v roce 1965 časopis BBC Wildlife Magazine, který se tehdy jmenoval Animals. V roce 1984 se do ní zapojilo Přírodopisné muzeum v Londýně a vznikla její dnešní podoba. Nyní soutěž řídí a vlastní Přírodopisné muzeum.

 

Právě se děje

Další zprávy