Když tygřice objímá stromy. Vévodkyně Kate vyhlásila nejlepší fotky přírody roku 2020

Když tygřice objímá stromy. Vévodkyně Kate vyhlásila nejlepší fotky přírody roku 2020
Vítěz kategorie Ptáci: Jose Luis Ruiz Jiménez (Španělsko) - Potápky za úsvitu. (Nikon D4S, objektiv 600 mm f/4 + telekonvertor; 1/800 s, f/6,3, ISO 500).
Vítěz kategorie Podvodní fotografie: Songda Cai (Čína) - Zlatý okamžik. Na snímku je jedno z vývojových stadií krakatice třásnité. (Nikon D850, objektiv 60 mm f/2,8, 1/200 s, f/20, ISO 500, podvodní pouzdro Seacam, blesky Seaflash 150D).
Vítěz kategorie zvířecí portrét: Mogens Trolle (Dánsko) - Póza. Na snímku je kahau nosatý. (Canon EOS-1D X, objektiv 500mm f/4, 1/1000 s, f/7,1, ISO 1250, stativ  Manfrotto, stativová hlava Benro).
Vítěz kategorie Země a životní prostředí: Luciano Gaudenzio (Itálie) - Řeka lávy na Etně. (Canon EOS 5D Mark III, objektiv  24 mm f/3,5, 1 s, f/16, ISO 320, stativ Leofoto).
Foto: Sergey Gorshkov, Wildlife Photographer of the Year 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 10. 2020 13:30
On-line, ale s velkou slávou. Tak se letos vyhlašovaly výsledky prestižní světové fotografické soutěže fotografů přírody. Vítěze letos v Londýně oznamovala britská vévodkyně Catherine, manželka prince Williama, která je sama velmi zapálenou amatérskou fotografkou. Celkové vítězství letos připadlo snímku tygra ussurijského, který pořídil Sergey Gorshkov.

Fotografickou soutěž Wildlife Photographer of the Year tradičně pořádá londýnské Přírodopisné muzeum (Natural History Museum). Letos porota hodnotila bezmála padesát tisíc snímků 

Patronka muzea, vévodkyně Catherine, vyhlásila v on-line ceremoniálu hlavního vítěze, kterým se letos stal ruský fotograf Sergey Gorshkov. Na svém snímku zachytil samici tygra ussurijského. Za snímkem je neuvěřitelné množství práce, fotografovi trvalo téměř rok, než pomocí skrytých kamer dokázal pořídit dokonalý záběr. 

"Je to neopakovatelná scéna, unikátní a intimní moment zachycený hluboko v magickém lese. Paprsky nízkého podzimního slunce dopadají na starobylou jedli a na obrovskou tygřici, která právě na kmeni zanechává svou zprávu. Je to také příběh o návratu této šelmy, která je symbolem ruské divočiny," řekla o vítězném snímku porotkyně Rosamund Kidman Coxová.

Podle Tima Littlewooda z Přírodopisného muzea snímek tygřice zachycený v jejím přirozeném prostředí odráží naději a potvrzuje zprávy, že počty této téměř vyhubené šelmy ve volné přírodě zase rostou. 

Jako hlavní vítězka juniorských kategorií pak byla vyhlášena finská fotografka 
Liina Heikkinenová se snímkem lišky, která právě ulovila husu. 

Stovka fotografií, které se dostaly do finále soutěže, bude vystavena v britském Přírodopisném muzeu od 16. října. O tři dny později odstartuje další ročník soutěže Wildlife Photographer of the Year, jejíž historie se začala psát už v roce 1965.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy