Perské větrné mlýny a další divy světa. Nejlepší fotky ze soutěže Wiki miluje památky

Perské větrné mlýny a další divy světa. Nejlepší fotky ze soutěže Wiki miluje památky
Celosvětová fotografická soutěž Wiki miluje památky zveřejnila letošní vítěze. Mezi nejlepšími záběry roku jsou desítky pozoruhodných míst. Vítězem se stal Donatas Dabravolskas s tímto snímkem, na kterém je zachycena Královská knihovna v Riu de Janeiru.
Damian Pankowiec: Kaple sv. Rocha v polském Krasnobrodu. (2. místo v soutěži Wiki miluje památky).
Serhij Zysko: Modrá komnata na zámku Samčiky poblíž ukrajinského města Starokosťantynivu. (3. místo v soutěži Wiki miluje památky).
Małgorzata Pawelczyková: Památník vojevůdce Stefana Czarnieckého v polském městě Tykocin. (4. místo v soutěži Wiki miluje památky).
Foto: Hadi Dehghanpour, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 4. 2022 6:00
Dávné perské větrné mlýny v íránském Nashtifanu pocházejí ze 7. století a stále jsou v provozu. Snímek, který je zachycuje, je jednou z oceněných fotografií v letošním ročníku světové soutěže Wiki miluje památky. Mezi nejlepšími záběry roku jsou desítky pozoruhodných míst – známých i takřka zapomenutých.

Vítězem soutěže, do které bylo přihlášeno 172 tisíc snímků od bezmála pěti tisíc autorů, se stal Donatas Dabravolskas. Jeho fotografie zachycuje Královskou knihovnu v Riu de Janeiru. 

Záběry nejprve prošly rukama národních porot v jednotlivých zemích, nejlepší fotografie pak hodnotila mezinárodní porota. Ta svůj verdikt oznámila v polovině dubna. Zaměřila se přitom zejména na to, zda je snímek užitečný pro použití na Wikipedii a zároveň posuzovala také jeho technickou kvalitu a originalitu. Fotografie ze soutěže se stávají součástí volně dostupné obrazové databáze Wikimedia Commons

Právě ukončený ročník byl již dvanáctý a zúčastnilo se ho 37 zemí. Česká republika mezi nimi nebyla - do soutěže se zatím přihlásila pouze třikrát, v letech 2012 až 2014. Wiki miluje památky (anglicky Wiki Loves Monuments) organizují dobrovolníci z poboček nadace Wikimedia Foundation. Účastníci nahrávají na úložiště obrázků Wikimedia Commons své fotografie kulturních a historických pamětihodností v zemích a regionech, které se v daném roce zapojily do soutěže.

Cílem akce je upozornit na kulturní památky v zúčastněných zemích a podpořit projekty nadace Wikimedia; sponzory cen jsou zejména památkové instituce a obchodníci z oblasti fotografického průmyslu. Soutěž se poprvé konala v Nizozemsku v roce 2010. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Ledecká je popáté Královnou bílé stopy

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká je popáté Královnou bílé stopy. Vyhrála i hodnocení obou svých sportů, tedy alpského lyžování a snowboardingu. Na trůnu vystřídala snowboardcrossařku Evu Samkovou, která o vrchol olympijské sezony přišla po té, co si v prosinci zlomila obě nohy u kotníků. Naopak Ledecká v Pekingu vyhrála paralelní obří slalom na snowboardu a přidala ke dvěma zlatým olympijským medailím z Pchjongčchangu další triumf.

Ledecká na ZOH útočila na medaile i na lyžích. V kombinaci skončila čtvrtá, v superobřím slalomu pátá a ve sjezdu ji jen hrubá chyba srazila až na 27. příčku. Na stupně vítězů se mezi lyžařkami dostala v závodech Světového poháru. Při únorových sjezdech v Crans Montaně byla první a druhá, v lednu obsadila třetí příčku při sjezdu v Cortině d'Ampezzo. Třetí místo jí patřilo i v celkovém hodnocení sjezdu ve Světovém poháru.

Aktualizováno před 1 hodinou

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy