Výstava Czech Press Photo v Národním muzeu začíná, zatím jen on-line

Vítězem Czech Press Photo 2020 je snímek dezinfekční brány v Betlémské kapli
Druhé místo v kategorii Každodenní život: Irena Zlámalová - Jeden rok v životě jedné holky. Ukázka ze série snímků.
Vítěz v kategorii Umění a kultura: David W. Černý (Reuters) - Cirk La Putyka během omezeného vycházení. Ukázka ze série snímků.
Druhé místo v kategorii Portrét: David Neff (Mafra) - Sestřičky po službě v covidáriu ARO na Bulovce. Ukázka ze série snímků.
Druhé místo v kategorii Sport: Gabriel Kuchta (Deník N) - Diváci sledují fotbal v autokině po obnovení nejvyšší fotbalové soutěže. Ukázka ze série snímků.
Foto: Czech Press Photo 2020
vot vot
28. 4. 2021 13:00
Termín výstavy nejlepších novinářských fotografií Czech Press Photo se kvůli koronavirovým restrikcím posunul o několik měsíců. Slavnostní zahájení nakonec připadlo na 28. dubna, ovšem zatím bude dostupná jen on-line. Výstava se letos poprvé koná v západní dvoraně Národního muzea.

Expozice představí vítězné snímky soutěže doplněné kolekcí vybraných zásadních okamžiků 26. ročníku společně s výstavou zahraničních porotců a Grantem primátora města Prahy. "Jakmile bude možné výstavu navštívit osobně, budeme o tom informovat," konstatují organizátoři soutěže. Výstava potrvá do října roku 2021. 

"Uspořádat akci takového rozsahu, jako má Czech Press Photo, je v této nejisté době je velmi složité. Základní bylo rozhodnutí, zda vůbec výstavu uskutečnit. Přerušit 26 let trvající tradici bych však považovala za velkou chybu. Od listopadu tedy výstavu připravujeme, průběžně sledujeme aktuální situaci, která nám všechny plány postupně maří. Nakonec jsme společně s Národním muzeem stanovili termín dokončení výstavy 28. dubna a doufáme, že ji návštěvníci budou moci navštívit. Díky snímkům našich nejlepších fotožurnalistů si tak obrazově přiblíží a zrekapitulují uplynulý rok. Budu ráda, pokud se touto výstavou zahájí tradice nová - Czech Press Photo v Národním muzeu," uvedla ředitelka Czech Press Photo Veronika Souralová.

Výstava Czech Press Photo v pražském Národním muzeu začíná, zatím jen online.
Výstava Czech Press Photo v pražském Národním muzeu začíná, zatím jen online. | Foto: Dan Materna, Czech Press Photo

Připomeňme, že fotografií roku se stal snímek Romana Vondrouše z ČTK, který zachytil muže procházejícího dezinfekční bránou. Mezinárodní porota vybrala vítěze z více než pěti tisíc snímků od 288 autorů.

"Výstava Czech Press Photo je mimořádnou výstavou, která vznikala v mimořádné době a koná se v mimořádných prostorách Národního muzea. Jsem velice rád, že se výstavu podařilo uskutečnit a snad již brzy si ji budou moci prohlédnout naši návštěvníci společně s dalšími výstavami, které jsou pro ně připraveny v Národním muzeu," říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstavu Czech Press Photo doplní výstava Tři pohledy, kde se představí výběr snímků zahraničních porotců. Byla instalována v galerii Czech Photo Centre v době lockdownu a k vidění byla pouze on-line. Představí se Joe Klamar, Chris McGrath a Nicole Tung, kteří ve své fotografické kariéře byli přítomni zásadním okamžikům novodobých světových dějin.

Jedním z vystavených souborů bude i cyklus Pražské panoptikum od Jana Rasche, který s ním zvítězil v kategorii Grant Prahy v roce 2019. Autor dokumentoval centrum přeplněně turisty, poté s příchodem pandemie koronaviru dostal jedinečnou možnost zaznamenat naprostý opak.

Výstava bude otevřena dle vládních nařízení v prostorách dvorany Národního muzea a potrvá do října 2021. Další informace a jednotlivé fotografie naleznete na www.czechphoto.org.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy