Výstava Czech Press Photo v Národním muzeu začíná, zatím jen on-line

Vítězem Czech Press Photo 2020 je snímek dezinfekční brány v Betlémské kapli
Druhé místo v kategorii Každodenní život: Irena Zlámalová - Jeden rok v životě jedné holky. Ukázka ze série snímků.
Vítěz v kategorii Umění a kultura: David W. Černý (Reuters) - Cirk La Putyka během omezeného vycházení. Ukázka ze série snímků.
Druhé místo v kategorii Portrét: David Neff (Mafra) - Sestřičky po službě v covidáriu ARO na Bulovce. Ukázka ze série snímků.
Druhé místo v kategorii Sport: Gabriel Kuchta (Deník N) - Diváci sledují fotbal v autokině po obnovení nejvyšší fotbalové soutěže. Ukázka ze série snímků.
Foto: Czech Press Photo 2020
vot vot
28. 4. 2021 13:00
Termín výstavy nejlepších novinářských fotografií Czech Press Photo se kvůli koronavirovým restrikcím posunul o několik měsíců. Slavnostní zahájení nakonec připadlo na 28. dubna, ovšem zatím bude dostupná jen on-line. Výstava se letos poprvé koná v západní dvoraně Národního muzea.

Expozice představí vítězné snímky soutěže doplněné kolekcí vybraných zásadních okamžiků 26. ročníku společně s výstavou zahraničních porotců a Grantem primátora města Prahy. "Jakmile bude možné výstavu navštívit osobně, budeme o tom informovat," konstatují organizátoři soutěže. Výstava potrvá do října roku 2021. 

"Uspořádat akci takového rozsahu, jako má Czech Press Photo, je v této nejisté době je velmi složité. Základní bylo rozhodnutí, zda vůbec výstavu uskutečnit. Přerušit 26 let trvající tradici bych však považovala za velkou chybu. Od listopadu tedy výstavu připravujeme, průběžně sledujeme aktuální situaci, která nám všechny plány postupně maří. Nakonec jsme společně s Národním muzeem stanovili termín dokončení výstavy 28. dubna a doufáme, že ji návštěvníci budou moci navštívit. Díky snímkům našich nejlepších fotožurnalistů si tak obrazově přiblíží a zrekapitulují uplynulý rok. Budu ráda, pokud se touto výstavou zahájí tradice nová - Czech Press Photo v Národním muzeu," uvedla ředitelka Czech Press Photo Veronika Souralová.

Výstava Czech Press Photo v pražském Národním muzeu začíná, zatím jen online.
Výstava Czech Press Photo v pražském Národním muzeu začíná, zatím jen online. | Foto: Dan Materna, Czech Press Photo

Připomeňme, že fotografií roku se stal snímek Romana Vondrouše z ČTK, který zachytil muže procházejícího dezinfekční bránou. Mezinárodní porota vybrala vítěze z více než pěti tisíc snímků od 288 autorů.

"Výstava Czech Press Photo je mimořádnou výstavou, která vznikala v mimořádné době a koná se v mimořádných prostorách Národního muzea. Jsem velice rád, že se výstavu podařilo uskutečnit a snad již brzy si ji budou moci prohlédnout naši návštěvníci společně s dalšími výstavami, které jsou pro ně připraveny v Národním muzeu," říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstavu Czech Press Photo doplní výstava Tři pohledy, kde se představí výběr snímků zahraničních porotců. Byla instalována v galerii Czech Photo Centre v době lockdownu a k vidění byla pouze on-line. Představí se Joe Klamar, Chris McGrath a Nicole Tung, kteří ve své fotografické kariéře byli přítomni zásadním okamžikům novodobých světových dějin.

Jedním z vystavených souborů bude i cyklus Pražské panoptikum od Jana Rasche, který s ním zvítězil v kategorii Grant Prahy v roce 2019. Autor dokumentoval centrum přeplněně turisty, poté s příchodem pandemie koronaviru dostal jedinečnou možnost zaznamenat naprostý opak.

Výstava bude otevřena dle vládních nařízení v prostorách dvorany Národního muzea a potrvá do října 2021. Další informace a jednotlivé fotografie naleznete na www.czechphoto.org.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy