Mladý fotograf koncertů a rapu. Prosadil se už během studia na střední škole

Mladý fotograf koncertů a rapu. Prosadil se už během studia na střední škole
Bring Me the Horizon při poslední písničce na festivalu Rock for People 2019
Frontman kapely Itchy stojící nad diváky na festivalu Rockový slunovrat v Řevnicích
Portrét rapera Yzomandiase na představení alba Sbohem Roxano z roku 2018
Ben Cristovao a jeho show v O2 areně
Foto: Vojtěch Mervart
Foto
30. 10. 2020 11:00
Vojtěch Mervart patří k nadějným mladým fotografům. Fotí hlavně koncerty a rapery a dokázal se prosadit už v době, kdy ještě studoval střední školu. "Myslím, že mě někdy kvůli mému věku nebrali úplně vážně, ale s časem se to zlepšuje," říká mladík, který letos ukončil studium a spolupracuje s firmou Canon. Kromě rapu fotil třeba koncerty kapel Mandrage, Wohnout i houslistky Lindsey Stirlingové.

Jak jste se dostal k focení za oponou velkých koncertů a festivalů, jako je třeba vystoupení houslistky Lindsey Stirlingové nebo festival Rock for People?

Celé to začalo v prvním ročníku na střední škole na jaře 2017. Raper Paulie Garand v té době vydal album Nirvana, a když ho představoval veřejnosti, poprosil jsem ho o portrét. Přibližně o čtvrt roku později představovali nová alba rapeři Yzomandias a Nik Tendo z vydavatelství Milion Plus a já jsem tam šel opět fotit. Hned v září 2017 následoval křest dvou alb z dílny Milion Plus v Rockcafé Praha. Byl to můj první koncert, který jsem měl možnost fotografovat. Od té doby jsem měl jasno v tom, co chci dělat.

Co vás na focení hudby baví nejvíc?

Ze začátku samozřejmě to, že jsem se dostal mezi osobnosti, které pro hodně lidí včetně mě mnoho znamenají. Sám je poslouchám a mám rád jejich tvorbu. Z větší části fotím hlavně kapely a interprety, jejichž tvorba se mi líbí. Důležitým faktorem je pro mě také zpěvákův přístup k fotografovi. Když mi někdo dá jasně najevo, že nechce spolupracovat, tak dávám ruce pryč. Zatím jsem to naštěstí zažil jen jednou.

Koho už jste fotil? Chovají se známí hudebníci vstřícně, nebo občas dávají najevo nadřazenost?

K osobnostem, pro které jsem nefotografoval jen koncert, ale také portréty a další snímky, patří například Viktor Sheen, Yzomandias, Nik Tendo, Robin Zoot, Jan Bendig s bratrem Marsellem, Hugo Toxxx nebo Ektor. Nikdy jsem neměl problém s tím, že by se vůči mně někdo choval povýšeně nebo nepříjemně. Myslím, že mě někdy kvůli mému věku neberou úplně vážně, ale s časem se to zlepšuje.

Jakou techniku používáte? 

V současné době jsou to zrcadlovky Canon EOS 6D Mk II a EOS 6D. Mám pár pevných objektivů s parádní kresbou, ostrostí a světelností a jeden teleobjektiv. Kromě toho používám i několik analogových fotoaparátů. Canon mi nabídl spolupráci, což jsem rád přijal, vždycky to byl můj sen. 

Jaký je váš recept na dobré fotky z velkých koncertů?

Žádný speciální recept nemám. Samozřejmě je pár triků a vychytávek, které používám, ale ty bych si rád nechal pro sebe. Myslím si, že na svůj recept si každý stejně musí přijít sám. Jedinou mou radou je fotit, fotit a fotit.

Jak se liší atmosféra v zákulisí od toho, co se odehrává na pódiu?

U některých kapel panuje velká nervozita, u některých naopak obdivuhodný klid. Ve většině případů je to ale tak, že se kapela či interpret hodně těší a je to na nich opravdu poznat. Každopádně u všech je vidět ohromná energie a snaha hlavně v momentě, kdy vyběhnou na pódium.

Na co dát pozor, když se fotí v zákulisí? Jaký je rozdíl, když fotíte přípravu, oproti tomu, když už jsou hudebníci na pódiu?

Málokdo má rád, když je focený v zákulisí, kde chce mít klid před koncertem. Snažím se proto pracovat tak, abych nikoho nerušil. Při představení je to jiné, to interpret fotografa kolikrát ani nezaregistruje.

Co plánujete do budoucna? 

Určitě bych se chtěl zaměřit na zahraničí. Myslím tím fotit tam lokální festivaly a koncerty. Bezpochyby bych se rád dostal do většího povědomí lidí z hudební scény, ale i obecně těch, kteří shánějí fotografa. Chtěl bych se také trochu více zaměřit na komerční fotografování. V době koronaviru koncerty bohužel neuživí nikoho. Rád bych do fotografování dal všechno a oboru se držel i přesto, že to teď bude ještě těžší než dříve.

O autorovi fotografií

Vojtěch Mervart je mladý český fotograf, který začal s focením v roce 2014. Letos úspěšně dokončil studium na střední škole v oboru fotografie. Věnuje se především portrétní a produktové fotografii.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy