Známe nové majitele fotografických Oscarů. Toto jsou nejlepší fotografové světa

V galerii najdete fotografy, kteří letos obdrželi ceny Světové fotografické organizace, označované za fotografickou obdobu filmových Oscarů.
Stephan Zirwes (Německo): Bazén Leobad. Vítěz v kategorii Architektura - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Nicolas Gaspardel & Pauline Baertová (Francie). Fuj! Pro ty, kdo mají rádi zmrzlinu. Vítězové v kategorii Zátiší - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Alessandro Grassani (Itálie). Boxem proti násilí. Boxerky z konžské Gomy. Vítěz v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Jasper Doest (Nizozemsko). Seznamte se s plameňákem Bobem. Vítěz v kategorii Příroda - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
18. 4. 2019 8:01
Světová fotografická organizace slavnostně vyhlásila nejlepší profesionální fotografy roku 2019. Ceny přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů získalo v různých kategoriích celkem deset autorů. Absolutním vítězem a držitelem ocenění pro fotografa roku se stal Ital Federico Borella. Dokumentoval život v indické oblasti, kde roste počet sebevražd farmářů v souvislosti s klimatickými změnami.

"Narazil jsem na velice zajímavou vědeckou studii, která prokázala, že existuje vztah mezi globálním oteplováním a rostoucím počtem sebevražd farmářů v indických oblastech těžce postižených vlnou veder a sucha. Nechal jsem si tu studii poslat, prostudoval jsem ji a pak jsem vyrazil fotit do Indie," uvedl Federico Borella, když představoval své snímky na výstavě v londýnském Somerset Housu. Ten je už tradičně místem, kde jsou k vidění práce vítězů prestižní celosvětové soutěže Sony World Photography Awards.

To, že z deseti nominovaných fotografů vyhrál právě Federico Borella, bylo do jisté míry symbolické. Cenu totiž dostal v době, kdy londýnský most Waterloo Bridge zablokovaly na několik dní protesty aktivistů, upozorňující právě na globální oteplování a klimatické změny. (Způsobili tak v centru britské metropole citelné dopravní komplikace a zácpy).

V prestižních kategoriích, označovaných souhrnně názvem "Professional", soutěžili fotografové se seriály snímků. Z výsledků je patrné, že porota letos kladla velký důraz na ekologická a genderová témata.

Kromě toho se v soutěži hodnotily také kategorie označené jako "Open". Jednu z nich, zaměřenou na kreativní fotografickou tvorbu, vyhrál Čech Martin Stranka.

Cenu za celoživotní přínos světové fotografii letos obdržel Nadav Kander (narodil se v Izraeli v roce 1961, ale většinu života prožil v Jihoafrické republice a ve Velké Británii). Jde o fotografa, který je známý kromě jiného třeba souborem portrétů "Obamovi lidé" z roku 2009, ve kterém fotil tým tehdy nově zvoleného prezidenta USA.

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy