Známe nové majitele fotografických Oscarů. Toto jsou nejlepší fotografové světa

V galerii najdete fotografy, kteří letos obdrželi ceny Světové fotografické organizace, označované za fotografickou obdobu filmových Oscarů.
Stephan Zirwes (Německo): Bazén Leobad. Vítěz v kategorii Architektura - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Nicolas Gaspardel & Pauline Baertová (Francie). Fuj! Pro ty, kdo mají rádi zmrzlinu. Vítězové v kategorii Zátiší - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Alessandro Grassani (Itálie). Boxem proti násilí. Boxerky z konžské Gomy. Vítěz v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Jasper Doest (Nizozemsko). Seznamte se s plameňákem Bobem. Vítěz v kategorii Příroda - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
18. 4. 2019 8:01
Světová fotografická organizace slavnostně vyhlásila nejlepší profesionální fotografy roku 2019. Ceny přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů získalo v různých kategoriích celkem deset autorů. Absolutním vítězem a držitelem ocenění pro fotografa roku se stal Ital Federico Borella. Dokumentoval život v indické oblasti, kde roste počet sebevražd farmářů v souvislosti s klimatickými změnami.

"Narazil jsem na velice zajímavou vědeckou studii, která prokázala, že existuje vztah mezi globálním oteplováním a rostoucím počtem sebevražd farmářů v indických oblastech těžce postižených vlnou veder a sucha. Nechal jsem si tu studii poslat, prostudoval jsem ji a pak jsem vyrazil fotit do Indie," uvedl Federico Borella, když představoval své snímky na výstavě v londýnském Somerset Housu. Ten je už tradičně místem, kde jsou k vidění práce vítězů prestižní celosvětové soutěže Sony World Photography Awards.

To, že z deseti nominovaných fotografů vyhrál právě Federico Borella, bylo do jisté míry symbolické. Cenu totiž dostal v době, kdy londýnský most Waterloo Bridge zablokovaly na několik dní protesty aktivistů, upozorňující právě na globální oteplování a klimatické změny. (Způsobili tak v centru britské metropole citelné dopravní komplikace a zácpy).

V prestižních kategoriích, označovaných souhrnně názvem "Professional", soutěžili fotografové se seriály snímků. Z výsledků je patrné, že porota letos kladla velký důraz na ekologická a genderová témata.

Kromě toho se v soutěži hodnotily také kategorie označené jako "Open". Jednu z nich, zaměřenou na kreativní fotografickou tvorbu, vyhrál Čech Martin Stranka.

Cenu za celoživotní přínos světové fotografii letos obdržel Nadav Kander (narodil se v Izraeli v roce 1961, ale většinu života prožil v Jihoafrické republice a ve Velké Británii). Jde o fotografa, který je známý kromě jiného třeba souborem portrétů "Obamovi lidé" z roku 2009, ve kterém fotil tým tehdy nově zvoleného prezidenta USA.

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy