Nejlepší fotky vesmíru: Když kometa Leonard ztratila kus ohonu a další skvosty

Nejlepší fotky vesmíru: Když kometa Leonard ztratila kus ohonu a další skvosty
Damian Peach: Jupiterova rodina. Druhé místo v kategorii Planety, komety a asteroidy.  Na snímku je vidět Jupiter společně se jeho třemi největšími měsíci planety. Na samotném Jupiteru je dobře patrná slavná Velká rudá skvrna a mnoho dalších skvrn a bouří.
Lionel Majzik: Kosmická růže. Třetí místo v kategorii Planety, komety a asteroidy. Fotografie zachycuje kometu 4P/Faye a emisní mlhovinu Sh2-261 v souhvězdí Orionu, která svým vzhledem připomíná červenou růži.
Zihui Hu: Zabodnutá do hvězd. Vítěz v kategorii Nebeské krajiny. Namčhe Barwa je podle fotografa nejkrásnější zasněženou horou v Číně. Její název v tibetštině znamená "kopí zabodnuté do nebe".
Abhijit Patil: Mléčná dráha nad solnou plání Badwater. Druhé místo v kategorii Nebeské krajiny. K nejkrásnějším místům v americkém Národním parku Údolí smrti patří solné pláně v Badwater Basin. Tato pánev se nachází 86 metrů pod úrovní moře a je nejníže položeným místem v Severní Americe. Každou zimu se na pláně dostává nová dešťová voda a nepřetržitý proces mrznutí, tání a vypařování vytváří tyto šestiúhelníkové obrazce.
Foto: Gerald Rhemann, Astronomy Photographer of the Year 2022
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
20. 9. 2022 6:00
Snímek, který zachycuje, jak se od komety Leonard odpojuje část jejího ohonu, získal prestižní cenu pro nejlepší astronomickou fotografii roku v soutěži Astronomy Photographer of the Year. Výsledky oznámila britská Královská observatoř v Greenwichi, která soutěž pořádá. V galerii se můžete podívat na vítězné snímky v jednotlivých kategoriích.

Vítězný snímek pořídil rakouský astrofotograf Gerald Rhemann na Štědrý den roku 2021 v Namibii. Porota ocenila, že fotograf zachytil zcela jedinečný okamžik, a ocenila jak vědeckou, tak i výtvarnou kvalitu jeho záběru. "Ocenění je jedním z vrcholů mé astrofotografické práce," uvedl Rhemann.

Snímek je vystaven spolu s vítězi ostatních kategorií na doprovodné výstavě, která začala v britském Národním námořním muzeu v sobotu 17. září 2022 a potrvá až do srpna 2023.

"Nejlepší světoví astrofotografové letos opět předvedli svůj talent a inovativní přístup. Dokázali skvěle zachytit události ve vesmíru i najít nové způsoby, jak nám přiblížit už dobře zdokumentované objekty. Prokázali dokonalou znalost svého řemesla a jako vždy bylo pro nás potěšením posuzovat tyto neuvěřitelné snímky," uvedl porotce soutěže Steve Marsh, který působí v časopise BBC Sky at Night. 

Úroveň vysoká

S jeho názorem souhlasí také astronom Ed Bloomer z Královské observatoře v Greenwichi, která soutěž pořádala. "Účastníci soutěže opět vytvořili úžasné snímky. Úroveň je neuvěřitelně vysoká. Bylo opravdu potěšující vidět, kolik astrofotografů se rozhodlo zachytit neobvyklé, zřídka zobrazované nebo přechodné jevy. 

Soutěž Astronomy Photographer of the Year pořádá Královská observatoř v Greenwichi za podpory společnosti Liberty Specialty Markets a ve spolupráci s časopisem BBC Sky at Night. Letos se uskutečnil její 14. ročník. Fotografové ze šedesáti zemí světa zaslali porotě ke zhodnocení přes tři tisíce snímků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy