Záchranu před domácím násilím hledají v ohni. Drsné snímky ze soutěže fotografek

Záchranu před domácím násilím hledají v ohni. Drsné snímky ze soutěže fotografek
Valentina Sinisová: Polámané princezny / Amina (druhá zleva). Amina čekala hodiny na zprávu z operačního sálu, zda se podařilo zachránit její dceru, která se kvůli domácímu násilí pokusila o sebevraždu sebeupálením. (Ukázka z rozsáhlejšího fotografického dokumentu, oceněného v soutěži Female in Focus.)
Valentina Sinisová: Polámané princezny / Poslední Sewanino prádlo. Sewanin manžel, který je ve vězení, tvrdí, že jeho žena spáchala sebevraždu tak, že zapálila dům i s dětmi. Jenže Sewanina rodina a některé humanitární organizace byly přesvědčeny, že dům podpálil on - poté, co jeho aférky s jinými ženami vedly k manželské hádce. Sewan i děti zahynuly v plamenech. Soud po dvouletém projednávání případu shledal muže vinným a odsoudil ho k trestu smrti oběšením. (Ukázka z rozsáhlejšího fotografického dokumentu, oceněného v soutěži Female in Focus.)
Noelle Masonová: Snímek ze série Rentgen versus neviditelnost. Autorka hledá záznamy z rentgenů strážců hranic v USA, tiskne je historickou fotografickou technikou kyanotypie. (Jeden z vítězných snímků v soutěži Female in Focus.)
KasiaTrojaková: Dayle. Portrét kubánské modelky, hudebnice a barmanky. (Jeden z vítězných snímků v soutěži Female in Focus.)
Foto: Valentina Sinis, Female in Focus 2020, 1854 Media
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 14. 11. 2020 16:00
Dvacetiletá Daroon z Kurdistánu je jednou z řady tamních žen, které si raději zvolily smrt v plamenech, než by dál snášely neustávající domácí násilí. Jejich smutné příběhy zachytila ve své reportáži Valentina Sinisová, jedna z vítězek celosvětové soutěže fotografek Female in Focus. Vítězné snímky ze soutěže, mnohé z nich se silným příběhem, si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Soutěž určená výhradně fotografkám letos prostřednictvím svých vítězek připomněla několik tíživých témat. Kromě žen, které v Kurdistánu trpí domácím násilím tak, že se raději upálí, vyprávějí vítězné fotografie například také o takzvané Ďáblově karavaně uprchlíků z Hondurasu, která míří za snem lepšího života v USA, nebo utrpení uprchlíků, kteří se před hraničními kontrolami skrývají útrobách kamionů.

Valentina Snisová ve své reportáži z Kurdistánu popisuje příběh dvacetileté Darron, která pokus o sebeupálení přežila, ale také osud jiné mladé ženy - a tu už lékaři zachránit nedokázali. Další z dívek jménem Sewan uhořela v domě i s dětmi, nakonec se však ukázalo, že po partnerské hádce příbytek podpálil její muž. Snažil se pak, aby to vypadalo jako další z případů zoufalých  sebevražedkyň.

Za soutěží Female in Focus stojí společnost 1854 Media, která je vydavatelem velmi prestižního fotografického magazínu British Journal of Photography. "Osmdesát procent absolventů fotografických studijních oborů jsou ženy. Tak proč je potom mezi profesionálními fotografy jen patnáct procent žen?" ptají se organizátoři soutěže a snaží se upozornit a ocenit práci žen v oboru, který podle jejich názoru stále příliš nadržuje mužům. 

Letos se soutěž uskutečnila už podruhé. Porota vyhlásila dvacet vítězek v kategorii jednotlivých snímků (bez dalšího upřesňování pořadí) a dvě vítězky v kategorii fotoreportáží. Vítězné fotografie jsou nyní vystaveny v New Yorku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Bývalý americký prezident Bill Clinton opustil nemocnici, infekci doléčí doma

Bývalý americký prezident Bill Clinton v neděli opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý hospitalizován kvůli infekci močových cest. Uvedla to agentura AP. Pětasedmdesátiletý politik Demokratické strany odjel z nemocnice kolem osmé ráno místního času (17:00 SELČ) v doprovodu své manželky Hillary.

Ošetřující lékař bývalého prezidenta Alpesh Amin uvedl, že se Clinton nyní vrátí do New Yorku a bude brát antibiotika. Podle něj se vrátila do normálu Clintonova hodnota bílých krvinek a snížila se mu i teplota. Clintonův mluvčí Angel Ureňa v sobotu uvedl, že ukazatele zdravotního stavu bývalého prezidenta se "vyvíjí tím správným směrem".

Exprezident do Kalifornie přijel na soukromou akci své nadace a v úterý se cítil unavený. Po testech byl přijat do nemocnice, kde nakonec strávil pět nocí. Podle jeho lékařů nejsou urologické infekce u starších lidí ničím neobvyklým a jsou lehce léčitelné, ačkoliv se mohou rychle rozšířit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí Zelení souhlasí s jednáním o vládě se sociálními demokraty a liberály

Němečtí Zelení v neděli na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání o německé vládní koalici se sociálními demokraty (SPD) a liberálními svobodnými demokraty (FDP). Vedení SPD dalo zelenou koaličním rozhovorům už v pátek, FDP se vyjádří v pondělí, uvedla agentura DPA. Kandidát na kancléře konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet, který chtěl s liberály a zelenými rovněž vyjednávat o vládě, dal v sobotu najevo, že unie skončí po 16 letech u moci v opozici.

Pro zahájení koaličních rozhovorů na sněmu strany Spojenectví 90/Zelení hlasovala drtivá většina 67 ze 70 delegátů, dva byli proti a jeden se zdržel. Spolupředseda strany Robert Habeck vyzval delegáty, aby podpořili vznik vlády, kde Zelení budou hrát "progresivní roli". "Z defenzívy jdeme do ofenzívy," uvedl. Někteří delegáti vyzvali stranické špičky, aby více tlačily na SPD a FDP v oblasti ochrany klimatu a investic do ekologicky šetrných technologií. Další vyjádřili obavu z příliš velkého vlivu liberálů na rozpočtovou a sociální politiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy