Vítězství v Czech Press Photo získal snímek Lukáše Bíby z demonstrací na Letné

Vítězný snímek Lukáše Bíby i další oceněné fotografie najdete ve fotogalerii u tohoto článku.
2. místo v kategorii reportáž: Tomáš Vocelka, Economia / Příliš mnoho turistů (série snímků)
3. místo v kategorii každodenní život: Jan Jirkovský / Canisterapie v Domě Kněžny Emmy
Vítěz v kategorii umění a kultura: Martin Divíšek, EPA / Labutí jezero v Národním divadle (série snímků)
2. místo v kategorii sport: Martin Kozák / Ledová plochá dráha
Foto: Czech Press Photo 2019
Foto
22. 11. 2019 18:30
Snímkem roku na prestižní soutěži Czech Press Photo se stala fotografie demonstrace na Letenské pláni, jejímž autorem je Lukáš Bíba z vydavatelství Economia. Tomáš Vocelka z Aktuálně.cz získal druhé místo v kategorii reportáž a bodoval i volný fotograf Jan Jirkovský (třetí v kategorii každodenní život), který s Aktuálně.cz dlouhodobě spolupracuje.

"Stejně jako většina mých kolegů jsem se snažil zachytit protesty na Letné ze všech možných úhlů. Nejprve jsem fotil dole u pódia a pak jsem využil přístupu nahoru na střechu bytového komplexu Molochov, odkud bylo možné získat fotku čtvrt milionu demonstrujících. Fotili jsme podobné scény - od protestujících pod námi přes 'piknikující' na okraji střechy až po lidi mávající vlajkami na tisíc způsobů," popisuje vznik fotografie roku Lukáš Bíba.

Podle zakladatelky Czech Press Photo a porotkyně letošního ročníku Daniely Mrázkové je vítězná fotografie symbolem složité politické i společenské situace v zemi.

Snímek roku, jehož autorem je Lukáš Bíba.
Snímek roku, jehož autorem je Lukáš Bíba. | Foto: Czech Press Photo 2019

"Třicet let po pádu komunismu je společnost opět rozdělena: na jedné straně dochází k vášnivým protivládním protestům a na straně druhé si vládní strana udržuje nejvyšší preference. Vítězný snímek obsahuje emoce i klade otázky, a to jednoduchým, působivým a do paměti na první pohled vrývajícím se způsobem," konstatovala Mrázková.

Vydavatelský dům Economia, pod který patří Hospodářské noviny, Aktuálně.cz, Respekt a další tituly, si kromě snímku roku připsal i další úspěchy.

Tomáš Vocelka z Aktuálně.cz získal druhé místo v kategorii reportáž se snímky z turisty přeplněných Adršpašských skal. "Jsem moc rád, že jsem po loňském vítězství v Grantu Prahy mohl letos opět stát na pódiu, druhého místa v jedné z hlavních kategorií Czech Press Photo si velice vážím," řekl.

Třetí místo v kategorii každodenní život patří volnému fotografovi Janu Jirkovskému, který dlouhodobě spolupracuje s rubrikou Foto na Aktuálně.cz. Jirkovský se prosadil se snímkem canisterapie.

V letošním ročníku bylo vypsáno osm fotokategorií a tři videokategorie. Soutěžilo 270 fotografů, kteří přihlásili celkem téměř čtyři tisíce fotografií.

Odborná mezinárodní porota se sešla ve dnech 10. až 12. října ve složení: předseda, fotograf Petr Josek, zakladatelka Czech Press Photo Daniela Mrázková, ředitel programů World Press Photo David Campbell, lektor a obrazový editor agentury VU Pascal Philippe, ředitel agentury Panos Pictures Adrian Evans, dále český fotograf Herbert Slavík, kurátorka Lucia Benická, fotografka Amak Mahmoodian a fotoeditor Colin Jacobson.   

Součástí soutěže je od počátku Grant Prahy - roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města. Postupně tak vzniká obsáhlá sbírka souborů fotografií, které dokumentují Prahu a její vývoj.

Grant Prahy letos vybral osobně pražský primátor Zdeněk Hřib. Zvítězil soubor Pražské panoptikum od Jana Rasche. 

Na vyhlášení výsledků navazuje výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 25. ročníku soutěže Czech Press Photo, která se uskuteční ve dnech 23. listopadu 2019 až 30. ledna 2020 v Křížové chodbě a v Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze. Výstava bude otevřena každý den od 10 do 19 hodin. Základní vstupné činí 150 a snížené 70 korun.

Přehled vítězů

Přehled vítězů jednotlivých fotografických kategorií najdete ve fotogalerii u tohoto článku. 

Právě se děje

před 22 minutami

Švédsko uzavře vyšetřování ženy, která měla desítky let věznit syna. Nejsou důkazy

Švédská prokuratura uzavře vyšetřování, které tento týden zahájila kvůli podezření, že sedmdesátiletá Švédka ve svém bytě téměř tři desítky let věznila vlastního syna. Podle prokuratury se nenašly žádné důkazy, že by muž byl v bytě proti své vůli nebo že by ho matka týrala, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

Kauza vzbudila ve švédských médiích velký rozruch - informovala o tom, že 41letého muže objevila v bytě nedaleko Stockholmu v zuboženém stavu jeho příbuzná. Nemocnice pak o případu uvědomila policii a ta mužovu matku zadržela.

Švédka všechna obvinění odmítla a byla ve středu propuštěna. Prokurátorka Emma Olssonová nyní oznámila, že proti ženě nebude zahájeno trestní stíhání. "Z našeho ohledání bytu nevyplynuly žádné důkazy svědčící o tom, že by tam muž byl držen proti své vůli," řekla prokurátorka. Podle ní se nezjistilo, že by v bytě byly nějaké uzamykatelné prostory ani vybavení, které by umožnilo někoho znehybnit či spoutat.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Muž popřel vraždu známého. Rány sekerou byly slabé, řekl

Šedesátník Robert Turek ve čtvrtek u soudu popřel, že by v pražském Hloubětíně brutálně zavraždil svého známého. Připustil, že muže, kterého si pozval domů, třikrát udeřil sekerou, rány ale popsal jako slabé. Podle obžaloby však Turek opilému spícímu vrstevníkovi zasadil dvacítku ran do zad a tři fatální údery do krku a hlavy.

"Cítím se nevinný. Nespáchal jsem to z vlastní vůle. Chtěl bych, aby se to ještě přešetřilo," prohlásil u pražského městského soudu Turek. "Neměl jsem absolutně žádný důvod tomu člověku ublížit. Občas jsme si dávali pivo, byli jsme kamarádi. Nic jsem proti němu neměl," dodal. Za předem rozmyšlenou a obzvlášť surovou vraždu mu hrozí 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy