Vítězství v Czech Press Photo získal snímek Lukáše Bíby z demonstrací na Letné

Vítězný snímek Lukáše Bíby i další oceněné fotografie najdete ve fotogalerii u tohoto článku.
2. místo v kategorii reportáž: Tomáš Vocelka, Economia / Příliš mnoho turistů (série snímků)
3. místo v kategorii každodenní život: Jan Jirkovský / Canisterapie v Domě Kněžny Emmy
Vítěz v kategorii umění a kultura: Martin Divíšek, EPA / Labutí jezero v Národním divadle (série snímků)
2. místo v kategorii sport: Martin Kozák / Ledová plochá dráha
Foto: Czech Press Photo 2019
Foto
22. 11. 2019 18:30
Snímkem roku na prestižní soutěži Czech Press Photo se stala fotografie demonstrace na Letenské pláni, jejímž autorem je Lukáš Bíba z vydavatelství Economia. Tomáš Vocelka z Aktuálně.cz získal druhé místo v kategorii reportáž a bodoval i volný fotograf Jan Jirkovský (třetí v kategorii každodenní život), který s Aktuálně.cz dlouhodobě spolupracuje.

"Stejně jako většina mých kolegů jsem se snažil zachytit protesty na Letné ze všech možných úhlů. Nejprve jsem fotil dole u pódia a pak jsem využil přístupu nahoru na střechu bytového komplexu Molochov, odkud bylo možné získat fotku čtvrt milionu demonstrujících. Fotili jsme podobné scény - od protestujících pod námi přes 'piknikující' na okraji střechy až po lidi mávající vlajkami na tisíc způsobů," popisuje vznik fotografie roku Lukáš Bíba.

Podle zakladatelky Czech Press Photo a porotkyně letošního ročníku Daniely Mrázkové je vítězná fotografie symbolem složité politické i společenské situace v zemi.

Snímek roku, jehož autorem je Lukáš Bíba.
Snímek roku, jehož autorem je Lukáš Bíba. | Foto: Czech Press Photo 2019

"Třicet let po pádu komunismu je společnost opět rozdělena: na jedné straně dochází k vášnivým protivládním protestům a na straně druhé si vládní strana udržuje nejvyšší preference. Vítězný snímek obsahuje emoce i klade otázky, a to jednoduchým, působivým a do paměti na první pohled vrývajícím se způsobem," konstatovala Mrázková.

Vydavatelský dům Economia, pod který patří Hospodářské noviny, Aktuálně.cz, Respekt a další tituly, si kromě snímku roku připsal i další úspěchy.

Tomáš Vocelka z Aktuálně.cz získal druhé místo v kategorii reportáž se snímky z turisty přeplněných Adršpašských skal. "Jsem moc rád, že jsem po loňském vítězství v Grantu Prahy mohl letos opět stát na pódiu, druhého místa v jedné z hlavních kategorií Czech Press Photo si velice vážím," řekl.

Třetí místo v kategorii každodenní život patří volnému fotografovi Janu Jirkovskému, který dlouhodobě spolupracuje s rubrikou Foto na Aktuálně.cz. Jirkovský se prosadil se snímkem canisterapie.

V letošním ročníku bylo vypsáno osm fotokategorií a tři videokategorie. Soutěžilo 270 fotografů, kteří přihlásili celkem téměř čtyři tisíce fotografií.

Odborná mezinárodní porota se sešla ve dnech 10. až 12. října ve složení: předseda, fotograf Petr Josek, zakladatelka Czech Press Photo Daniela Mrázková, ředitel programů World Press Photo David Campbell, lektor a obrazový editor agentury VU Pascal Philippe, ředitel agentury Panos Pictures Adrian Evans, dále český fotograf Herbert Slavík, kurátorka Lucia Benická, fotografka Amak Mahmoodian a fotoeditor Colin Jacobson.   

Součástí soutěže je od počátku Grant Prahy - roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města. Postupně tak vzniká obsáhlá sbírka souborů fotografií, které dokumentují Prahu a její vývoj.

Grant Prahy letos vybral osobně pražský primátor Zdeněk Hřib. Zvítězil soubor Pražské panoptikum od Jana Rasche. 

Na vyhlášení výsledků navazuje výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 25. ročníku soutěže Czech Press Photo, která se uskuteční ve dnech 23. listopadu 2019 až 30. ledna 2020 v Křížové chodbě a v Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze. Výstava bude otevřena každý den od 10 do 19 hodin. Základní vstupné činí 150 a snížené 70 korun.

Přehled vítězů

Přehled vítězů jednotlivých fotografických kategorií najdete ve fotogalerii u tohoto článku. 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy