Toto jsou nejlepší divadelní fotky roku. Vítězem se stal Viktor Kronbauer

Toto jsou nejlepší divadelní fotky roku. Vítězem se stal Viktor Kronbauer
Druhé místo a současně Cenu Czech Photo získal Jakub Hrab s fotografiemi z inscenace Petra Nikla Žlutá tma (Divadlo Archa).
Třetí místo obsadily fotografie z představení Faust (Divadlo Drak) od Anny Benešové.
Snímek Zbyňka Hrbaty (Zá-to-pek!, Divadlo Minor).
Dalším držitelem čestného uznání se stal Hynek Glos (Absolutno, Dejvické divadlo).
Foto: Přehlídka divadelní fotografie 2020, IDU
Foto
29. 9. 2020 6:05
Soutěž o nejlepší divadelní fotografie vyhlásila letošní vítěze. Hlavní cenu obdržel Viktor Kronbauer za snímky z inscenace Penthesilea pořízené v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Na vítězné fotografie se můžete podívat v galerii u tohoto článku.

Institut umění - Divadelní ústav letos uspořádal už druhý ročník soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Slavnostní vyhlášení oceněných fotografek a fotografů proběhlo 18. září během slavnostního večera v Divadle Komedie.

Vítězem v kategorii Profesionálové - Inscenace / Divadelně-performativní projekt se stal Viktor Kronbauer s fotografiemi z inscenace Penthesilea (Schauspielhaus Bochum) pořízenými v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Jedenasedmdesátiletý Kronbauer je považován za jednu z legend české divadelní fotografie.

Druhé místo a současně Cenu Czech Photo získal Jakub Hrab s fotografiemi z inscenace Petra Nikla Žlutá tma (Divadlo Archa). Třetí místo obsadily fotografie z představení Faust (Divadlo Drak) autorky Anny Benešové.

Vedle hlavních cen byla udělena čestná uznání, a to Zbyňku Hrbatovi (Zá-to-pek!, Divadlo Minor), Hynku Glosovi (Absolutno, Dejvické divadlo) a s projekty Pražského Quadriennale  2019 Sašovi Dobrovodskému a Alžbětě Jungrové.

V kategorii Studenti - Volná tvorba s divadelní tematikou nebylo uděleno první místo, nýbrž dvě druhá a dvě třetí. Druhá místa společně obsadili Nikola Minářová a Vojtěch Drvota, třetí Vendula Hlaváčková a Sebastian Vošvrda. Čestné uznání obdržely Světlana Malinová a Markéta Petříčková, která zároveň získala Cenu Fujifoto.

Do letošního ročníku se přihlásilo 66 soutěžících, kteří poslali celkem 623 fotografií z let 2018 a 2019. Odbornou porotu tvořili Josef Ptáček (předseda poroty), Petr Oslzlý, Jaroslav Prokop, Lenka Dombrovská a Otto Drexler.

Vítězné a odbornou porotou vybrané fotografie je v prostoru Divadla Komedie možné shlédnout až do 13. listopadu 2020.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy