Toto jsou nejlepší divadelní fotky roku. Vítězem se stal Viktor Kronbauer

Toto jsou nejlepší divadelní fotky roku. Vítězem se stal Viktor Kronbauer
Druhé místo a současně Cenu Czech Photo získal Jakub Hrab s fotografiemi z inscenace Petra Nikla Žlutá tma (Divadlo Archa).
Třetí místo obsadily fotografie z představení Faust (Divadlo Drak) od Anny Benešové.
Snímek Zbyňka Hrbaty (Zá-to-pek!, Divadlo Minor).
Dalším držitelem čestného uznání se stal Hynek Glos (Absolutno, Dejvické divadlo).
Foto: Přehlídka divadelní fotografie 2020, IDU
Foto
29. 9. 2020 6:05
Soutěž o nejlepší divadelní fotografie vyhlásila letošní vítěze. Hlavní cenu obdržel Viktor Kronbauer za snímky z inscenace Penthesilea pořízené v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Na vítězné fotografie se můžete podívat v galerii u tohoto článku.

Institut umění - Divadelní ústav letos uspořádal už druhý ročník soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Slavnostní vyhlášení oceněných fotografek a fotografů proběhlo 18. září během slavnostního večera v Divadle Komedie.

Vítězem v kategorii Profesionálové - Inscenace / Divadelně-performativní projekt se stal Viktor Kronbauer s fotografiemi z inscenace Penthesilea (Schauspielhaus Bochum) pořízenými v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Jedenasedmdesátiletý Kronbauer je považován za jednu z legend české divadelní fotografie.

Druhé místo a současně Cenu Czech Photo získal Jakub Hrab s fotografiemi z inscenace Petra Nikla Žlutá tma (Divadlo Archa). Třetí místo obsadily fotografie z představení Faust (Divadlo Drak) autorky Anny Benešové.

Vedle hlavních cen byla udělena čestná uznání, a to Zbyňku Hrbatovi (Zá-to-pek!, Divadlo Minor), Hynku Glosovi (Absolutno, Dejvické divadlo) a s projekty Pražského Quadriennale  2019 Sašovi Dobrovodskému a Alžbětě Jungrové.

V kategorii Studenti - Volná tvorba s divadelní tematikou nebylo uděleno první místo, nýbrž dvě druhá a dvě třetí. Druhá místa společně obsadili Nikola Minářová a Vojtěch Drvota, třetí Vendula Hlaváčková a Sebastian Vošvrda. Čestné uznání obdržely Světlana Malinová a Markéta Petříčková, která zároveň získala Cenu Fujifoto.

Do letošního ročníku se přihlásilo 66 soutěžících, kteří poslali celkem 623 fotografií z let 2018 a 2019. Odbornou porotu tvořili Josef Ptáček (předseda poroty), Petr Oslzlý, Jaroslav Prokop, Lenka Dombrovská a Otto Drexler.

Vítězné a odbornou porotou vybrané fotografie je v prostoru Divadla Komedie možné shlédnout až do 13. listopadu 2020.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy