Toto jsou nejlepší divadelní fotky roku. Vítězem se stal Viktor Kronbauer

Toto jsou nejlepší divadelní fotky roku. Vítězem se stal Viktor Kronbauer
Druhé místo a současně Cenu Czech Photo získal Jakub Hrab s fotografiemi z inscenace Petra Nikla Žlutá tma (Divadlo Archa).
Třetí místo obsadily fotografie z představení Faust (Divadlo Drak) od Anny Benešové.
Snímek Zbyňka Hrbaty (Zá-to-pek!, Divadlo Minor).
Dalším držitelem čestného uznání se stal Hynek Glos (Absolutno, Dejvické divadlo).
Foto: Přehlídka divadelní fotografie 2020, IDU
Foto
29. 9. 2020 6:05
Soutěž o nejlepší divadelní fotografie vyhlásila letošní vítěze. Hlavní cenu obdržel Viktor Kronbauer za snímky z inscenace Penthesilea pořízené v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Na vítězné fotografie se můžete podívat v galerii u tohoto článku.

Institut umění - Divadelní ústav letos uspořádal už druhý ročník soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Slavnostní vyhlášení oceněných fotografek a fotografů proběhlo 18. září během slavnostního večera v Divadle Komedie.

Vítězem v kategorii Profesionálové - Inscenace / Divadelně-performativní projekt se stal Viktor Kronbauer s fotografiemi z inscenace Penthesilea (Schauspielhaus Bochum) pořízenými v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Jedenasedmdesátiletý Kronbauer je považován za jednu z legend české divadelní fotografie.

Druhé místo a současně Cenu Czech Photo získal Jakub Hrab s fotografiemi z inscenace Petra Nikla Žlutá tma (Divadlo Archa). Třetí místo obsadily fotografie z představení Faust (Divadlo Drak) autorky Anny Benešové.

Vedle hlavních cen byla udělena čestná uznání, a to Zbyňku Hrbatovi (Zá-to-pek!, Divadlo Minor), Hynku Glosovi (Absolutno, Dejvické divadlo) a s projekty Pražského Quadriennale  2019 Sašovi Dobrovodskému a Alžbětě Jungrové.

V kategorii Studenti - Volná tvorba s divadelní tematikou nebylo uděleno první místo, nýbrž dvě druhá a dvě třetí. Druhá místa společně obsadili Nikola Minářová a Vojtěch Drvota, třetí Vendula Hlaváčková a Sebastian Vošvrda. Čestné uznání obdržely Světlana Malinová a Markéta Petříčková, která zároveň získala Cenu Fujifoto.

Do letošního ročníku se přihlásilo 66 soutěžících, kteří poslali celkem 623 fotografií z let 2018 a 2019. Odbornou porotu tvořili Josef Ptáček (předseda poroty), Petr Oslzlý, Jaroslav Prokop, Lenka Dombrovská a Otto Drexler.

Vítězné a odbornou porotou vybrané fotografie je v prostoru Divadla Komedie možné shlédnout až do 13. listopadu 2020.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy