Toto jsou nejlepší divadelní fotky roku. Vítězem se stal Viktor Kronbauer

Toto jsou nejlepší divadelní fotky roku. Vítězem se stal Viktor Kronbauer
Druhé místo a současně Cenu Czech Photo získal Jakub Hrab s fotografiemi z inscenace Petra Nikla Žlutá tma (Divadlo Archa).
Třetí místo obsadily fotografie z představení Faust (Divadlo Drak) od Anny Benešové.
Snímek Zbyňka Hrbaty (Zá-to-pek!, Divadlo Minor).
Dalším držitelem čestného uznání se stal Hynek Glos (Absolutno, Dejvické divadlo).
Foto: Přehlídka divadelní fotografie 2020, IDU
Foto
29. 9. 2020 6:05
Soutěž o nejlepší divadelní fotografie vyhlásila letošní vítěze. Hlavní cenu obdržel Viktor Kronbauer za snímky z inscenace Penthesilea pořízené v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Na vítězné fotografie se můžete podívat v galerii u tohoto článku.

Institut umění - Divadelní ústav letos uspořádal už druhý ročník soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Slavnostní vyhlášení oceněných fotografek a fotografů proběhlo 18. září během slavnostního večera v Divadle Komedie.

Vítězem v kategorii Profesionálové - Inscenace / Divadelně-performativní projekt se stal Viktor Kronbauer s fotografiemi z inscenace Penthesilea (Schauspielhaus Bochum) pořízenými v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Jedenasedmdesátiletý Kronbauer je považován za jednu z legend české divadelní fotografie.

Druhé místo a současně Cenu Czech Photo získal Jakub Hrab s fotografiemi z inscenace Petra Nikla Žlutá tma (Divadlo Archa). Třetí místo obsadily fotografie z představení Faust (Divadlo Drak) autorky Anny Benešové.

Vedle hlavních cen byla udělena čestná uznání, a to Zbyňku Hrbatovi (Zá-to-pek!, Divadlo Minor), Hynku Glosovi (Absolutno, Dejvické divadlo) a s projekty Pražského Quadriennale  2019 Sašovi Dobrovodskému a Alžbětě Jungrové.

V kategorii Studenti - Volná tvorba s divadelní tematikou nebylo uděleno první místo, nýbrž dvě druhá a dvě třetí. Druhá místa společně obsadili Nikola Minářová a Vojtěch Drvota, třetí Vendula Hlaváčková a Sebastian Vošvrda. Čestné uznání obdržely Světlana Malinová a Markéta Petříčková, která zároveň získala Cenu Fujifoto.

Do letošního ročníku se přihlásilo 66 soutěžících, kteří poslali celkem 623 fotografií z let 2018 a 2019. Odbornou porotu tvořili Josef Ptáček (předseda poroty), Petr Oslzlý, Jaroslav Prokop, Lenka Dombrovská a Otto Drexler.

Vítězné a odbornou porotou vybrané fotografie je v prostoru Divadla Komedie možné shlédnout až do 13. listopadu 2020.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy