Ve věku 82 let zemřel významný český fotograf a pedagog Pavel Dias

ČTK ČTK
19. 4. 2021 15:51
V pondělí 19. dubna zemřel ve věku 82 let fotograf a vysokoškolský pedagog Pavel Dias. Je autorem obsáhlého díla v oblasti dokumentární a reportážní fotografie. Byl také kurátorem mnoha výstav. Své fotografie publikoval v časopisech, spolupracoval s filmem. I přes svou dokumentární či novinářskou podstatu jsou Diasovy snímky hlavně nadčasovým zachycením lidského života. 
Foto: ČTK

Pavel Dias začal fotografovat v době, kdy formální i obsahovou strnulost fotografie ve službách ideologie začala nahrazovat fotografie zachycující člověka a skutečný život. Dias se stal jedním z hlavních nositelů odkazu klasické humanistické fotografie v českých zemích.

Pavel Dias se narodil 9. prosince 1938 v Brně. V 50. letech vystudoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně obor fotografie, při studiu spolupracoval s filmovým studiem ve Zlíně a pomáhal při vzniku filmu Vynález zkázy režiséra Karla Zemana. Pracoval jako fotograf v barrandovských filmových ateliérech, v roce 1964 dokončil studium fotografie na FAMU.

Od konce 50. let svými fotografiemi přispíval do různých časopisů, především do Mladého světa, spolupracoval s filmem, fotografoval koně a dostihy, věnoval se reklamní fotografii. Od roku 1989 učil 20 let na FAMU, v letech 2005 až 2018 také vyučoval fotografii na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Velkým tématem jeho tvorby byla dokumentace míst, kde stály koncentrační tábory.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy