V kabině s akrobaty z Flying Bulls. Šedesáté výročí skupiny oslavili rekordem

Foto: Tomáš Vocelka a Dan Vojtěch
Podobná věc se u nás hned tak nevidí. Na ploše jaroměřského letiště přistál hydroplán.
Piloti akrobatické skupiny Flying Bulls Aerobatics Team oslavili 60. narozeniny této světově uznávané formace ve dvou fázích. Nejprve v půlce srpna vzlétli z letiště v Jaroměři ke světovému rekordu a provedli deset skupinových výkrutů za sebou. Vzlet zachytil fotograf Red Bullu Dan Vojtěch.
Před šedesáti lety formace začínala jako Chrudimská čtyřka, pak měnila své jméno i obsazení. Se znakem býka a nápisem The Flying Bulls Aerobatics Team létají čeští akrobati od přelomu tisíciletí.
Pilot Miroslav Krejčí během přípravy před akrobatickým letem v den oslav šedesátého výročí existence skupiny. Formace se od svého vzniku (v 60. letech) několikrát přejmenovala a samozřejmě i několikrát změnila obsazení. Původně začínala jako Chrudimská čtyřka.
Foto: Titulní snímek galerie - Dan Vojtěch
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
12. 9. 2020 15:29
Čtyři špičkoví piloti a celkem 1260 koní pod kapotami jejich akrobatických speciálů. Česká skupina Flying Bulls Aerobatics Team létala před saúdskými princi, zahajovala závody formule 1 a její dechberoucí show obdivují po celém světě. Ani se nechce věřit, že formace, která začínala jako Chrudimská čtyřka, existuje v různém složení už šedesát let. A k narozeninám si nadělila světový rekord.

Na oslavách, které se odehrály na letišti v Jaroměři 4. září, se samozřejmě hodně vzpomínalo na zakladatele, kteří v 60. letech uplynulého století stáli u zrodu skupinového akrobatického létání v Česku. Tehdy Chrudimská čtyřka létala ve složení Jiří Tlustý, Božej Struž, Antonín Klimenda a Ladislav Bezák. 

Od té doby se ve formaci vystřídala řada pilotů, ale podstatné je, že si stále předávají své umění jako rodinné stříbro. "Bez těchto letitých zkušeností, verbálně nepřenosných, bychom na tom zřejmě byli jako likérka bez receptu na Becherovku," říká současný manažer Flying Bulls Aerobatics Team Martin Nepovím. "V zahraničí se občas pokoušejí kopírovat naše unikátní akrobatické prvky, ale většinou to končí nezdarem," dodává.

Obrázek býka a název The Flying Bulls Aerobatics Team patří k akrobatické letce od roku 2001. Dnes skupinu akrobatů tvoří Stanislav Čejka (vedoucí), Miroslav Krejčí, Jan Rudzinskyj a Jan Tvrdík. Létání s Flying Bulls není jejich zaměstnání, ale koníček. Například Čejka a Tvrdík jsou povoláním armádní stíhací piloti. 

Video: Na vlastní kůži v kabině akrobatického speciálu

Na vlastní kůži: Let s Flying Bulls | Video: Tomáš Vocelka

Oslavy se světovým rekordem

I když se oslavy šedesátin uskutečnily počátkem září, světový rekord, který skupina věnovala jako dárek svým předchůdcům, padl už o několik dní dříve. Přesněji řečeno 13. srpna, bez diváků, ale zato pod dohledem komisaře Mezinárodní letecké federace FAI Vladimíra Machaly.

Skupina provedla nad letištěm v Jaroměři deset osových výkrutů za sebou. Je to naprosto unikátní výkon, pro většinu akrobatických formací na světě je obtížné provést tento prvek byť jen jedenkrát.

Proč je to tak obtížný prvek? "V průběhu točení výkrutu působí na letadlo neustále se měnící síly od kladných přetížení přes nulové až po záporné. Čím pomaleji se manévr letí, tím více mají jednotlivé síly vliv a snaží se letadlo vyosit z původního směru jak v rovině horizontální, tak vertikální. Při provádění dalšího výkrutu do něj pilot vstupuje už s touto zavedenou chybou, která se s každým dalším manévrem násobí," vysvětluje vedoucí skupiny Stanislav Čejka. 

Světový rekord akrobatické skupiny Flying Bulls: deset výkrutů za sebou ve skupině čtyř letadel | Video: Red Bull Media House

Právě vedoucí musí co nejvíce eliminovat počet těchto chyb. "K tomu se přidávají další tři letouny, které za prvé musí reagovat jak na nepřesnosti vedoucího, tak na měnící se síly působící na jejich vlastní letouny. Což je důvod, proč jeden osový výkrut zvládne zaletět jen pár skupin na světě. My, abychom byli stále před nimi, jsme jich udělali pro jistotu deset," dodává Čejka.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy