V Brně vystaví nejstarší reportážní snímek, zachycuje slavnost na Zelném trhu

ČTK ČTK
10. 6. 2021 16:58
Muzeum města Brna výjimečně a nakrátko vystaví 180 let starou daguerrotypii Bedřicha Franze. Zachycuje slavnost Božího těla na Zelném trhu v Brně a podle muzejníků jde o nejstarší reportážní snímek na světě dochovaný v originále.
Muzeum města Brna výjimečně vystaví 180 let starou daguerrotypii slavnosti Božího těla od Bedřicha Franze (na snímku je její výřez).
Muzeum města Brna výjimečně vystaví 180 let starou daguerrotypii slavnosti Božího těla od Bedřicha Franze (na snímku je její výřez). | Foto: Bedřich Franz

Daguerrotypii zájemci zhlédnou od pátku do neděle v hranolové věži hradu Špilberk. Od 14. června ji nahradí novodobý záběr pořízený historickou technologií ze stejného místa.

Snímek slavnostního průvodu pořídil vědec, fotograf, profesor fyziky a aplikované matematiky, kněz a premonstrát Franz 10. června 1841. Fotografoval z okna divadla Reduta - musel počkat, až se průvod zastaví k modlitbě. K expozici totiž potřeboval několik minut.

Daguerrotypii jako první fotografickou metodu použitelnou v praxi vynalezl Francouz Louis Daguerre. Umožňovala získat trvalý obraz na citlivé vrstvě jodidu stříbrného, vytvořený účinkem par jódu na dokonale lesklý povrch postříbřené desky.

Sláva daguerrotypie trvala sice jen několik málo let, ale ve své době se stala vášní pro mnoho průkopníků včetně Franze. Nejdříve pořizoval ateliérové snímky, především portréty přátel a kolegů. Dle dobového tisku fotil i architekturu, tyto fotografie se však nedochovaly, na rozdíl od té, na níž zachytil průvod Božího těla.

Ve stejný den pořídili ve Vídni fotografové bratři Nattererovi snímek se stejným námětem. Jejich záběr je však ve Vídni uložený pouze jako reprodukce, zatímco Muzeum města Brna uchovává Franzův originál.

"Po vynálezu daguerrotypie byla do roku 1841 jistě pořízena řada snímků, ale žádný z nich není takzvaně reportážní, tedy nezobrazuje lidí v pohybu či při nějaké akci. Nejstarší dochovanou je právě ta ze Slavnosti Božího těla na Zelném rynku v Brně patřící do sbírek Muzea města Brna," řekl kurátor výstavy Petr Vachůt.

Originál si lze prohlédnout jen tři dny. "Není možné po celou dobu vystavovat vzácný originál, vnější vlivy by nevratně jeho strukturu poškodily," doplnil Vachůt. Historický záběr proto vystřídá novodobá daguerrotypie. Fotograf Pavel Vavřín ji exponoval ze stejného místa 40 minut. "Daguerrotypie je nejstarší fotografický proces, který se opravdu rozšířil a masově používal, nicméně byl to komplikovaný, řemeslně náročný, zdlouhavý proces," řekl Vavřín.

Franz žil v letech 1796 až 1860. Absolvoval pražskou univerzitu, působil jako pedagog v Brně a Olomouci. Na sklonku života byl kanovníkem a následně opatem premonstrátského kláštera v Nové Říši. Sám se fotit nenechal - historici tedy nevědí, jak vypadal.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy