reklama
 
 

Unikátní snímky náletů na Prahu pořízené spojeneckými letouny. Kam padaly bomby?

15. 2. 2017
Praha se na konci 2. světové války stala terčem tří leteckých bombardování. Kam dopadaly ničivé bomby, si můžete prohlédnout na unikátních leteckých snímcích pořízených spojeneckými průzkumnými letouny. Aplikace obsahující tyto fotografie je rovněž doplněna komentáři k jednotlivým zachyceným objektům a dobovými záběry z archivu IPR Praha.

Unikátní fotografie pořízené spojeneckými průzkumnými letouny těsně před koncem 2. světové války v dubnu a květnu 1945 zachycují bombardování Prahy. Snímky byly fotografovány pro vyhodnocení úspěšnosti bombardovacích misí leteckých sil RAF a US AAF a vynikají mimořádnou obrazovou kvalitou a zobrazenými detaily.

V případě Prahy se podařilo soustředit dostatek obrazového materiálu, aby bylo možné z leteckých snímků zpracovat mapovou aplikaci, která umožňuje ve velkém detailu studovat podobu Prahy na konci německé okupace. Ta byla doplněna o komentáře k jednotlivým zachyceným objektům a dobovými fotografiemi z archivu IPR Praha (ty najdete v galerii u tohoto článku).

"Kromě budov, ulic a náměstí umožňují letecké snímky zřetelně identifikovat nejen následky bombardování, ale i protiletecká a jiná obranná zařízení, požární nádrže a řadu dalších prvků. Jde o zcela unikátní počin," dodává ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy IPR Ondřej Boháč.

Snímky jsou ve vlastnictví německé společnosti Luftbilddatenbank Dr. Carls GmbH, jejímž výhradním partnerem pro Českou republiku je společnost PRIMIS spol. s r. o.

autor: Petra Jansová | 15. 2. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama