Unikátní snímky náletů na Prahu pořízené spojeneckými letouny. Kam padaly bomby?

Foto: archiv Institutu plánování a rozvoje
Petra Jansová Petra Jansová
15. 2. 2017 16:21
Praha se na konci 2. světové války stala terčem tří leteckých bombardování. Kam dopadaly ničivé bomby, si můžete prohlédnout na unikátních leteckých snímcích pořízených spojeneckými průzkumnými letouny. Aplikace obsahující tyto fotografie je rovněž doplněna komentáři k jednotlivým zachyceným objektům a dobovými záběry z archivu IPR Praha.

Unikátní fotografie pořízené spojeneckými průzkumnými letouny těsně před koncem 2. světové války v dubnu a květnu 1945 zachycují bombardování Prahy. Snímky byly fotografovány pro vyhodnocení úspěšnosti bombardovacích misí leteckých sil RAF a US AAF a vynikají mimořádnou obrazovou kvalitou a zobrazenými detaily.

V případě Prahy se podařilo soustředit dostatek obrazového materiálu, aby bylo možné z leteckých snímků zpracovat mapovou aplikaci, která umožňuje ve velkém detailu studovat podobu Prahy na konci německé okupace. Ta byla doplněna o komentáře k jednotlivým zachyceným objektům a dobovými fotografiemi z archivu IPR Praha (ty najdete v galerii u tohoto článku).

"Kromě budov, ulic a náměstí umožňují letecké snímky zřetelně identifikovat nejen následky bombardování, ale i protiletecká a jiná obranná zařízení, požární nádrže a řadu dalších prvků. Jde o zcela unikátní počin," dodává ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy IPR Ondřej Boháč.

Snímky jsou ve vlastnictví německé společnosti Luftbilddatenbank Dr. Carls GmbH, jejímž výhradním partnerem pro Českou republiku je společnost PRIMIS spol. s r. o.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy