Unikátní snímky náletů na Prahu pořízené spojeneckými letouny. Kam padaly bomby?

Unikátní fotografie z Prahy poničené válečným bombardováním.
Snímek číslo 3109 pochází z mise 32-1014. V měřítku 1 : 12 500 ho pořídila letka US 5th PRG - 32ndPRSQ 16. dubna 1945.
Náhled na ortofoto mapu.
Letecké snímky jsou doplněny dobovými záběry z ulic. Toto je benediktinský klášter se slovanskou liturgií, který založil Karel IV. v roce 1347 při bývalém farním kostele sv. Kosmy a Damiána. Klášter, včetně cenného cyklu nástěnných maleb v ambitu, byl postaven během šedesátých let 14. století.
Za vlády Rudolfa II. byl kostel rekatolizován a v 17. a 18. století prošel výraznými barokními úpravami. Ty zmizely během důsledné regotizace areálu na konci 19. století.
Foto: archiv Institutu plánování a rozvoje
Petra Jansová Petra Jansová
15. 2. 2017 16:21
Praha se na konci 2. světové války stala terčem tří leteckých bombardování. Kam dopadaly ničivé bomby, si můžete prohlédnout na unikátních leteckých snímcích pořízených spojeneckými průzkumnými letouny. Aplikace obsahující tyto fotografie je rovněž doplněna komentáři k jednotlivým zachyceným objektům a dobovými záběry z archivu IPR Praha.

Unikátní fotografie pořízené spojeneckými průzkumnými letouny těsně před koncem 2. světové války v dubnu a květnu 1945 zachycují bombardování Prahy. Snímky byly fotografovány pro vyhodnocení úspěšnosti bombardovacích misí leteckých sil RAF a US AAF a vynikají mimořádnou obrazovou kvalitou a zobrazenými detaily.

V případě Prahy se podařilo soustředit dostatek obrazového materiálu, aby bylo možné z leteckých snímků zpracovat mapovou aplikaci, která umožňuje ve velkém detailu studovat podobu Prahy na konci německé okupace. Ta byla doplněna o komentáře k jednotlivým zachyceným objektům a dobovými fotografiemi z archivu IPR Praha (ty najdete v galerii u tohoto článku).

"Kromě budov, ulic a náměstí umožňují letecké snímky zřetelně identifikovat nejen následky bombardování, ale i protiletecká a jiná obranná zařízení, požární nádrže a řadu dalších prvků. Jde o zcela unikátní počin," dodává ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy IPR Ondřej Boháč.

Snímky jsou ve vlastnictví německé společnosti Luftbilddatenbank Dr. Carls GmbH, jejímž výhradním partnerem pro Českou republiku je společnost PRIMIS spol. s r. o.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy