Unikátní snímky náletů na Prahu pořízené spojeneckými letouny. Kam padaly bomby?

Unikátní fotografie z Prahy poničené válečným bombardováním.
Snímek číslo 3109 pochází z mise 32-1014. V měřítku 1 : 12 500 ho pořídila letka US 5th PRG - 32ndPRSQ 16. dubna 1945.
Náhled na ortofoto mapu.
Letecké snímky jsou doplněny dobovými záběry z ulic. Toto je benediktinský klášter se slovanskou liturgií, který založil Karel IV. v roce 1347 při bývalém farním kostele sv. Kosmy a Damiána. Klášter, včetně cenného cyklu nástěnných maleb v ambitu, byl postaven během šedesátých let 14. století.
Za vlády Rudolfa II. byl kostel rekatolizován a v 17. a 18. století prošel výraznými barokními úpravami. Ty zmizely během důsledné regotizace areálu na konci 19. století.
Foto: archiv Institutu plánování a rozvoje
Petra Jansová Petra Jansová
15. 2. 2017 16:21
Praha se na konci 2. světové války stala terčem tří leteckých bombardování. Kam dopadaly ničivé bomby, si můžete prohlédnout na unikátních leteckých snímcích pořízených spojeneckými průzkumnými letouny. Aplikace obsahující tyto fotografie je rovněž doplněna komentáři k jednotlivým zachyceným objektům a dobovými záběry z archivu IPR Praha.

Unikátní fotografie pořízené spojeneckými průzkumnými letouny těsně před koncem 2. světové války v dubnu a květnu 1945 zachycují bombardování Prahy. Snímky byly fotografovány pro vyhodnocení úspěšnosti bombardovacích misí leteckých sil RAF a US AAF a vynikají mimořádnou obrazovou kvalitou a zobrazenými detaily.

V případě Prahy se podařilo soustředit dostatek obrazového materiálu, aby bylo možné z leteckých snímků zpracovat mapovou aplikaci, která umožňuje ve velkém detailu studovat podobu Prahy na konci německé okupace. Ta byla doplněna o komentáře k jednotlivým zachyceným objektům a dobovými fotografiemi z archivu IPR Praha (ty najdete v galerii u tohoto článku).

"Kromě budov, ulic a náměstí umožňují letecké snímky zřetelně identifikovat nejen následky bombardování, ale i protiletecká a jiná obranná zařízení, požární nádrže a řadu dalších prvků. Jde o zcela unikátní počin," dodává ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy IPR Ondřej Boháč.

Snímky jsou ve vlastnictví německé společnosti Luftbilddatenbank Dr. Carls GmbH, jejímž výhradním partnerem pro Českou republiku je společnost PRIMIS spol. s r. o.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy