Navzdory době. Cestovatelské fotky, které voní dálkami a svět je na nich krásný

Navzdory době. Cestovatelské fotky, které voní dálkami a svět je na nich krásný
Jie Fischer (USA): Plameňáci nad jezerem Magadi v Keni. TPOTY 2021
Marsel van Oosten (Nizozemsko): Ohrožení languři čínští, žijící v provincii Šen-si. TPOTY 2018
Fuyang Zhou (Čína): Rodič a mládě. Čína. TPOTY 2018
Trevor Cole (Irsko): Ponta Figo, ostrov Svatého Tomáše. TPOTY 2019
Foto: Irene Becker, www.tpoty.com
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 22. 10. 2022 13:13
Světová soutěž cestovatelské fotografie Travel Photographer of the Year letos oslaví dvacet let své existence. Její pořadatelé vybrali na dvě desítky snímků z několika posledních ročníků, aby na letošní výročí upozornili - a také proto, aby fotografům připomněli, že uzávěrka už se blíží. Pojďte se podívat na fotky, na kterých je svět krásný.

"Snímky lze zasílat do 25. října, zbývá tedy už jen pár dní," upozorňují pořadatelé. Po dvou ročnících, které byly do značné míry poznamenané koronavirovou pandemií a jen omezenými možnostmi cestovat, se letos soutěž opět vrací do podoby, kterou mívala dříve.

Porota Travel Photographer of the Year (www.tpoty.com) každoročně vyhlašuje fotografa roku a pak také vítěze v několika kategoriích, zaměřených jak na jednotlivé snímky, tak na fotosérie a dokonce i na video. 

Soutěžní snímky se zasílají online. Pro vítěze jsou připraveny stipendia, fotografická technika, software a další ceny - a navíc získají také velkou mezinárodní publicitu. Nejlepší snímky budou v květnu 2023 vystaveny v Královské fotografické společnosti v britském Bristolu.

V porotě složené z mezinárodních expertů na fotografii jsou letos mimo jiné například Kanaďan Chris Rainier (badatel a fotograf National Geographic), Elia Locardi (americký cestovatelský fotograf) a zooložka, ochránkyně přírody, televizní moderátorka a fotografka Megan McCubbinová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Poprvé v historii. Izraelský prezident Herzog přiletěl na návštěvu do Bahrajnu

Izraelský prezident Jicchak Herzog přiletěl do Bahrajnu, informovala agentura AFP. Toto království v Perském zálivu patří k několika muslimským státům, s nimiž Izrael normalizoval vztahy. Jde o první návštěvu hlavy židovského státu v této zemi a izraelská média ji označují za historickou.

Herzoga v zemi přivítal bahrajnský ministr zahraničí Abdal Latíf bin Rašíd Zajání. Poté se setkal s králem Hamadem bin Ísou Chalífou i korunním princem a premiérem Salmánem bin Hamadem Chalífou. Herzog dříve uvedl, že při setkání se chce soustředit na "způsoby posílení hospodářské spolupráce" mezi oběma zeměmi, jakož i na otázky změny klimatu a bezpečnosti.

Bahrajn a Spojené arabské emiráty, které Herzog navštíví v pondělí, se v září 2020 staly prvními arabskými státy, které v uplynulém čtvrtstoletí normalizovaly vztahy s Izraelem. Předtím takový krok učinily pouze dvě arabské země - Jordánsko v roce 1994 a Egypt v roce 1979. Dohodu s Izraelem zástupci SAE a Bahrajnu podepsali ve Washingtonu. Palestinci krok odsoudili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy