Toto je barva roku 2018. Grafici jí říkají ultrafialová nebo také 18-3838 TCX

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 12. 2017 13:00
Společnost Pantone, jejíž označení barev používají grafici na celém světě, vyhlásila barvu roku 2018. Ve vzorníku Pantone má název "Ultraviolet" (tedy ultrafialová) a pro zajímavost, její barevný kód je 18-3838 TCX.
Pantone - barvy roku
Pantone - barvy roku | Foto: Tomáš Vocelka, Pantone

Pantone vyhlašuje barvu roku pravidelně. Letos jí byla zelená barva s názvem Greenery. A předtím, v roce 2016, Pantone zcela neobvykle sáhla po dvou barvách (nazývají se Rose Quartz a Serenity).

Pro ty, kteří by si chtěli barvu roku sami vytvořit třeba ve Photoshopu nebo jiném grafickém programu, má hodnoty RGB 95 75 139.

Podle Pantone jde u barvy Ultraviolet o "dramaticky provokativní a přemýšlivý fialový odstín, který odráží originalitu, vynalézavost a vizionářské myšlení".

"Je komplexní a kontemplativní, naznačuje tajemství kosmu, nové objevy a vše, co leží v budoucnu před námi," uvedla výkonná ředitelka firmy Leatrice Eisemanová a zdůraznila, že barvu při svých vystoupeních používal třeba geniální kytarista Jimi Hendrix nebo zpěvák David Bowie. Podle Eisemanové barva také symbolizuje nekonformnost a experimenty. 

Barevný systém Pantone je používán v řadě odvětví, především ho však využívají výrobci barev, tiskaři a grafici. Barevné kódy jsou pro ně jakýmsi univerzálním jazykem, díky němuž se mohou navzájem přesně domluvit na určitém jednoznačně stanoveném odstínu.

V předchozích letech byly za barvy roku zvoleny tyto

Barvy roku podle Pantone
Barvy roku podle Pantone | Foto: Pantone

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy