Top foto 2022: Lukáš Bíba nominovaný na Czech Press Photo představuje své snímky roku

Top foto 2022: Lukáš Bíba nominovaný na Czech Press Photo představuje své snímky roku
Mezinárodní den jógy na Karlově mostě, 21. června 2022.
Ukrajinští umělci čekají v zákulisí představení Boom vol. 2, Fringe festival, Edinburgh, 8. srpna 2022.
Líčení členky souboru Cirk La Putyka Viktorie Georgievové před představením Cesty, Azyl 78, 28. dubna 2022.
Členka souboru Cirk La Putyka Šárka Říhová během představení Runners, Fringe festival, Edinburgh, 9. srpna 2022.
Foto: Lukáš Bíba / HN
dap vot Lukáš Bíba, dap, vot
26. 12. 2022 15:52
Lukáš Bíba patří společně s Milanem Jarošem a Milanem Burešem mezi tři fotografy vydavatelství Economia, nominované letos na ceny Czech Press Photo. Ve druhém díle seriálu Top foto představuje výběr svých snímků roku - od záběrů nového cirkusu ze scény Azyl 78 přes důsledky války na Ukrajině až po působivé záběry superúplňků nad Prahou. Bíba pracuje převážně pro Hospodářské noviny a Aktuálně.cz.

"V roce 2022 jsem se chtěl opět více zaměřit na zpravodajství, fotografie sportovního lezení a další věci, ale události na Ukrajině tomu chtěly jinak," říká Lukáš Bíba. "Rozšířil jsem tedy svůj dlouhodobý projekt, ve kterém dokumentuji soubor Cirk La Putyka. Na jaře se rozrostl o studenty cirkusové akademie z Kyjeva, kteří utekli před válkou," konstatuje. Právě za jednu sérii snímků z tohoto projektu je nominován na cenu Czech Press Photo v kategorii Kultura. "V současné době navíc dokumentuji, stejně jako řada mých kolegů, prezidentskou kampaň," dodává. 

Fotogalerie ze seriálu Top foto představují výběr nejlepších snímků od fotografů pracujících pro různé tituly vydavatelství Economia (především pro Aktuálně.cz, Hospodářské noviny, Respekt či Ekonom). Staly se už tradicí, která je na Aktuálně.cz spojena se závěrem roku. Autoři vybírají své fotografie sami a mohou představit jak snímky, které vznikly v rámci jejich novinářské práce, tak i svou volnou tvorbu. Cílem je připomenout si uplynulý rok a ohlédnout se za spoustou výborných fotografií, které během roku vznikly. Seriál letos vychází od 25. prosince do 6. ledna. 

Toto je druhý díl seriálu. V prvním díle jsme přinesli snímky hlavního fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala. Třetí díl, který vyjde zítra, představí autorský výběr fotografií reportéra týdeníku Respekt Milana Jaroše, který je nominován na letošní cenu Czech Press Photo v kategorii Lidé, o kterých se mluví.

O autorovi snímků

Lukáš Bíba - lezec, cyklista a fanoušek skupiny U2 v dětství pobíhal po Šluknovském výběžku a rozhodně nesnil, že jednou bude fotografem. A právě proto se jím nejspíš stal. Coby budoucí geolog potkal na berlínském koncertě U2 partu lidí, kteří působili v médiích a kteří se brzy se stali jeho kolegy. Spolupracoval s redakcemi iDNES, MF DNES či magazínem Reportér. Od roku 2011 pracuje ve vydavatelství Economia. Už několik let fotí filmový festival Jeden svět, který pořádá Člověk v tísni, a akce Creative Mornings. V roce 2019 dokumentoval závodní kariéru sportovního lezce Adama Ondry. Za svou práci získal několik ocenění v soutěži Czech Press Photo včetně titulu Fotografie roku 2019.

Jeho práci můžete sledovat také zde:
Instagram: @lukasbiba
Twitter: @bibalukas

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy