Top foto 2021: Tornádo očima Tomáše Škody. Byla to událost roku, říká

Top foto 2021: Tornádo očima Tomáše Škody. Byla to událost roku, říká
Následky tornáda v obci Hrušky, 24. 6. 2021
Následky tornáda, Mikulčice, 27. 6. 2021
Následky tornáda, Moravská Nová Ves, 25. 6. 2021
Následky tornáda, Mikulčice, 27. 6. 2021
Foto: Tomáš Škoda
vot dap Tomáš Škoda, vot, dap
2. 1. 2022 10:05
Seriál Top foto, představující nejlepší snímky fotografů Aktuálně.cz a Hospodářských novin, pokračuje snímky Tomáše Škody. "Na Štědrý den uplynulo půl roku od ničivého tornáda na jižní Moravě a podle mě je to událost uplynulého roku, na kterou by se nemělo zapomenout," říká. Proto se rozhodl své fotografie vybrat právě s důrazem na toto téma.

"Máme za sebou už druhý rok s covidem a troufám si říct, že většina z nás se s touto situací už naučila nějakým způsobem žít," říká fotograf Tomáš Škoda, s jehož snímky se setkávají jak čtenáři Aktuálně.cz, tak i Hospodářských novin.

Když sestavoval svůj letošní výběr fotografií roku, přemýšlel, zda má podobně jako loni prezentovat svoji volnou tvorbu zaměřenou na analogové portréty a street fotografii, nebo naopak ukázat fotografie z reportáží. Nakonec se přiklonil ke druhé možnosti, protože chtěl upozornit na situaci v obcích poničených tornádem, která se ještě zdaleka nevrátila k normálu.

"Uplynulý rok se mi vryje do paměti kvůli jednomu dni a tím byl 24. červen. Pamatuji si, že se kolem osmé hodiny večer začaly objevovat první zprávy o silné ničivé bouři na jižní Moravě. V tu chvíli mi volali z redakce, jestli bych do zasažené oblasti nevyrazil," popisuje Tomáš Škoda. O pár chvil později už bylo jasné, že se nejednalo o bouři, ale o tornádo. 

"Přijel jsem k prvnímu policejnímu zátarasu před obcí Hrušky, kam mě zprvu nechtěli pustit, stejně jako celou dlouhou kolonu za mnou. Po několika telefonátech jsem se ale přece jen dostal do centra obce Hrušky, kde jsem kromě nefunkčního pouličního osvětlení neviděl žádné přímé následky tornáda," popisuje Škoda své první dojmy, které se ovšem brzy změnily.

"Vydal jsem se směrem ke kostelu, a už cestou k němu jsem fotografoval zničené domy. Když jsem dorazil ke kostelu, kterému tornádo odneslo věž, v dálce byly ještě vidět blesky z doznívající bouřky, která se na krátkou chvíli vrátila do obce," vypráví fotograf.

Schoval se před silným deštěm u dobrovolných hasičů, kteří mu ukazovali děsivé záběry zachycující okamžiky, kdy tornádo řádilo přímo v obci. Nad ránem se dostal do vedlejší Moravské Nové Vsi. První ranní světlo odhalilo zkázu, která po tornádu zůstala. "Během soboty jsem pak byl ještě v Mikulčicích a Lužicích. Pozdě odpoledne jsem odjel do Brna upravit fotografie a následující den jsem se do oblasti vrátil. To už tam bylo mnoho dobrovolníků, kteří pomáhali místním s odklízením sutin a docházelo i k prvním demolicím," konstatuje. Právě obrovská vlna solidarity Tomáše Škodu na celé tragické události nejvíce překvapila a potěšila. 

Naposledy byl na místě 17. prosince. "I když jsou místní lidé většinou z nejhoršího venku, stále je čeká spousta práce na obnově jejich domů a obcí. Neměli bychom na to zapomenout," říká fotograf. 

Seriál Top foto představuje práci fotografů, s jejichž snímky se čtenáři mohou setkávat na webu Aktuálně.cz, v Hospodářských novinách a v některých dalších titulech vydavatelství Economia.

První díl byl věnován hlavnímu fotografovi Aktuálně.cz Jakubovi Plíhalovi, druhý pak Lukáši Bíbovi, který pracuje především pro Hospodářské noviny. Ve třetím díle představil své snímky Tomáš Vocelka, který fotografuje především pro Magazín Aktuálně.cz a připravuje rubriku Foto. Čtvrté pokračování patřilo Michalovi Novotnému, jehož reportáže čtenáři nacházejí na Aktuálně.cz. Pátý díl seriálu sestavil Libor Fojtík, který fotografuje pro nejrůznější tituly vydavatelství Economia. 

Práci Tomáše Škody můžete sledovat také zde:

Web: www.skoda-photo.com
Instagram: @tomas_skoda
Facebook: facebook.com/TomasSkodaPhotography

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy