Tomu se říká pastva pro oči. 20 fotek, které Angličané označují slovy eye candy

Tomu se říká pastva pro oči. 20 fotek, které Angličané označují slovy eye candy
Vítěz kategorie Záplava barev: Sina Falkerová (Německo) - Plovoucí trh Lok Baintan v Indonésii.
Vítěz kategorie Lidé a portréty: David Nam Lip Lee (Malajsie) - Dítě z etiopského kmene Suri.
Vítěz kategorie Architektura: Fjodor Savintsev (Rusko) - Dači v okolí Archangelsku.
Vítěz v kategorii Příroda: Francisco Negroni (Chile) - Blesky nad sopkou El Calbuco.
Foto: Siena International Photo Awards 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 3. 11. 2018 20:25
Prestižní celosvětová fotosoutěž Siena International Photo Awards 2018 zveřejnila vítězné snímky - a stejně jako v předchozích ročnících jsou to pochoutky pro oči. Právě důrazem na líbivost se italská soutěž odlišuje třeba od nejznámějších světových fotosoutěží, kterými jsou třeba World Press Photo nebo Sony World Photography Awards.

I když existuje jen pár let, zařadila se fotosoutěž Siena International Photo Awards do světové špičky. Letos její porotci vybírali ze 48 tisíc snímků z celého světa - a fotografií roku se stal záběr fotografa K. M. Asada s názvem "Oběť války". Je na něm zachycena traumatizovaná rohingská dívka v uprchlickém táboře Thankhali. "Do tábora se dostala se svou rodinou pouhý den předtím," řekl fotograf Asad.

V galerii přinášíme vizuálně působivý výběr z oceněných snímků.

V následujících odstavcích pak najdete stručný přehled vítězů. Žádný Čech mezi nimi letos není.

V kategorii Cesty a zážitky zvítězil Zac Lowry. Na jeho snímku vidíme muže, který právě přeběhl se zraněným synem kolem kontrolního bodu v iráckém západním Mosulu. 

Britský dokumentární fotograf David Chancello vyhrál v kategorii Příběh se sérií dokumentující hony lovců z bohatých zemí za trofejemi afrických zvířat, za které neváhají utratit jmění (ukázky z této série nám pořadatelé bohužel neposkytli, ale prohlédnout si ji můžete na stránkách soutěže).

Francisco Negroni z Chile zvítězil v kategorii Příroda se snímkem, který zachycuje bouři nad sopkou chrlící lávu a kouř.

Prvenství v kategorii Život v přírodě připadlo Amosi Nachoumovi za strhující záběr leopardího tuleně těsně předtím, než uloví tučňáka. 

Klaus Lenzen z Německa zvítězil v kategorii Barvy. Jeho fotografie vznikla během triatlonového závodu v Düsseldorfu. 

V další kategorii, zaměřené na barevnou fotografii a nazvané Záplava barev, vyhrála opět Němka. Sina Falkerová zachytila na svém snímku plovoucí trh Lok Baintan v Indonésii.

Nejlepší černobílý snímek pořídil Marcel van Balken z Nizozemska. Zachycuje moderní architekturu nádraží v Arnhemu

V kategorii Lidé a portréty zvítězil David Nam Lip Lee z Malajsie s fotografií dítěte z etiopského kmene Suri.

Nejlepší snímek architektury ukazuje ruské příměstské chaty (dači) v okolí Archangelsku a pořídil ho Fjodor Savintsev.

A španělský fotograf Ajuriaguerra Saiz Pedro Luis zvítězil v kategorii Sport se snímkem skokana o tyči.

Vítězné snímky budou vystaveny v italské Sieně po celý letošní listopad. Expozice nese název "Beyond the Lens" a pokud do tohoto nádherného italského města zavítáte, určitě doporučujeme zajít se na výstavu podívat. Zároveň vychází také stejnojmenná kniha, ve které najdete nejlepší snímky ze soutěže. Více informací najdete na stránkách Siena International Photography Awards.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

před 1 hodinou

Hlavní vyjednavač pro brexit Barnier: Lhůta na dohodu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií je příliš krátká

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Další zprávy