Deštivý paradox. Čím je horší počasí, tím je Praha barevnější, ukazují fotky z věží

Deštivý paradox. Čím je horší počasí, tím je Praha barevnější, ukazují fotky z věží
Prší krásně. Pohled z Prašné brány v době, kdy kolem procházel pochod Prague Pride.
Město v dešti dělají barevnějším nejen deštníky, ale také pláštěnky. Pohled z balkonu Národního divadla.
Někdy ulice za deště úplně rozkvetou (pohled z Prašné brány).
Když prší, lidé kráčející v pražských ulicích by přísahali, že město je šedivé a smutné. Stačí však jen trochu změnit perspektivu, vystoupat pár schodů na některou z pražských věží a pohled se neuvěřitelně změní. Praha v dešti je z věží krásně barevná. A čím je horší počasí, tím je barevnější. Pojďte se podívat na snímky, které to zachycují.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 7. 2020 10:59
Když prší, lidé kráčející v pražských ulicích by přísahali, že město je šedivé a smutné. Stačí však jen trochu změnit perspektivu, vystoupat pár schodů na některou z pražských věží a pohled se neuvěřitelně změní. Praha v dešti je z věží nádherně barevná. A čím je horší počasí, tím je barevnější. Pojďte se podívat na snímky, které to zachycují.

Fotografie vznikly při práci na širším souboru Praha pod věžemi, který je až do 16. srpna vystaven v galerii Czech Photo Centre v pražských Nových Butovicích. Série snímků pořízených z pražských věží, teras, střech a vyhlídek zachycuje život v pražských ulicích a jejich zvláštní kouzlo při pohledu shora.

Záběry pořízené během deště jsou jen malou částí tohoto souboru. Když ve městě prší, je pohled z věží do ulic nečekaně barevný, a to nejen díky deštníkům a pláštěnkám, ale také proto, že mokrá dlažba a asfalt zvýrazňují barvy pouličního dopravního značení.

Snímky ze série Praha pod věžemi vznikaly několik let. První z nich jsou zhruba z roku 2016, poslední byly pořízeny letos na jaře, kdy byla Praha téměř vylidněná v souvislosti s epidemií koronaviru. Během této doby vznikly tisíce záběrů. Osm z nich vyhrálo v soutěži Czech Press Photo 2018 Grant Prahy. Díky grantu se pak zrodila největší část souboru, pořízená během intenzivního fotografování v roce 2019 a v první polovině roku 2020. 

Fotografie vystavené v galerii Czech Photo Centre nejsou zpravodajské, jejich cílem je zachytit graficky zajímavé a méně obvyklé pohledy na město. Část snímků si hraje s barvami a liniemi (a patří do ní i většina záběrů pořízených v dešti), část ukazuje běžný život a příběhy odehrávající v pražských ulicích.

O výstavě

Tomáš Vocelka: Praha pod věžemi. Czech Photo Centre, Praha, od 2. července do 16. srpna. Komentovaná prohlídka výstavy: 22. července od 17.00.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Prasklé potrubí omezilo provoz tramvají v centru Prahy

Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí byl v úterý před 07:00 v obou směrech zastaven provoz tramvají ve frekventovaném úseku mezi stanicemi I.P. Pavlova a Karlovo náměstí v centru Prahy. Týká se to linek 4, 6, 10, 16 a 22, informovaly na webu dopravní podnik a na twitteru společnost Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a okolí.

Zatím není jisté, jak dlouho omezení potrvá a zda bude zavedena náhradní doprava. Cestující mohou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Dálnici D8 u Lovosic znovu uzavřela nehodu kamionu

Dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem a dál na Drážďany je u Lovosic uzavřená. V noci tam v místě zúžení před sjezdem na průmyslovou zónu havaroval kamion. Policie odklání dopravu na exitu 45 Lukavec, zpátky na dálnici se řidiči vrací na nájezdu Lovosice. V okolí se tvoří kratší kolony, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Auta by se do uzavřeného úseku měla podle odhadu silničářů vrátit kolem 09:00.

Dálnice D8 u Lovosic byla neprůjezdná také v pondělí v noci a dopoledne. V úseku, který je kvůli stavebním pracím zúžený do jednoho pruhu, najel kamion do betonových svodidel. Vozidlo začalo hořet. Řidič stihl včas vystoupit, nikdo nebyl zraněn. Provoz byl kvůli odklízení následků a vyšetřování obnoven až po téměř deseti hodinách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy