Deštivý paradox. Čím je horší počasí, tím je Praha barevnější, ukazují fotky z věží

Deštivý paradox. Čím je horší počasí, tím je Praha barevnější, ukazují fotky z věží
Prší krásně. Pohled z Prašné brány v době, kdy kolem procházel pochod Prague Pride.
Město v dešti dělají barevnějším nejen deštníky, ale také pláštěnky. Pohled z balkonu Národního divadla.
Někdy ulice za deště úplně rozkvetou (pohled z Prašné brány).
Když prší, lidé kráčející v pražských ulicích by přísahali, že město je šedivé a smutné. Stačí však jen trochu změnit perspektivu, vystoupat pár schodů na některou z pražských věží a pohled se neuvěřitelně změní. Praha v dešti je z věží krásně barevná. A čím je horší počasí, tím je barevnější. Pojďte se podívat na snímky, které to zachycují.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 7. 2020 10:59
Když prší, lidé kráčející v pražských ulicích by přísahali, že město je šedivé a smutné. Stačí však jen trochu změnit perspektivu, vystoupat pár schodů na některou z pražských věží a pohled se neuvěřitelně změní. Praha v dešti je z věží nádherně barevná. A čím je horší počasí, tím je barevnější. Pojďte se podívat na snímky, které to zachycují.

Fotografie vznikly při práci na širším souboru Praha pod věžemi, který je až do 16. srpna vystaven v galerii Czech Photo Centre v pražských Nových Butovicích. Série snímků pořízených z pražských věží, teras, střech a vyhlídek zachycuje život v pražských ulicích a jejich zvláštní kouzlo při pohledu shora.

Záběry pořízené během deště jsou jen malou částí tohoto souboru. Když ve městě prší, je pohled z věží do ulic nečekaně barevný, a to nejen díky deštníkům a pláštěnkám, ale také proto, že mokrá dlažba a asfalt zvýrazňují barvy pouličního dopravního značení.

Snímky ze série Praha pod věžemi vznikaly několik let. První z nich jsou zhruba z roku 2016, poslední byly pořízeny letos na jaře, kdy byla Praha téměř vylidněná v souvislosti s epidemií koronaviru. Během této doby vznikly tisíce záběrů. Osm z nich vyhrálo v soutěži Czech Press Photo 2018 Grant Prahy. Díky grantu se pak zrodila největší část souboru, pořízená během intenzivního fotografování v roce 2019 a v první polovině roku 2020. 

Fotografie vystavené v galerii Czech Photo Centre nejsou zpravodajské, jejich cílem je zachytit graficky zajímavé a méně obvyklé pohledy na město. Část snímků si hraje s barvami a liniemi (a patří do ní i většina záběrů pořízených v dešti), část ukazuje běžný život a příběhy odehrávající v pražských ulicích.

O výstavě

Tomáš Vocelka: Praha pod věžemi. Czech Photo Centre, Praha, od 2. července do 16. srpna. Komentovaná prohlídka výstavy: 22. července od 17.00.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy