Deštivý paradox. Čím je horší počasí, tím je Praha barevnější, ukazují fotky z věží

Deštivý paradox. Čím je horší počasí, tím je Praha barevnější, ukazují fotky z věží
Prší krásně. Pohled z Prašné brány v době, kdy kolem procházel pochod Prague Pride.
Město v dešti dělají barevnějším nejen deštníky, ale také pláštěnky. Pohled z balkonu Národního divadla.
Někdy ulice za deště úplně rozkvetou (pohled z Prašné brány).
Když prší, lidé kráčející v pražských ulicích by přísahali, že město je šedivé a smutné. Stačí však jen trochu změnit perspektivu, vystoupat pár schodů na některou z pražských věží a pohled se neuvěřitelně změní. Praha v dešti je z věží krásně barevná. A čím je horší počasí, tím je barevnější. Pojďte se podívat na snímky, které to zachycují.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 7. 2020 10:59
Když prší, lidé kráčející v pražských ulicích by přísahali, že město je šedivé a smutné. Stačí však jen trochu změnit perspektivu, vystoupat pár schodů na některou z pražských věží a pohled se neuvěřitelně změní. Praha v dešti je z věží nádherně barevná. A čím je horší počasí, tím je barevnější. Pojďte se podívat na snímky, které to zachycují.

Fotografie vznikly při práci na širším souboru Praha pod věžemi, který je až do 16. srpna vystaven v galerii Czech Photo Centre v pražských Nových Butovicích. Série snímků pořízených z pražských věží, teras, střech a vyhlídek zachycuje život v pražských ulicích a jejich zvláštní kouzlo při pohledu shora.

Záběry pořízené během deště jsou jen malou částí tohoto souboru. Když ve městě prší, je pohled z věží do ulic nečekaně barevný, a to nejen díky deštníkům a pláštěnkám, ale také proto, že mokrá dlažba a asfalt zvýrazňují barvy pouličního dopravního značení.

Snímky ze série Praha pod věžemi vznikaly několik let. První z nich jsou zhruba z roku 2016, poslední byly pořízeny letos na jaře, kdy byla Praha téměř vylidněná v souvislosti s epidemií koronaviru. Během této doby vznikly tisíce záběrů. Osm z nich vyhrálo v soutěži Czech Press Photo 2018 Grant Prahy. Díky grantu se pak zrodila největší část souboru, pořízená během intenzivního fotografování v roce 2019 a v první polovině roku 2020. 

Fotografie vystavené v galerii Czech Photo Centre nejsou zpravodajské, jejich cílem je zachytit graficky zajímavé a méně obvyklé pohledy na město. Část snímků si hraje s barvami a liniemi (a patří do ní i většina záběrů pořízených v dešti), část ukazuje běžný život a příběhy odehrávající v pražských ulicích.

O výstavě

Tomáš Vocelka: Praha pod věžemi. Czech Photo Centre, Praha, od 2. července do 16. srpna. Komentovaná prohlídka výstavy: 22. července od 17.00.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy