To nejlepší z české fotografie: Výstava, kterou stojí za to vidět, končí už o víkendu

Snímek z kolekce Zlatý fond Národního muzea fotografie. Z výstavy v galerii Czech Photo Centre.
Autor: Vladimír Birgus. Snímek z kolekce Zlatý fond Národního muzea fotografie. Z výstavy v galerii Czech Photo Centre.
Autor: Robert Vano. Snímek z kolekce Zlatý fond Národního muzea fotografie. Z výstavy v galerii Czech Photo Centre.
Autor: Pavel Mára. Snímek z kolekce Zlatý fond Národního muzea fotografie. Z výstavy v galerii Czech Photo Centre.
Autorka: Dagmar Hochová-Reinhardtová. Snímek z kolekce Zlatý fond Národního muzea fotografie. Z výstavy v galerii Czech Photo Centre.
Foto: Zlatý fond NMF
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 5. 2019 10:37
Více než dvě stovky předních českých fotografů věnovaly svůj snímek Zlatému fondu Národního muzea fotografie. Výběr z těchto snímků je k vidění až do neděle 12. května v galerii Czech Photo Centre v pražských Nových Butovicích.

Výstava představuje výběr fotografií 74 fotografek a fotografů. Jsou mezi nimi například díla Vladimíra Birguse, Gabiny Fárové, Jaroslava Kučery, Roberta Vana, Dagmar Hochové, Karla Cudlína, Marie Kudasové a mnoha dalších.

Ještě dubnovým začátkem výstavy byly fotografie ze Zlatého fondu uloženy v prostorách moderního archivu Czech Photo Centre. Tato instituce chce navázat na původní myšlenku uchování dědictví fotografie pro budoucí generace.

"Proto otevíráme Zlatý fond II, který pokračuje ve stejné filozofii. Czech Photo společně s Národním muzeem fotografie bude oslovovat aktivní profesionální fotografy, aby se stali součástí této nové unikátní sbírky," uvedla mluvčí Czech Photo Centre Anna Vacková. "Naším cílem není fotografie zakonzervovat a nechat ležet hluboko v archivu, ale naopak opakovaně představovat kolekci nebo její části co nejširší veřejnosti," dodala.

Národní muzeum fotografie se v roce 2016 spojilo díky společným zájmům se společností Czech Photo. Autorem projektu první sbírky fotografií, nazvané Zlatý fond, je Ivo Gil. Na realizaci se podíleli Tomáš Dvořák a Jaroslav Prokop.

"Idea projektu předpokládala, že každý z oslovených autorů věnuje jednu originální výstavní zvětšeninu ve sbírkové kvalitě a fotografie se pak stanou trvalým exponátem výstavní kolekce," konstatoval Ivo Gil.

Vytvoření sbírky bylo podle Gila rozděleno na tři etapy. "V první etapě v roce 2002 bylo osloveno více než 150 tuzemských a 25 autorů žijících v zahraničí. K první uzávěrce v roce 2002 darovalo své fotografie téměř 90 fotografů. Ve druhé etapě, která proběhla v roce 2003, darovalo své fotografie 42 fotografů a v třetí etapě v roce 2004 pak 91 fotografů," vysvětluje Ivo Gil.

O výstavě

Výstava je otevřená ve všední dny od 11 do 18 hodin a o víkendu od 10 do 18 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

 

Právě se děje

Další zprávy