Lidé věří, že fotí svá selfie s nadhledem a ironií. O ostatních si to nemyslí, ukázal výzkum

22. 2. 2017 11:48
Když lidé fotí selfie, věří, že to dělají s nadhledem a sebeironií. Když však hodnotí selfie, která nafotili jiní, žádný nadhled a sebeironii nevidí. Považují je za zbytečně přehnanou sebeprezentaci. Tento paradox odhalila vědecká studie publikovaná v magazínu Frontiers of Psychology.
Selfie
Selfie | Foto: Shutterstock

Studii vypracovaly Sarah Diefenbachová a Lara Christoforakosová z univerzity v Mnichově. Pracovaly při tom se vzorkem 238 respondentů ve věku 18 až 63 let z Rakouska, Německa a Švýcarska.

Z výzkumu vyplynulo, že selfie (tedy autoportrét) si vyfotí jednou za týden nebo častěji 27 procent lidí. Dalších padesát procent dotázaných přiznalo, že pořídí alespoň jedno selfie měsíčně.

Lidé, u kterých se ve výzkumu projevily silné sklony k sebeprezentaci a k odhalování svých pocitů ve snaze získat sympatie okolí, se podle autorek studie cítili zvláště pozitivně, když fotili svá selfie.

Dotazovaní viděli výrazný rozdíl mezi svými a cizími selfie. Věřili, že u nich samotných není hlavním motivem snaha předvádět se, zatímco u jiných ji viděli jako klíčovou. "Byli také přesvědčeni o tom, že jejich selfie jsou autentičtější a obsahují sebeironii, na rozdíl od těch cizích," uvádějí autorky.

Podle výsledků 40 procent respondentů tvrdilo, že jsou jejich selfie sebeironická. Ale na snímcích jiných lidí vidělo tuto vlastnost jen 13 procent dotázaných.

I když se ukázalo, že lidé fotí sefie velice rádi, vyjadřovali se o nich v průzkumu s výrazným despektem. Celkem 82 procent dokonce uvedlo, že si na sociálních sítích mnohem raději prohlížejí normální fotky než cizí selfie.

"Kdybychom braly všechna tato odsuzující vyjádření doslova, selfie by se sotva mohla stát tak populárními, jak jsou," uvedly autorky. Podle nich však moderní forma autoportrétu hraje výraznou roli ve vlastním sebepoznávání a sebeprezentaci a odtud vychází i její popularita.

Závěry výzkumu najdete v plném znění v magazínu Frontiers of Psychology (anglicky).

 

Právě se děje

před 45 minutami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy