Lidé věří, že fotí svá selfie s nadhledem a ironií. O ostatních si to nemyslí, ukázal výzkum

22. 2. 2017 11:48
Když lidé fotí selfie, věří, že to dělají s nadhledem a sebeironií. Když však hodnotí selfie, která nafotili jiní, žádný nadhled a sebeironii nevidí. Považují je za zbytečně přehnanou sebeprezentaci. Tento paradox odhalila vědecká studie publikovaná v magazínu Frontiers of Psychology.
Selfie
Selfie | Foto: Shutterstock

Studii vypracovaly Sarah Diefenbachová a Lara Christoforakosová z univerzity v Mnichově. Pracovaly při tom se vzorkem 238 respondentů ve věku 18 až 63 let z Rakouska, Německa a Švýcarska.

Z výzkumu vyplynulo, že selfie (tedy autoportrét) si vyfotí jednou za týden nebo častěji 27 procent lidí. Dalších padesát procent dotázaných přiznalo, že pořídí alespoň jedno selfie měsíčně.

Lidé, u kterých se ve výzkumu projevily silné sklony k sebeprezentaci a k odhalování svých pocitů ve snaze získat sympatie okolí, se podle autorek studie cítili zvláště pozitivně, když fotili svá selfie.

Dotazovaní viděli výrazný rozdíl mezi svými a cizími selfie. Věřili, že u nich samotných není hlavním motivem snaha předvádět se, zatímco u jiných ji viděli jako klíčovou. "Byli také přesvědčeni o tom, že jejich selfie jsou autentičtější a obsahují sebeironii, na rozdíl od těch cizích," uvádějí autorky.

Podle výsledků 40 procent respondentů tvrdilo, že jsou jejich selfie sebeironická. Ale na snímcích jiných lidí vidělo tuto vlastnost jen 13 procent dotázaných.

I když se ukázalo, že lidé fotí sefie velice rádi, vyjadřovali se o nich v průzkumu s výrazným despektem. Celkem 82 procent dokonce uvedlo, že si na sociálních sítích mnohem raději prohlížejí normální fotky než cizí selfie.

"Kdybychom braly všechna tato odsuzující vyjádření doslova, selfie by se sotva mohla stát tak populárními, jak jsou," uvedly autorky. Podle nich však moderní forma autoportrétu hraje výraznou roli ve vlastním sebepoznávání a sebeprezentaci a odtud vychází i její popularita.

Závěry výzkumu najdete v plném znění v magazínu Frontiers of Psychology (anglicky).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 29 lidí

Nejméně 29 lidí přišlo o život a přes 100 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní představitele. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Mluvčí provinčního guvernéra uvedl, že výbuch nastal v době, kdy se v mešitě shromáždili věřící k pátečním modlitbám. "V důsledku exploze spadla střecha," řekl mluvčí a dodal, že mezi oběťmi jsou také děti. Podle některých afghánských úředních zdrojů mešitu zasáhl minometný granát odpálený povstalci, podle jiných uvnitř explodovala bomba.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Také Sparta vyzve Barcelonu. Utká se s ní ve futsalové Lize mistrů

Futsalisté Sparty Praha se v elitní fázi Ligy mistrů utkají s vysněnou Barcelonou, ukrajinským Chersonem a Minskem. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. Čtyřčlennou skupinu bude od 19. do 24. listopadu hostit běloruská metropole. Do Final Four pro nejlepší čtyři týmy soutěže postoupí pouze vítězové každé ze čtyř skupin.

před 49 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Kamion poškodil středová svodidla, část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se prorazila nádrž kamionu, uniká nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Kamion podle hasičů naboural také osobní vůz. Žádné informace o případných zraněných zatím nejsou.

Další zprávy