Světově uznávaný český krajinář Martin Rak vystavuje v pražské EinsZwei Gallery

Foto
1. 10. 2020 17:30
Aniž se o tom příliš ví, v mladší generaci českých fotografů je řada vynikajících autorů, kteří se dokázali prosadit ve světě. Patří k nim také krajinář Martin Rak (1984). Nyní vystavuje v pražské EinsZwei Gallery fotografie z posledních deseti let své tvorby.
Martin Rak: photographs, ukázky z výstavy českého krajinářského fotografa
Martin Rak: photographs, ukázky z výstavy českého krajinářského fotografa | Foto: Martin Rak

Martin Rak má na svém kontě mnoho prestižních ocenění (EISA Maestro, International Photo Awards IPA, Prix de la Photographie Paris Px3) a je autoritou pro mnohé fotografy krajináře nejen v Česku, ale i ve světě.

Na výtvarné scéně působí od roku 2009 a v jeho snímcích mu jde o zobrazení lyrické krajiny, k níž mnohdy dochází za použití charakteristických mlh s pronikajícími slunečními paprsky. 

Martin Rak: Photographs. EinsZwei Gallery Praha, výstava trvá do 27. října.
Martin Rak: Photographs. EinsZwei Gallery Praha, výstava trvá do 27. října. | Foto: Martin Rak

"Fascinuje mě krajina zejména na sklonku noci, když se v údolích vznáší cáry mlh prosvícené prvními slunečními paprsky. Stejně tak se ale rád procházím mlhavým podzimním lesem nebo fotografuji rozbouřené moře pod těžkými temnými mraky. Kvůli těmto dramatickým momentům jsem schopen strávit v terénu i celou noc a zachytit scénu tak, jak ji vidí málokdo. To mě naplňuje a neustále žene dál," říká.

Martin Rak: Photographs. EinsZwei Gallery Praha, výstava trvá do 27. října.
Martin Rak: Photographs. EinsZwei Gallery Praha, výstava trvá do 27. října. | Foto: Martin Rak

Výstava se skládá ze dvou částí. Ta první je zaměřena na černobílé fotografie, které jsou charakterizovány použitím dlouhých expozic a čistých kompozic.  Druhá část výstavy se snaží prozkoumat krajinu, její magické souhry světla, barvy a formy.

O výstavě:

Martin Rak: Photographs. Einszwei GalleryVinohradská 26, Praha, od 30. září do 27. října.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy