Světově uznávaný český krajinář Martin Rak vystavuje v pražské EinsZwei Gallery

Foto
1. 10. 2020 17:30
Aniž se o tom příliš ví, v mladší generaci českých fotografů je řada vynikajících autorů, kteří se dokázali prosadit ve světě. Patří k nim také krajinář Martin Rak (1984). Nyní vystavuje v pražské EinsZwei Gallery fotografie z posledních deseti let své tvorby.
Martin Rak: photographs, ukázky z výstavy českého krajinářského fotografa
Martin Rak: photographs, ukázky z výstavy českého krajinářského fotografa | Foto: Martin Rak

Martin Rak má na svém kontě mnoho prestižních ocenění (EISA Maestro, International Photo Awards IPA, Prix de la Photographie Paris Px3) a je autoritou pro mnohé fotografy krajináře nejen v Česku, ale i ve světě.

Na výtvarné scéně působí od roku 2009 a v jeho snímcích mu jde o zobrazení lyrické krajiny, k níž mnohdy dochází za použití charakteristických mlh s pronikajícími slunečními paprsky. 

Martin Rak: Photographs. EinsZwei Gallery Praha, výstava trvá do 27. října.
Martin Rak: Photographs. EinsZwei Gallery Praha, výstava trvá do 27. října. | Foto: Martin Rak

"Fascinuje mě krajina zejména na sklonku noci, když se v údolích vznáší cáry mlh prosvícené prvními slunečními paprsky. Stejně tak se ale rád procházím mlhavým podzimním lesem nebo fotografuji rozbouřené moře pod těžkými temnými mraky. Kvůli těmto dramatickým momentům jsem schopen strávit v terénu i celou noc a zachytit scénu tak, jak ji vidí málokdo. To mě naplňuje a neustále žene dál," říká.

Martin Rak: Photographs. EinsZwei Gallery Praha, výstava trvá do 27. října.
Martin Rak: Photographs. EinsZwei Gallery Praha, výstava trvá do 27. října. | Foto: Martin Rak

Výstava se skládá ze dvou částí. Ta první je zaměřena na černobílé fotografie, které jsou charakterizovány použitím dlouhých expozic a čistých kompozic.  Druhá část výstavy se snaží prozkoumat krajinu, její magické souhry světla, barvy a formy.

O výstavě:

Martin Rak: Photographs. Einszwei GalleryVinohradská 26, Praha, od 30. září do 27. října.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy