Svět z nebe na fotkách: Od nádherných hor a ostrovů až po Saddámovy boeingy

Svět z nebe na fotkách: Od nádherných hor a ostrovů až po Saddámovy boeingy
Ostrov Vela Sestrica nedaleko Korčuly.
Manhattan trochu více zblízka.
Malé expediční letadlo OK-LEX mezi dvěma boeingy Saddáma Husajna, stále zaparkovanými na letišti Tozeur-Nefta.
Římská arena El Jem během mého rekordního letu ze Sfaxu do Brindisi.
Foto: Jiří Pruša
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka, Jiří Pruša
6. 12. 2020 6:00
Český pilot a fotograf Jiří Pruša během svých leteckých expedic zažil ledacos. Průlet bouřkou v horách, vynechávání motoru, namrzání křídel a vrtule, kolaps palubního počítače, nedostatek paliva i zatčení po nechtěném průletu zakázaným vojenským prostorem. Teď ze svých expedic vydává výpravnou knihu Svět z nebe, která shrnuje deset let létání nad celým světem.

"Do knihy Svět z nebe jsem dal téměř všechno zajímavé, co jsem v létání za posledních deset let prožil a viděl," říká Jiří Pruša, který kromě jiného spolupracuje s Aktuálně.cz při leteckém fotografování zajímavých míst v České republice.

V nové publikaci představuje na 2200 snímků z letů nad mnoha zajímavými místy světa, jako je například poušť Sahara, nejvyšší hora Severní Ameriky Denali (Mt. McKinley) nebo třeba sopka Etna. 

Snímky a text dokumentují mimo jiné i přistání u Beringova průlivu a let těsně kolem hranice mezi USA a Ruskem, kudy vede i datová čára (mezinárodní dohodou stanovená hranice, při jejímž překročení se mění datum). Píše se zde i o plánování obletu světa malým letadlem, který chtěl Jiří Pruša uskutečnit letos, ale kvůli koronavirové pandemii tento plán nebylo možné uskutečnit.

"V knize chci ukázat, jak krásné jsou pohledy na svět z výšky, a představit svět létání v malém letadle i každému, kdo ho z této perspektivy nezná," vysvětluje autor. Publikace by měla zároveň předat pilotům malých letadel řadu zkušeností i jim dát inspiraci pro jejich vlastní létání.

"Najdete tam proto fotografie i články a povídky věnované jak krásám světa a jednotlivým lidem, které jsem během létání potkal, tak také zkušenostem z létání - jak připravit letadlo, jak plánovat leteckou expedici, co je potřeba s sebou na letecké expedici mít. Fotografie i texty knihy mohou určitě zajímat a inspirovat i čtenáře, který se létání v malých letadlech nevěnuje, ale zajímá se o cestování a krásy světa," konstatuje Jiří Pruša.

Publikace Svět z nebe vychází jen v omezeném počtu výtisků, všechny budou číslované a podepsané autorem. Získat je lze prostřednictvím webu Flying Revue.

Tam lze také najít informace o on-line křtu knihy, který proběhne 10. prosince, a hned po něm bude jako součást křtu následovat premiéra filmového dokumentu Jaderské ostrovy z nebe.

O knize

Jiří Pruša: Svět z nebe
Jiří Pruša: Svět z nebe | Foto: Jiří Pruša

Svět z nebe. Autoři: Jiří Pruša, Miloš Dermíšek, Jindřich Ilem a Jožo Skácal. 776 stran, více než 2200 leteckých fotografií. Vychází 10. prosince 2020, cena číslovaného výtisku s autorským podpisem 1400 Kč. Vydává Flying Revue.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, trať bude stát až do večera

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD).

ČD momentálně předpokládají, že omezení provozu potrvá zhruba do 18:00, čas je ale pouze orientační. Termín bude průběžně aktualizován, uvedl dopravce. V úseku je náhradní autobusová doprava.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy