Svět z nebe na fotkách: Od nádherných hor a ostrovů až po Saddámovy boeingy

Svět z nebe na fotkách: Od nádherných hor a ostrovů až po Saddámovy boeingy
Ostrov Vela Sestrica nedaleko Korčuly.
Manhattan trochu více zblízka.
Malé expediční letadlo OK-LEX mezi dvěma boeingy Saddáma Husajna, stále zaparkovanými na letišti Tozeur-Nefta.
Římská arena El Jem během mého rekordního letu ze Sfaxu do Brindisi.
Foto: Jiří Pruša
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka, Jiří Pruša
6. 12. 2020 6:00
Český pilot a fotograf Jiří Pruša během svých leteckých expedic zažil ledacos. Průlet bouřkou v horách, vynechávání motoru, namrzání křídel a vrtule, kolaps palubního počítače, nedostatek paliva i zatčení po nechtěném průletu zakázaným vojenským prostorem. Teď ze svých expedic vydává výpravnou knihu Svět z nebe, která shrnuje deset let létání nad celým světem.

"Do knihy Svět z nebe jsem dal téměř všechno zajímavé, co jsem v létání za posledních deset let prožil a viděl," říká Jiří Pruša, který kromě jiného spolupracuje s Aktuálně.cz při leteckém fotografování zajímavých míst v České republice.

V nové publikaci představuje na 2200 snímků z letů nad mnoha zajímavými místy světa, jako je například poušť Sahara, nejvyšší hora Severní Ameriky Denali (Mt. McKinley) nebo třeba sopka Etna. 

Snímky a text dokumentují mimo jiné i přistání u Beringova průlivu a let těsně kolem hranice mezi USA a Ruskem, kudy vede i datová čára (mezinárodní dohodou stanovená hranice, při jejímž překročení se mění datum). Píše se zde i o plánování obletu světa malým letadlem, který chtěl Jiří Pruša uskutečnit letos, ale kvůli koronavirové pandemii tento plán nebylo možné uskutečnit.

"V knize chci ukázat, jak krásné jsou pohledy na svět z výšky, a představit svět létání v malém letadle i každému, kdo ho z této perspektivy nezná," vysvětluje autor. Publikace by měla zároveň předat pilotům malých letadel řadu zkušeností i jim dát inspiraci pro jejich vlastní létání.

"Najdete tam proto fotografie i články a povídky věnované jak krásám světa a jednotlivým lidem, které jsem během létání potkal, tak také zkušenostem z létání - jak připravit letadlo, jak plánovat leteckou expedici, co je potřeba s sebou na letecké expedici mít. Fotografie i texty knihy mohou určitě zajímat a inspirovat i čtenáře, který se létání v malých letadlech nevěnuje, ale zajímá se o cestování a krásy světa," konstatuje Jiří Pruša.

Publikace Svět z nebe vychází jen v omezeném počtu výtisků, všechny budou číslované a podepsané autorem. Získat je lze prostřednictvím webu Flying Revue.

Tam lze také najít informace o on-line křtu knihy, který proběhne 10. prosince, a hned po něm bude jako součást křtu následovat premiéra filmového dokumentu Jaderské ostrovy z nebe.

O knize

Jiří Pruša: Svět z nebe
Jiří Pruša: Svět z nebe | Foto: Jiří Pruša

Svět z nebe. Autoři: Jiří Pruša, Miloš Dermíšek, Jindřich Ilem a Jožo Skácal. 776 stran, více než 2200 leteckých fotografií. Vychází 10. prosince 2020, cena číslovaného výtisku s autorským podpisem 1400 Kč. Vydává Flying Revue.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy