Nejdražší fotografie v dějinách stojí 291 milionů, pózuje na ní slavná modelka Kiki

ČTK ČTK
19. 5. 2022 12:46
Snímek s názvem Le Violon d’Ingres (Ingresovy housle) od surrealistického fotografa Mana Raye se v New Yorku prodal v přepočtu za 291 milionů korun, a stal se tak nejdražší fotografií v dějinách.
Man Ray: Le Violon d’Ingres
Man Ray: Le Violon d’Ingres | Foto: Profimedia.cz

Černobílý snímek z roku 1924 zachycuje umělcovu tehdejší přítelkyni, oblíbenou francouzskou modelku a zpěvačku známou jako Kiki z Montparnassu, jejíž záda autor snímku pomocí koláže pojal jako housle. O víkendové aukci informoval odborný server Connaissance des arts.

Aukční síň Christie's očekávala prodejní cenu okolo sedmi milionů dolarů, kupci ale její předpoklad výrazně překročili. V posledních deseti minutách dražby se dva zájemci na telefonu přepláceli, až zazněla finální částka. Je to čtyřnásobek ceny, za kterou se v roce 2007 prodala fotografie Noire et Blanche (Černá a bílá) od stejného autora, která byla dosud tou nejdražší.

Dražené dílo měl Ray ve svém osobním archivu až do roku 1962. Tehdy ho koupili sběratelé umění Jacobsovi. Aukce v Rockefellerově centru nesla jejich jméno, k prodeji nabídli přes 70 položek spojených se surrealismem. Vedle několika Rayových děl byla v nabídce i tvorba Reného Magritta, Yvese Tanguyho nebo Salvadora Dalího.

Význačný představitel umělecké avantgardy 20. století Man Ray fotografoval, tvořil koláže a sochy, konstruované objekty, a také točil filmy. Umělec vlastním jménem Emmanuel Rudzitsky se narodil ve Filadelfii v židovské rodině, která se do Ameriky přistěhovala z Ruska. Většinu tvůrčího života prožil ve Francii. Prodaná kompozice je jedním z nejslavnějších symbolů světového surrealismu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy