Startuje nový ročník Czech Press Photo, výstava se přesune do Národního muzea

Vítězství v Czech Press Photo získal snímek Lukáše Bíby z demonstrací na Letné
2. místo v kategorii reportáž: Tomáš Vocelka, Economia / Příliš mnoho turistů (série snímků)
3. místo v kategorii každodenní život: Jan Jirkovský / Canisterapie v Domě Kněžny Emmy
Vítěz v kategorii umění a kultura: Martin Divíšek, EPA / Labutí jezero v Národním divadle (série snímků)
2. místo v kategorii sport: Martin Kozák / Ledová plochá dráha
Foto: Czech Press Photo 2019
Foto
25. 8. 2020 11:59
S příchodem září startuje nový, už 26. ročník soutěže Czech Press Photo. Přináší velkou změnu: výstava vítězných snímků nebude na pražské Staroměstské radnici, ale v Národním muzeu. Změní se i její termín. Obvykle bývala na přelomu roku, teď se její začátek přesune až na březen 2021, ale zato bude trvat až do října. Vítězné snímky z předchozího ročníku si můžete připomenout ve fotogalerii.

Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků a předání cen bude v prosinci rovněž v Národním muzeu. Autoři mohou snímky do soutěže přihlašovat jako každoročně od 1. září do 30. září prostřednictvím elektronického formuláře.

Další velkou změnou oproti předcházejícím ročníkům je to, že letos budou soutěžit jen fotografové - video sekce tentokrát není vyhlášena.

Předsedou poroty bude Joe Klamar z agentury AFP (Agence France-Presse). Kromě něj v porotě zasedne americká fotoreportérka Nicole Tung, australský fotograf Christopher McGrath, český fotograf Herbert Slavík a šéf fotobanky ČTK Petr Mlch. 

Soutěž Czech Press Photo 2020 vyhlašuje sedm fotografických kategorií: Aktualita, Reportáž, Každodenní život, Umění a kultura, Sport, Portrét, Člověk a životní prostředí. Tradičně bude uděleno také roční tvůrčí stipendium Grant Prahy. 

"Jako celý svět i soutěž Czech Press Photo zasáhla pandemie koronaviru, což se projevilo v několika rovinách. Kvůli této turbulentní situaci máme méně sponzorů, dále je velmi složité plánovat přesné termíny. Také musíme doufat, že bez problémů přiletí zahraniční porotci. Další citelnou ranou bylo zrušení výstavního prostoru na Staroměstské radnici. Několik měsíců jsme se intenzivně věnovali hledání jiného reprezentativního prostoru, odpovídajícího prestiži soutěže, což se přes všechny překážky podařilo. Jsme hrdí, že se výstava bude konat v překrásných rekonstruovaných prostorách historické budovy Národního muzea," uvedla Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo.

Fotografie mohou být do soutěže Czech Press Photo 2020 přihlášeny v průběhu měsíce září, a to pouze elektronicky přes formulář uveřejněný na stránkách soutěže. Soutěž je otevřena vydavatelům, agenturám, profesionálním fotografkám i fotografům, odborným školám i zavedeným volným fotografům, kteří mají trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku a jejich práce vznikly za účelem publikování v médiích.

Vstupní poplatek za přihlášení do kategorie fotografie činí 1000 Kč / 39 eur, mladí autoři do 23 let poplatek nehradí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Midtjylland se na duel se Slavií naladil výhrou 1:0 nad Randers

Fotbalisté Midtjyllandu se na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů proti Slavii naladili výhrou. Ve 3. kole dánské ligy porazili 1:0 Randers. Obhájce titulu naplno bodoval ve druhém ze tří kol nového ročníku, přičemž podruhé za sebou vyhrál stejným výsledkem. Dnes o triumfu domácích rozhodl v 6. minutě Božidar Kraev.

Dánský celek, který si v úterý z Edenu odvezl bezbrankovou remízu, usiluje o první postup do základní skupiny Ligy mistrů. Naopak Slavia touží po druhém účasti v hlavní fázi po sobě a celkově třetí v historii.

Trenér Midtjyllandu Brian Priske nasadil dnes sestavu: Hansen - Dyhr, Sviatchenko, James, Andersson (61. Cools) - Anderson, Onyeka (61. Madsen), Kraev - Sisto (82. Isaksen), Júnior Brumado (74. Vibe), Mabil (82. Evander).

Další zprávy