Stane se z fotoaparátu přežitek? Výrobci se toho nebojí, boom chytrých telefonů pomáhá i jim

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 10. 2016 8:05
Tak bláznivě moc se na světě ještě nikdy nefotografovalo. Podle odhadů lidé letos pořídí zhruba bilion snímků. Jenže jen čtvrtina z nich bude zhotovena fotoaparátem, většinu lidé vyfotí mobilem. Prodeje fotoaparátů už několik let prudce klesají. Jak se v takovém světě žije největšímu výrobci zrcadlovek, firmě Canon? Lee Boniface, marketingový ředitel Canon Consumer Imaging Group pro Evropu, vidí věci pozitivně. “Věřím, že se tento sestup zastaví, a přijde dokonce mírný růst,” řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Lee Boniface, Canon
Lee Boniface, Canon | Foto: Canon

Většina lidí fotí mobilem. Nebojíte se, že se z fotoaparátu brzy stane jen speciální nástroj pro pár profesionálů?

Nezaměřujeme se jen na fotoaparáty. Canon se transformuje na značku zaměřenou na obraz jako takový (imaging company). Snažíme se pokrýt celou oblast, která souvisí s fotografováním a zpracováním obrazu. Fotky je potřeba někam ukládat, třídit je, tisknou se z nich fotoknihy. Výzva, kterou před nás staví chytré telefony, je evidentní, ale na druhou stranu přináší více zájmu o fotografování. Stále více lidí fotí.

To ano, ale mobilními telefony.

Fotoaparát stále hraje nezastupitelnou roli. Smartphone může pořizovat dobré fotky v určitých podmínkách, ale je spousta situací, ve kterých je fotoaparát stále podstatně lepší. Špatné světlo, rychlá akce, fotografování se zoomem – to všechno mobil nedokáže. Canon cílí na lidi, kteří chtějí mít lepší fotky, a naším úkolem je pomáhat jim, aby se k tomuto cíli dopracovali. A zároveň jim chceme nabízet služby, které s fotografováním souvisí – ukládání fotografií na cloud, sdílení, fotoknihy a podobně. Snažíme se nabídnout celý ekosystém. Fotoaparát je jen jednou z jeho součástí.

Myslíte, že je možné zastavit prudký pokles prodejů, se kterým se potýká trh s fotoaparáty?

Když se podíváte na většinu technologií, existuje obvykle přirozená úroveň, na které se podobný sestup zastaví. Myslím, že celé odvětví má zodpovědnost za to, aby mluvilo o tom, proč potřebujete fotoaparát. Není to ani tolik o technických možnostech, ale o inspiraci, o tom, co vám fotoaparát může přinést. Například polovina produktů na našem stánku na veletrhu Photokina se týkala inspirace kolem fotografie a vzdělávání.

Opravdu věříte, že se to zastaví?

Musíme na tom samozřejmě pracovat, ale já věřím dokonce v mírný růst. Z mého pohledu nejde jen o fotoaparáty, jde o celý ekosystém. Myslím, že pokud dokážu jakkoliv přivést lidi do ekosystému, začnou se zase o fotoaparáty zajímat. Věříme, že vstupním bodem do systému může být každý z našich produktů a služeb, nemusí to být nutně fotoaparát. Pokud poskytneme zákazníkovi dobrou službu, bude pro nás také jednodušší vysvětlit mu, jaké výhody má, aby měl fotoaparát.

Jedny z mála fotoaparátů, u nichž prodeje téměř neklesají, jsou takzvané bezzrcadlovky. Proč jste svůj první pokročilý model Canon EOS M5 představili až teď? Není pozdě?

Pozdě… to je zajímavý termín. Canon se vyznačuje tím, že vždy přináší ten správný produkt v ten pravý čas. My jsme se zaměřovali na kvalitní zrcadlovky. Trh se pohnul … a my na to reagujeme, přicházíme se seriozní bezzrcadlovkou. Pro nás je důležité přinést produkt, který pracuje se všemi objektivy ze systému EOS. Myslím, že slovo pozdě je určitá vaše interpretace.

Jenže trh pokročilých bezzrcadlovek s APS-C snímači mezitím obsadilo Sony a velmi obratně si počíná i Fuji. Vaše nová M5 jde přímo proti výborným fotoaparátům Sony A6300 a Fuji XT-2. Možná teď pro vás bude těžké prosadit se a zvýšit svůj podíl na trhu.

Myslím, že je důležité, že jsme letos zdvojnásobili náš podíl na trhu bezzrcadlovek. Spíše než se dívat zpátky a přemýšlet, jestli jsme se opozdili, je potřeba dívat se kupředu a dělat výborné věci. Modelem M5 začínáme rozšiřovat naši nabídku v oblasti bezzrcadlovek. Nedávali bychom ho na trh, kdybychom to v této kategorii nemysleli vážně.

Nadšení amatéři a profesionálové jsou jediné skupiny, které jsou ochotny utrácet za fotoaparáty velké peníze. Pracujete pro ně na něčem speciálním?

Vždy pracujeme na nových produktech.

Chápu, že se vám nechce prozrazovat chystané novinky. A co třeba Canon 6D Mark II, o tom už se mezi fotografy mluví delší dobu? (Jde o druhou generaci plnoformátové zrcadlovky pro pokročilé amatéry a poloprofesionály, pozn. red.)

To nemůžu komentovat. Ale třeba tady na veletrhu Fotokina se snažíme ukázat lidem naši představu budoucnosti. Například fotoaparát se 120 megapixely nebo video s vysokým rozlišením 8K.

A pokročilým amatérům nechceme nabízet jen fotoaparáty. Chceme jim ukázat, jak mohou ze svého přístroje dostat co nejvíce, chceme je inspirovat. Zapojit je do komunity lidí podobného zaměření a zájmů. Uvést je mezi kolegy, kteří fotí krajiny, portréty nebo cokoliv jiného. V tomto duchu budeme přicházet i s novými produkty. Třeba s aplikacemi, které pomohou vybrat dobrou lokaci pro fotografování a tím pořídit lepší snímky.

Můžete o tom prozradit něco víc?

Chceme více vycházet z potřeb zákazníka. Zapojíme například geolokaci. Třeba teď jste v Kolíně nad Rýnem. Můžeme vám nabídnout aplikaci, která vám díky geolokačním službám pomůže vyfotit úžasné fotky tohoto města. Můžeme pomoci lidem sdílet fotky, které zde byly pořízeny, chceme být mnohem více inspirativní značkou.

Chceme propojit komunitu fotografů s inspirativní prací našich ambasadorů a naučit členy komunity používat fotovýbavu lepším způsobem. Chceme být více než jen dobrý hardware, chceme, abychom byli známí tím, že Canon pomáhá pořizovat lepší fotky. A chceme propojovat tuto inspirativní roli s produkty, které máme.

Je možné, že se technologie z těch nejdražších fotoaparátů budou přesouvat do těch levnějších?

Ano, když se podíváte do minulosti, Canon to vždy dělal. Vezměte si třeba technologii duálních pixelů z Canonu 5D Mark IV (umožňuje například změnit místo, na které jste zaostřili, i poté, co už byla fotka vyfocena, ale maximálně v řádu pár centimetrů, pozn. red.). Netvrdím, že bude ve všech fotoaparátech, ale určitě ji dostanou i nižší modely.

Viděl jsem hezké fotky historických aut na vašem instagramovém účtu. Jaký fotoaparát máte?

Mám Canon 5D Mark IV a používám také kompakt G7X. Znáte festival historických aut v Goodwoodu?

Ano, samozřejmě.

Vzal jsem si G7X do Goodwoodu a vyfotil jsem tam pár pěkných fotek jen tímhle fotoaparátem, žádnou zrcadlovkou. Pršelo a chtěl jsem něco, co můžu schovat v kapse. A víte, co je bezvadné? Že na tom festivalu zmáčknu tohle tlačítko a do minuty je obrázek na webu. Když se podíváte na náš nový Canon EOS M5, je to ještě jednodušší, protože má bluetooth, který je pořád aktivní.

Dříve to byla nevýhoda fotoaparátů oproti mobilu, že lidé nemohli fotky rychle sdílet.

To se teď mění. Rozdíl v kvalitě snímků z mobilního telefonu a z fotoaparátu je stále obrovský. A naším cílem je, aby to lidé pochopili. Víte, můj otec měl 70. narozeniny. Fotka z nich je pro mne důležitá vzpomínka na čas, který jsme strávili spolu. Nemůžete ten moment opakovat, nemůžete ho znovu prožít. A my chceme, abyste pro zachycení této důležité vzpomínky dostal kvalitu v celém ekosystému, od fotky z kvalitního fotoaparátu až po kvalitní uložení vašich dat – protože neukládáte soubor, ale vzpomínku.

 

Právě se děje

Další zprávy