Sport, akty i letecké snímky. Jizerská padesátka očima šesti českých fotografů

Sport, akty i letecké snímky. Jizerská padesátka očima šesti českých fotografů
Lukáš Dvořák není reportér ani konceptualista, do širšího povědomí se dostal jako módní fotograf a také díky portrétním aktům. Na jeho snímcích se neobjevuje sníh nebo závodníci, ale jen krásná dívka, kterou zachytil se starými lyžemi.
Jeho snímky jsou poctou všem závodníkům, profesionálům i amatérům.
... a pokaždé najdeme něco, co jsme si předtím neuvědomili.
Předměty jsou fotografovány s chladným odstupem, jako muzejní exponáty, a přesto vzbuzují silné emoce.
Foto: Tomáš Vocelka, RAUL! 2020
ČTK Foto, ČTK
29. 1. 2021 16:30
Šest známých českých fotografů spojilo své síly v rámci uměleckého projektu, který zachycuje různé podoby slavného lyžařského závodu Jizerská 50. Nyní je výsledek jejich práce k vidění ve výpravné knize a na výstavě v pražské Leica Gallery (ta je ovšem momentálně dostupná jen díky virtuální prohlídce). Mezi autory výstavy je i Tomáš Vocelka z Aktuálně.cz.

Za projektem Jizerská 50 - Viděna šesti stojí Marek Tesař z agentury RAUL!, který se rozhodl propojit sport s uměním. "Navázali jsme na aktivity, které započaly již v roce 2017," vysvětluje.

"Tehdy jsme k výročí 50. ročníku Jizerské padesátky uskutečnili výstavu Skol!!! ve výstavní síni Mánes. V minulém roce jsme si připomněli 50. výročí od tragické horolezecké Expedice Peru 1970. U této příležitosti vznikla publikace fotografií s názvem Jizerská 50 - Viděna šesti a následně i stejnojmenná výstava, která potvrzuje smysluplnost projektu Sport&Art představující umění v jeho nejrůznějších podobách," konstatoval Tesař.

Na právě zahájené výstavě v Leica Gallery, která je nyní dostupná prostřednictvím virtuální prohlídky, jsou k vidění snímky Jana Šibíka (reportáž), Markéty Navrátilové (sportovní fotografie), Jiřího Langpaula (portrét), Daniela Huštáka (konceptuální fotografie), Lukáše Dvořáka (akty) a Tomáše Vocelky (letecká fotografie). "Každý z nich přináší originální pohled na určitý aspekt závodu a nechává nahlédnout do zákulisí daleko hlouběji, než by se na první pohled mohlo zdát," uvedl Marek Tesař.

Virtuální prohlídku výstavy si můžete prohlédnout zde

Jizerská 50 | Viděna šesti: snímky z výstavy fotografií v pražské Leica Gallery, leden 2021
Jizerská 50 | Viděna šesti: snímky z výstavy fotografií v pražské Leica Gallery, leden 2021 | Foto: RAUL! 2020

"Spojení světa sportu se světem umění je výborná myšlenka a jsem za ni moc ráda," řekla k zahájení výstavy ředitelka pražské Leica Gallery Míla Dubská. "Ve fotografiích, které budou během letošního ledna a února k vidění na výstavě v naší galerii, budou mít návštěvníci možnost navnímat tento sportovní fenomén v téměř šedesáti černobílých i barevných fotografiích plných emocí, dynamiky, bolesti i krásy. To všechno dohromady je totiž Jizerská padesátka", konstatuje Dubská. Věří přitom, že kromě virtuální návštěvy bude snad výstava časem přístupná i pro normální prohlídku -  snad to vývoj epidemie a vládní opatření dovolí.

Všichni zmínění fotografové se do projektu zapojili během loňského 53. ročníku závodu, který byl bohužel jednou z posledních masových sportovních akcí před propuknutím pandemie. Výsledná kniha a výstava jsou mimo jiné myšleny i jako pocta k 50. výročí tragické Expedice Peru 1970, které jsme si připomněli během Jizerské padesátky v roce 2020. (Československou horolezeckou expedici v Peru v roce 1970 zasáhla lavina uvolněná zemětřesením z vrcholu Huascaránu a tragicky zahynulo čtrnáct jejích členů).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy