Krajiny ze světa mýtů a snů. Kouzla se světlem vnášejí do fotografií tajemství

Krajiny ze světa mýtů a snů. Kouzla se světlem vnášejí do fotografií tajemství
Tiché kruhy, zimní slunovrat, černá krajina. Tak zní některé z názvů fotografií Jana Pohribného, jehož hlavním tématem je vztah člověka k přírodě. Jeho fotografické obrazy zachycují snové a mytické krajiny vyzařující tajemství. Nyní je průřez jeho tvorbou za posledních třicet let k vidění na výstavě Spi-rituální krajina v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích. Ve fotogalerii přinášíme několik ukázek z Pohribného krajinářské tvroby. (Laghetto e Tina, 2017 - ukázka z výstavy Jan Pohribný: Spi-rituální krajina).
Silent projection, 2022 (ukázka z výstavy Jan Pohribný: Spi-rituální krajina).
Silent rings, 2017 (ukázka z výstavy Jan Pohribný: Spi-rituální krajina).
Černá krajina, 2018 (ukázka z výstavy Jan Pohribný: Spi-rituální krajina).
Foto: Jan Pohribný
vot Foto, vot
12. 3. 2023 17:04
Tiché kruhy, zimní slunovrat, černá krajina. Tak zní některé z názvů fotografií Jana Pohribného, jehož hlavním tématem je vztah člověka k přírodě. Jeho fotografické obrazy zachycují snové a mytické krajiny vyzařující tajemství. Nyní je průřez jeho tvorbou za posledních třicet let k vidění na výstavě Spi-rituální krajina v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích.

Reprezentativní výstava představuje tvorbu významného českého fotografa a pedagoga Jana Pohribného (*1961) z let 1988-2022 s důrazem na nejnovější práce.

Jan Pohribný je prezidentem Asociace profesionálních fotografů České republiky  a držitelem mezinárodního titulu MQEP (Master Qualified European Photographer). Na domácí fotografické scéně se pohybuje od poloviny osmdesátých let 20. století. Hlavním tématem jeho tvorby je reflexe vztahu člověka k přírodě - již ve svých tvůrčích počátcích byl ovlivněn land artem, zvláště britskou školou preferující citlivé zásahy do krajiny a využití přírodních materiálů.

Ve své volné fotografické tvorbě Pohribný krajinu také dotváří, nejčastěji světlem. K malbě světlem, luminografii, se pojí i jeho neobyčejná práce s barvou. Přirozený kolorit krajiny doplňuje citlivou barevností umělého světla, různými filtry, nebo jej výjimečně upravuje v postprodukci.

Na litoměřické výstavě se mohou návštěvníci setkat s fotografiemi z pěti různých cyklů s odlišnými přístupy ke krajinářské fotografii. Hlavní roli vždy hraje krajina, a to buď krajina prehistorických posvátných míst a megalitických památek Evropy a Asie, které Pohribný dotváří světlem či přírodním pigmentem, nebo krajina s inscenovanou figurou. Autor do krajiny také vstupuje geometrickými světelnými objekty a tvary anebo objekty z ručního papíru.

"Jan Pohribný svými intervencemi převážně světlem krajinu interpretuje jako místo se skrytým duchovním rozměrem," komentuje jeho tvorbu kurátorka Alena Beránková. "Skrze příběhy a archetypální figury vstupuje do neviditelného světa imaginace a snů, čímž otevírá další možnosti čtení krajiny a místa."

O výstavě: 

Jan Pohribný - Spi-rituální krajina, Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, 24. 2. - 28. 5. 2023. Kurátorka Alena Beránková. Více informací najdete na stránkách galerie: galerie-ltm.cz

Hlavní výstavní budova, Michalská 29/7, Litoměřice 24. 2. - 28. 5. 2023

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Čistý zisk skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun. Meziročně víc než osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. Skupina to v úterý oznámila v tiskové zprávě.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Letos ČEZ odvede českému státu více než 100 miliard korun na dividendách, daních z příjmů a odvodech z tržeb výroby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy