Biatlon vládne všem. Sportovním fotografem roku se stal Petr Slavík

3. místo v kategorii Série: Petr David Josek (The Associated Press) - Mistrovství světa ve fotbalu v Kataru. (Ukázka ze souboru snímků).
Vítězka v kategorii Portrét: Barbora Reichová (Media house Czech team) - Plavkyně Simona Kubová.
Soutěž o nejlepší sportovní fotografii loňského roku vyhrál fotograf české biatlonové reprezentace Petr Slavík. Zvítězil se sérií nazvanou Světový pohár v biatlonu 2021-22 a získal cenu, která nově nese jméno oceňovaného fotografa Jaroslava Skály. Výsledky vyhlásil Klub sportovních novinářů a zároveň začala výstava vítězných snímků v pražské galerii Czech Photo Centre.
Vítěz v kategorii Série: Petr Slavík (volný fotograf) - Bláto. (Ukázka ze souboru snímků).
Foto
26. 1. 2023 15:50

"Série svým výrazným výtvarným pojetím a estetickou kvalitou záběrů přesahuje běžné kvalitní sportovní zpravodajství, zároveň však výborně vystihuje ducha biatlonu jako sportu. Fotografie Petra Slavíka mají svůj specifický poetický jazyk a přitom si zachovávají vypovídací hodnotu, tak oceňovanou ve zpravodajství," odůvodnila své rozhodnutí porota soutěže.

"Jsem velice rád, že jsem cenu vyhrál se snímky z biatlonu. Už na svém kontě nějaká ocenění ze soutěží mám, ale vždy to bylo za snímky z cyklistiky. Těší mě, že se dostalo i na biatlon," uvedl Petr Slavík. A pak v žertu dodal, že je to poprvé, co porota ocenila, že fotit biatlon v zimě a s mrznoucími prsty je mnohem těžší než fotografovat horská kola.

Sportovní fotograf roku Petr Slavík při vyhlášení výsledků soutěže v galerii Czech Photo Centre.. V pozadí je vidět fotografie z jeho vítězné série. | Foto: Tomáš Vocelka

Soutěž se vrátila po pandemické přestávce, naposledy se konala před třemi lety.  Přehlídka oceněných fotografií je k vidění v galerii Czech Photo Centre v Nových Butovicích do 5. března.

Kromě celkového vítěze vyhlásil Klub sportovních novinářů i vítěze jednotlivých kategorií. Dvě první místa získala Barbora Reichová z Českého olympijského týmu (Individuální sporty a Portrét), dalšími vítězi jsou Lukáš Kaboň z Deníku (Kolektivní sporty), Lukáš Chum z i-Motorsportu (Motorismus), Roman Vondrouš z ČTK (Sport a covid-19) a Petr Slavík (Série).

Soutěž o nejlepší sportovní fotografii roku navazuje na obnovenou tradici výročních přehlídek, založenou legendami novinářské fotografie v roce 1971. Mezi lety 2001 až 2017 se nevyhlašovala. Letos se do soutěže, která zahrnuje snímky členů Klubu sportovních novinářů za roky 2020 až 2022, přihlásilo 42 autorů s více než pěti sty fotografiemi.