Biatlon vládne všem. Sportovním fotografem roku se stal Petr Slavík

3. místo v kategorii Série: Petr David Josek (The Associated Press) - Mistrovství světa ve fotbalu v Kataru. (Ukázka ze souboru snímků).
Vítězka v kategorii Portrét: Barbora Reichová (Media house Czech team) - Plavkyně Simona Kubová.
Soutěž o nejlepší sportovní fotografii loňského roku vyhrál fotograf české biatlonové reprezentace Petr Slavík. Zvítězil se sérií nazvanou Světový pohár v biatlonu 2021-22 a získal cenu, která nově nese jméno oceňovaného fotografa Jaroslava Skály. Výsledky vyhlásil Klub sportovních novinářů a zároveň začala výstava vítězných snímků v pražské galerii Czech Photo Centre.
Vítěz v kategorii Série: Petr Slavík (volný fotograf) - Bláto. (Ukázka ze souboru snímků).
Foto
26. 1. 2023 15:50

"Série svým výrazným výtvarným pojetím a estetickou kvalitou záběrů přesahuje běžné kvalitní sportovní zpravodajství, zároveň však výborně vystihuje ducha biatlonu jako sportu. Fotografie Petra Slavíka mají svůj specifický poetický jazyk a přitom si zachovávají vypovídací hodnotu, tak oceňovanou ve zpravodajství," odůvodnila své rozhodnutí porota soutěže.

"Jsem velice rád, že jsem cenu vyhrál se snímky z biatlonu. Už na svém kontě nějaká ocenění ze soutěží mám, ale vždy to bylo za snímky z cyklistiky. Těší mě, že se dostalo i na biatlon," uvedl Petr Slavík. A pak v žertu dodal, že je to poprvé, co porota ocenila, že fotit biatlon v zimě a s mrznoucími prsty je mnohem těžší než fotografovat horská kola.

Sportovní fotograf roku Petr Slavík při vyhlášení výsledků soutěže v galerii Czech Photo Centre.. V pozadí je vidět fotografie z jeho vítězné série. | Foto: Tomáš Vocelka

Soutěž se vrátila po pandemické přestávce, naposledy se konala před třemi lety.  Přehlídka oceněných fotografií je k vidění v galerii Czech Photo Centre v Nových Butovicích do 5. března.

Kromě celkového vítěze vyhlásil Klub sportovních novinářů i vítěze jednotlivých kategorií. Dvě první místa získala Barbora Reichová z Českého olympijského týmu (Individuální sporty a Portrét), dalšími vítězi jsou Lukáš Kaboň z Deníku (Kolektivní sporty), Lukáš Chum z i-Motorsportu (Motorismus), Roman Vondrouš z ČTK (Sport a covid-19) a Petr Slavík (Série).

Soutěž o nejlepší sportovní fotografii roku navazuje na obnovenou tradici výročních přehlídek, založenou legendami novinářské fotografie v roce 1971. Mezi lety 2001 až 2017 se nevyhlašovala. Letos se do soutěže, která zahrnuje snímky členů Klubu sportovních novinářů za roky 2020 až 2022, přihlásilo 42 autorů s více než pěti sty fotografiemi.

před 2 hodinami

Rakousko ukončí od pondělí po vzoru Česka kontroly na hranici se Slovenskem

Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Důvodem pro tento krok je, že v noci na neděli ukončí kontroly na hranici také Česko. Rakousko původně kontroly na rakousko-slovenské hranici zavedlo po vzoru Česka, které je ustavilo kvůli nárůstu nelegální migrace na konci loňského září.

Rakousko plánuje místo kontrol na hranici kontroly v příhraničních oblastech, a to v koordinaci se sousedními státy. V těchto oblastech země plánuje nasadit hlídky a drony.

Také v případě Česka bude po zrušení kontrol na hranici se Slovenskem fungovat na směnu v příhraničním prostoru 70 policistů. Podle českého ministra vnitra Víra Rakušana budou také pokračovat kontroly ve slovenských vlacích, které mají zajistit, aby případní odhalení migranti zůstali na slovenské straně hranice.