Šunka ve tvaru zmrzliny, žvýkačkový toust a další zátiší ze světové fotosoutěže

Ve fotogalerii najdete snímky nominované na "fotografické Oscary" v kategoriích Zátiší, Kreativní tvorba a Fotografický objev.
Pol Kurucz (Francie): Ti normální. Fotograf fotil excentrické lidi v Riu de Janeiru a má za to, že jsou možná normálnější než takzvaní "normální lidé". Finalista v kategorii Kreativní tvorba - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Djeneba Aduayomová (Francie). Uzavření. Finalistka v kategorii Kreativní tvorba - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Jean-Marc Caimi & Valentina Piccinniová (Itálie). Güle Güle (turecky "sbohem") je osobní projekt zaměřený na město Istanbul. Finalisté v kategorii Fotografický objev - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Kui Su (Čína): Snění za bílého dne. Finalista v kategorii Zátiší - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
16. 4. 2019 10:58
Jak vypadá moderní fotografické zátiší nebo snímky, které se snaží posouvat hranice fotografie? Ukazují to práce nominované na "fotografické Oscary", tedy na ceny v prestižní světové fotosoutěži Sony World Photography Awards. Ve fotogalerii se můžete podívat, kdo bude bojovat o vítězství.

Seriál, který představuje nominované snímky, vstupuje do posledního dílu - představujeme v něm snímky nominované na ceny v kategoriích Zátiší, Fotografický objev a Kreativní tvorba.

Vítězové jedné z největších a nejprestižnějších světových fotosoutěží Sony World Photography Awards budou známi už tuto středu (tedy 17. dubna), kdy budou slavnostně vyhlášeni v Londýně.

V našem seriálu už jsme představili autory nominované za zpravodajské fotografie, za nejlepší snímky architektury, za nejlepší krajiny, za portréty a za sportovní fotografii. Jednalo se o kategorie označované souhrnným názvem Professional, ve kterých se soutěží se seriály snímků.

Organizátoři už dříve vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé fotografie. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. 

 

Právě se děje

před 8 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy