Šunka ve tvaru zmrzliny, žvýkačkový toust a další zátiší ze světové fotosoutěže

Ve fotogalerii najdete snímky nominované na "fotografické Oscary" v kategoriích Zátiší, Kreativní tvorba a Fotografický objev.
Pol Kurucz (Francie): Ti normální. Fotograf fotil excentrické lidi v Riu de Janeiru a má za to, že jsou možná normálnější než takzvaní "normální lidé". Finalista v kategorii Kreativní tvorba - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Djeneba Aduayomová (Francie). Uzavření. Finalistka v kategorii Kreativní tvorba - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Jean-Marc Caimi & Valentina Piccinniová (Itálie). Güle Güle (turecky "sbohem") je osobní projekt zaměřený na město Istanbul. Finalisté v kategorii Fotografický objev - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Kui Su (Čína): Snění za bílého dne. Finalista v kategorii Zátiší - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
16. 4. 2019 10:58
Jak vypadá moderní fotografické zátiší nebo snímky, které se snaží posouvat hranice fotografie? Ukazují to práce nominované na "fotografické Oscary", tedy na ceny v prestižní světové fotosoutěži Sony World Photography Awards. Ve fotogalerii se můžete podívat, kdo bude bojovat o vítězství.

Seriál, který představuje nominované snímky, vstupuje do posledního dílu - představujeme v něm snímky nominované na ceny v kategoriích Zátiší, Fotografický objev a Kreativní tvorba.

Vítězové jedné z největších a nejprestižnějších světových fotosoutěží Sony World Photography Awards budou známi už tuto středu (tedy 17. dubna), kdy budou slavnostně vyhlášeni v Londýně.

V našem seriálu už jsme představili autory nominované za zpravodajské fotografie, za nejlepší snímky architektury, za nejlepší krajiny, za portréty a za sportovní fotografii. Jednalo se o kategorie označované souhrnným názvem Professional, ve kterých se soutěží se seriály snímků.

Organizátoři už dříve vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé fotografie. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 34 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy