Podívejte se do očí arabské lišce. Fotky přírody, na které je radost se dívat

Desátý díl seriálu o finalistech prestižní soutěže Sony World Photography Awards. Jejich snímky si můžete prohlédnout v této galerii.
Nadia Aly (USA): Shluk. Finalistka soutěže v kategorii příroda.
Pedro Jarque Krebs (Peru): Agonie a extáze. Finalista soutěže v kategorii příroda.
Yung-sen Wu (Tchaj-wan): Tah lososů proti proudu řeky. Finalista soutěže v kategorii příroda.
Greg Lecoeur (Francie): Tuleň. Finalista soutěže v kategorii příroda.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
18. 2. 2019 10:57
Seriál představující finalisty jedné z nejuznávanějších fotosoutěží světa se dostává k desátému, závěrečnému dílu. V něm se zaměříme na finalisty kategorie příroda. Opět jde o nádherné záběry, které jsou pastvou pro oči.

Letošní rok byl pro pořadatele soutěže rekordní, přihlášeno bylo 326 tisíc fotografií od autorů ze 196 zemí světa. Vítězové v kategoriích, kde se hodnotí jednotlivé snímky, budou vyhlášeni 26. února.

Kromě toho má soutěž ještě druhou část, zaměřenou na fotoseriály (je označována jako Professional, zatímco soutěž jednotlivých snímků nese název Open). Její finalisté budou oznámeni 26. března, vítězové pak na slavnostním předávání cen 17. dubna.

Největší počet snímků do soutěže přišel z Velké Británie, Itálie a z USA. Soutěž pořádá World Photography Organisation pod záštitou firmy Sony. Účast v ní samozřejmě není limitovaná použitou technikou, soutěžit mohou všichni fotografové z celého světa.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz jsme postupně zveřejňovali všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích postoupily do finále. Toto je poslední, desátý díl seriálu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy