Cigára, kafe, dortíky. Fotky oceněné v prestižní soutěži skrývají zvláštní příběhy

Cigára, kafe, dortíky. Fotky oceněné v prestižní soutěži skrývají zvláštní příběhy
Paloma Rinconová (Španělsko), 3. místo v kategorii Zátiší. Série Mexický svátek oslavuje mexické jídlo a tamní tradice rukodělné tvorby.
Michelle Wattová (USA): Přítomnost. Shortlist v kategorii Kreativní fotografie.
Peter Eleveld (Nizozemsko), vítěz v kategorii Zátiší. Snímky vznikly s využitím velkoformátového analogového fotoaparátu a historického kolodiového procesu na mokré desce, který v poslední době zažívá mezi fotografy renesanci.
Maryna Maselová (Ukrajina): Zítřejší menu. Shortlist v kategorii Zátiší.
Foto: Ilka & Franz, Sony World Photography Awards 2021
Foto
28. 4. 2021 6:01
Příběhy se dají ve fotografii vyprávět různými způsoby. Nejen reportáží nebo dokumentem, ale třeba také prostřednictvím fotografického zátiší nebo takzvané kreativní fotografie. Ukazují to snímky oceněné v prestižní soutěži Sony World Photography Awards: například soubor Cigára, kafe, dortíky, který vzpomíná na zničující životní styl jedné staré dámy.

Aktuálně.cz představuje v seriálu článků nejlepší fotografie z velké světové soutěže Sony World Photography Awards. V tomto díle se zaměříme na kategorie Zátiší a Kreativní fotografie.

Jedním z oceněných souborů je i ten nesoucí název Cigára, kafe, dortíky. Autorská dvojice, která vystupuje pod zkratkou Ilka & Franz, si svými snímky připomíná Ilčinu matku a její zničující styl, který si nenechala nikým vzít a který se jí stal nakonec osudným. "Snímky jsou jakousi kolekcí vzpomínek na ni. Pokoušejí se napodobit její zvyky a každodenní rituály. Při fotografování jsme použili její osobní věci, například bižuterii, a vystupuje na nich i její pes Biszko," uvádí Ilka a Franz, pro které bylo fotografování i formou terapie, která jim pomáhala vyrovnat se se ztrátou blízké osoby.

V galerii toho nejlepšího ze soutěže najdeme i další zajímavé náměty. Například francouzská fotografka Delphine Blastová představuje ženy z mexického Juchitánu, jejichž komunita bývá často popisována jako silně matriarchální.

Mark Hamilton Gruchy (Spojené království) zase použil dosud nezpracované snímky NASA z Měsíce a vytvořil z nich fotomontáže, které poukazují na soudobý styl života na Zemi. Na snímcích uvidíte třeba situaci, kdy si kosmonaut na Měsíci užívá grilování nebo si pohrává s kulovitými útvary připomínajícími koronavirus.

 

Právě se děje

Další zprávy