Nejlepší fotoreportáže roku? Fascinace pannami reborn a čínské továrny v Africe

Nejlepší fotoreportáže roku? Fascinace pannami reborn a čínské továrny v Africe
Prohlédněte si nominace na nejlepší fotoreportáže roku v prestižní soutěži Sony World Photography Awards. Francouz Didier Bizet byl nominován se sérií o lidech kolem panenek reborn. Finalista v kategorii Dokument (Professional). Ukázka z širšího souboru snímků.
Youqiong Zhang (Čína): Čínští experti učí Etiopany, jak vyrábět boty. Finalista v kategorii Dokument (Professional). Ukázka z širšího souboru snímků nazvaného "Přechod od Made in China k Made in Africa".
Youqiong Zhang (Čína): Přechod od výroby v Číně k výrobě v Africe. Finalista v kategorii Dokument (Professional). Ukázka z širšího souboru snímků.
Jenny Evansová (Austrálie): Ze série Sucho. Dítě se koupe v kalné a zapáchající vodě, která teče z kohoutků v australském Louthu. Lepší k dispozici není. Semifinalista v kategorii Životní prostředí. Ukázka z širšího souboru snímků.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 2. 2020 10:31
Francouzský fotograf Didier Bizet se ve své reportáži zaměřil na komunitu lidí, kteří adoptují extrémně realistické panenky reborn, připomínající novorozence. (Slovo koupit je podle něj v této komunitě zapovězeno.) Vyneslo mu to nominaci na nejlepší fotoreportáž roku v prestižní soutěži Sony Wolrld Photography Awards 2020. Ve fotogalerii najdete přehled nominovaných snímků.

(2. díl seriálu) - V prvním dílu seriálu jsme představili nominace na ceny Sony World Photography Awards v kategoriích Krajina a Příroda. Druhý díl se zaměřuje na nejlepší fotoreportáže (v kategorii Dokument) a na snímky v kategorii Životní prostředí.

Jedna ze tří nominací na nejlepší fotoreportáž patří francouzskému fotografovi Didieru Bizetovi, a to za sérii o komunitě kolem panenek reborn. "Tyto hyperrealistické panny se poprvé objevily v USA v 90. letech. Jsou v mnoha případech k nerozeznání od skutečných novorozenců," uvádí Bizet.

"Vytváří se kolem nich komunita lidí, kteří je vyrábějí a sbírají. Využívají je jako terapeutické pomůcky i v nemocnicích. Zaměřil jsem se na otázku, co motivuje ženy nebo páry, aby adoptovaly reborn panenku - slovo koupit se v kruzích jejich obdivovatelů nepoužívá. Někteří si tím plní potřebu pečovat o dítě, pro jiné je to třeba lék na samotu," vysvětluje fotograf. 

Druhá nominace patří čínskému fotografovi Youqiong Zhangovi. Dokumentuje přesun výroby z čínských podniků do Etiopie. "Podle výzkumů už v Africe působí přes deset tisíc čínských firem. Budují továrny, vybavují je výrobními technologiemi, zajišťují management i školení a výchovu zaměstnanců. V Etiopii čínské firmy vyrábějí obuv, chemikálie, léky, montují automobily a vytvářejí tak desetitisíce pracovních míst," konstatuje Zhang.

Třetí nominace v na nejlepší fotoreportáž získal fotograf Chung Ko z Hongkongu, který se zaměřil na tamní rozsáhlé protesty a na způsob, jak dopadají na konkrétní lidi - třeba na zatčenou studentku či záchranáře popáleného ve službě.

Ve fotogalerii najdete také nominace v kategorii Životní prostředí.

Sony World Photography Awards je jednou z největších a nejrespektovanějších světových soutěží. Je známá tím, že odráží nejnovější trendy ve fotografii. Letos vstoupila do svého 13. ročníku. Porota tento rok hodnotila 345 tisíc snímků ve dvou základních kategoriích - Open a Professional. V prvně jmenované soutěží jednotlivé fotografie, ve druhé soubory. Obě kategorie se pak dělí na podkategorie, jako jsou například krajina, portrét, zátiší a podobně.

Porota nyní vyhlásila semifinalisty a finalisty v kategorii Professional. Vítězové budou vyhlášeni v dubnu během slavnostní ceremonie v Londýně.

Soutěž Sony World Photography Awards je určena všem fotografům, není vázána na značku fotoaparátu. Sony v ní figuruje jako generální sponzor. Je jakousi protiváhou World Press Photo, které se zaměřuje výhradně na fotožurnalistiku, zatímco Sony WPA dává výrazný prostor umělecké a kreativní fotografii. 

 

Právě se děje

Další zprávy