Barokní slavnosti Navalis na fotkách: bez ohňostroje, v dešti, přesto velká podívaná

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout snímky Richarda Horáka.
Svatojánské slavnosti Navalis se odehrávají tradičně 15. května.
Začaly zdobením koní na Hradčanském náměstí, následovala mše ve svatovítské katedrále a procesí na Karlův most.
Procesí na Karlově mostě.
Procesí na Karlově mostě.
Foto: Richard Horák
Foto
22. 5. 2019 12:44
Fotograf Richard Horák zachytil atmosféru pražských barokních slavností Navalis, které se odehrávají tradičně v předvečer svátku sv. Jana Nepomuckého. Pršelo, ohňostroj byl zrušen, přesto byly slavnosti velkolepé.

Slavnosti začaly podle každoročního scénáře zdobením koní na Hradčanském náměstí, pokračovaly mší ve svatovítské katedrále a procesím na Karlův most. Ten byl také stěžejním místem oslav.

Na Vltavu vypluly už tradičně benátské gondoly a letos se k nim připojily také historické lodě od rakouského jezera Halštat, které původně sloužily k rozvozu alpské soli po Evropě. 

Proč přijíždějí do Prahy zrovna benátské gondoly? Vysvětlení je jednoduché, Jan Nepomucký je jedním z osmi patronů Benátek.

Plánovaný barokní ohňostroj, který měl být vrcholem svatojánských oslav, se nakonec neuskutečnil kvůli tlaku veřejnosti. Lidé se obávali, že hluk a záblesky ohrozí životy ptáků žijících u Vltavy. 

Svatojánské slavnosti se v Praze odehrávaly už v době baroka, současní pořadatelé je obnovili v roce 2009. V roce 1743 se jich zúčastnila i císařovna Marie Terezie, několik dní po své korunovaci. Je s nimi mimo jiné spojeno i položení základního kamene Národního divadla 15. května 1868.

Jan z Pomuka, dnes nazývaný Jan Nepomucký, se narodil mezi lety 1340 až 1350 a zemřel v roce 1393. Tělo umučeného generálního vikáře pražského arcibiskupa nechal svrhnout z Karlova mostu do Vltavy král Václav IV. Dodnes není zcela jasné, proč Nepomucký upadl v nemilost a skončil na mučidlech.

Nepomuckého kult se objevil v 17. století a svatořečen byl v roce 1729. Postupně se zařadil mezi nejvýznamnější české světce, je patronem právníků, lodníků, vorařů, mlynářů, zpovědníků a mostů. Pro katolíky je symbolem mlčenlivosti, odvahy a spolehlivosti.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy