Barokní slavnosti Navalis na fotkách: bez ohňostroje, v dešti, přesto velká podívaná

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout snímky Richarda Horáka.
Svatojánské slavnosti Navalis se odehrávají tradičně 15. května.
Začaly zdobením koní na Hradčanském náměstí, následovala mše ve svatovítské katedrále a procesí na Karlův most.
Procesí na Karlově mostě.
Procesí na Karlově mostě.
Foto: Richard Horák
Foto
22. 5. 2019 12:44
Fotograf Richard Horák zachytil atmosféru pražských barokních slavností Navalis, které se odehrávají tradičně v předvečer svátku sv. Jana Nepomuckého. Pršelo, ohňostroj byl zrušen, přesto byly slavnosti velkolepé.

Slavnosti začaly podle každoročního scénáře zdobením koní na Hradčanském náměstí, pokračovaly mší ve svatovítské katedrále a procesím na Karlův most. Ten byl také stěžejním místem oslav.

Na Vltavu vypluly už tradičně benátské gondoly a letos se k nim připojily také historické lodě od rakouského jezera Halštat, které původně sloužily k rozvozu alpské soli po Evropě. 

Proč přijíždějí do Prahy zrovna benátské gondoly? Vysvětlení je jednoduché, Jan Nepomucký je jedním z osmi patronů Benátek.

Plánovaný barokní ohňostroj, který měl být vrcholem svatojánských oslav, se nakonec neuskutečnil kvůli tlaku veřejnosti. Lidé se obávali, že hluk a záblesky ohrozí životy ptáků žijících u Vltavy. 

Svatojánské slavnosti se v Praze odehrávaly už v době baroka, současní pořadatelé je obnovili v roce 2009. V roce 1743 se jich zúčastnila i císařovna Marie Terezie, několik dní po své korunovaci. Je s nimi mimo jiné spojeno i položení základního kamene Národního divadla 15. května 1868.

Jan z Pomuka, dnes nazývaný Jan Nepomucký, se narodil mezi lety 1340 až 1350 a zemřel v roce 1393. Tělo umučeného generálního vikáře pražského arcibiskupa nechal svrhnout z Karlova mostu do Vltavy král Václav IV. Dodnes není zcela jasné, proč Nepomucký upadl v nemilost a skončil na mučidlech.

Nepomuckého kult se objevil v 17. století a svatořečen byl v roce 1729. Postupně se zařadil mezi nejvýznamnější české světce, je patronem právníků, lodníků, vorařů, mlynářů, zpovědníků a mostů. Pro katolíky je symbolem mlčenlivosti, odvahy a spolehlivosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy