Barokní slavnosti Navalis na fotkách: bez ohňostroje, v dešti, přesto velká podívaná

Foto: Richard Horák
Foto
22. 5. 2019 12:44
Fotograf Richard Horák zachytil atmosféru pražských barokních slavností Navalis, které se odehrávají tradičně v předvečer svátku sv. Jana Nepomuckého. Pršelo, ohňostroj byl zrušen, přesto byly slavnosti velkolepé.

Slavnosti začaly podle každoročního scénáře zdobením koní na Hradčanském náměstí, pokračovaly mší ve svatovítské katedrále a procesím na Karlův most. Ten byl také stěžejním místem oslav.

Na Vltavu vypluly už tradičně benátské gondoly a letos se k nim připojily také historické lodě od rakouského jezera Halštat, které původně sloužily k rozvozu alpské soli po Evropě. 

Proč přijíždějí do Prahy zrovna benátské gondoly? Vysvětlení je jednoduché, Jan Nepomucký je jedním z osmi patronů Benátek.

Plánovaný barokní ohňostroj, který měl být vrcholem svatojánských oslav, se nakonec neuskutečnil kvůli tlaku veřejnosti. Lidé se obávali, že hluk a záblesky ohrozí životy ptáků žijících u Vltavy. 

Svatojánské slavnosti se v Praze odehrávaly už v době baroka, současní pořadatelé je obnovili v roce 2009. V roce 1743 se jich zúčastnila i císařovna Marie Terezie, několik dní po své korunovaci. Je s nimi mimo jiné spojeno i položení základního kamene Národního divadla 15. května 1868.

Jan z Pomuka, dnes nazývaný Jan Nepomucký, se narodil mezi lety 1340 až 1350 a zemřel v roce 1393. Tělo umučeného generálního vikáře pražského arcibiskupa nechal svrhnout z Karlova mostu do Vltavy král Václav IV. Dodnes není zcela jasné, proč Nepomucký upadl v nemilost a skončil na mučidlech.

Nepomuckého kult se objevil v 17. století a svatořečen byl v roce 1729. Postupně se zařadil mezi nejvýznamnější české světce, je patronem právníků, lodníků, vorařů, mlynářů, zpovědníků a mostů. Pro katolíky je symbolem mlčenlivosti, odvahy a spolehlivosti.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice nakonec zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy