Napřed úžasní lidé ze Sudet. Teď poezie Prahy, jak ji neznáte. Fotograf Kučera překvapuje

Napřed úžasní lidé ze Sudet. Teď poezie Prahy, jak ji neznáte. Fotograf Kučera překvapuje
V této galerii vždy dva po sobě jdoucí snímky tvoří dvojici. Na výstavě visí vedle sebe a doplňují se. Praha 2015. Smíchov, ulice u železničního mostu.
Druhý snímek ve dvojici. Praha 2015. U obchodního domu Centrum Chodov.
Praha 2015. Libeň z kopce Sluncová. (Foto 1)
Praha 2015. Radlice, dětské hřiště v ulici Pechlátova. (Foto 2)
Foto: Jaroslav Kučera
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
3. 2. 2017 10:11
Není to tak dávno, co čtenáře Aktuálně okouzlily snímky Jaroslava Kučery pořízené v Sudetech během devadesátých let. Teď přichází s novou výstavou. Na snímcích překvapivě nejsou zlatokopové, zkrachovalci, prostitutky ani osoby na okraji společnosti. Lidé tam totiž nejsou vůbec. A přesto i tyto fotky vyprávějí úžasné příběhy.

Jak se stane, že se fotograf slavný díky snímkům „lidí na okraji“ pustí do focení neobvyklých pražských detailů a zákoutí? Vlastně docela jednoduše. „V posledních letech jsem věnoval spoustu času mému knižnímu vydavatelství a na fotografování mi zbývalo stále méně času,“ říká Jaroslav Kučera. A fotograf prostě fotit musí. Tak začal vyrážet s fotoaparátem na toulky, převážně po Praze.

„Začal jsem jednoho dne cestou z tenisu, když jsem si všiml, jak nafukovací halu zvláštně osvětluje sluníčko, vrhnul jsem se do toho a už dva roky jezdím po Praze a fotím,“ říká.

Podle kurátorky výstavy Daniely Mrázkové Jaroslav Kučera svým novým projektem překvapuje. „Přesněji – šokuje. Jako nejvýraznější osobnost současné české fotografie života nepřichází s dalším vzrušujícím tématem zaměřeným na bytosti vybočující svými osudy z běžného průměru, ale na předmětný svět, životní prostředí prosté lidí,“ uvádí. „A jsou to ty nejobyčejnější z obyčejných objektů, které ho zajímají,“ konstatuje.

Snímky navazují na české surrealisty

Kučerovy nové snímky z posledních dvou let podle Daniely Mrázkové navazují na tvorbu českých surrealistů. „Je si vědom emocionálních nábojů banálních objektů, jež umožňují vyvolávat vzpomínky, touhy, odhalovat skryté významy, uvádět do pohybu princip asociace představ. V jeho případě bych nehovořila o surrealismu, ale o – surbanalismu. Nezaměřuje se totiž na realitu samu o sobě zvláštní, ba bizarní, ale naopak banální.“

Výstava v Leica Gallery je sestavena tak, že autor s kurátorkou vždy vybrali dva snímky a umístili je na výstavě vedle sebe. A toto spojení ještě prohlubuje dojem a pocity z nevyřčeného příběhu, který tyto fotografie vyprávějí.

„Magie – to je to správné slovo pro Kučerovy Tiché dialogy. To nejmagičtější v nich pak spatřuji v tom, že jejich výpověď o nás a naší době je stejně silná, ba mnohdy silnější, než když je v hledáčku fotografické kamery sám člověk,“ říká kurátorka Mrázková. Fotograf se podle ní novým projektem neodchýlil od své životní fotografické orientace. Naopak. Pouze nabídl jiný, magičtější pohled na svět.

O autorovi

 • Jaroslav Kučera (70) patří k nejvýznamnějším současným českým fotografům
 • Narodil se v Ředhošti na Litoměřicku v roce 1946.
 • Vystudoval stavební fakultu ČVUT, ihned po dokončení školy se stal fotografem na volné noze.
 • V roce 1969 byl zatčen za účast na demonstracích proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy a souzen jako kontrarevoluční živel.
 • Fotil pro řadu časopisů a firem. Má za sebou mnoho úspěšných výstav a publikací.
 • V roce 2006 založil vydavatelství Jakura, kde vydává umělecké publikace.
 • Snímky z výstavy Sudety si můžete prohlédnout zde.

O výstavě

 • Kdy: 3. února až 2. dubna 2017
 • Kde: Leica Gallery, Praha
 • Otevřeno: pondělí až pátek: 10–21 hod., víkendy a státní svátky: 14–20 hod.
 • Vstupné: 70 Kč základní, 40 Kč děti, studenti, důchodci. Více zde.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů korun ročně

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard.

Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy