Skotská svatba. S nejlepším svatebním fotografem světa jsme zkoušeli objektiv od Sony

V galerii najdete snímky pořízené novým objektivem a také video ze zákulisí.
Nový objektiv Sony 135 mm f/1.8 GM. Podobné objektivy jsou velmi oblíbené mezi portrétními a svatebními fotografy, protože umí kouzla s pozadím. Je to vidět i na této fotce. Světelné kroužky na pozadí jsou ve skutečnosti jen zmuchlaný a nasvícený alobal.
Výřez z předchozího snímku.
Skotská svatba.
"Zlatý déšť" se dělá konfetami, které se hodí nad hlavy svatebčanů a nasvítí se.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 3. 2019 13:40
Jaké je fotit s jedním z nejlepších svatebních fotografů na světě Cristianem Ostinellim? A jaký je nový portrétní objektiv Sony 135 mm f/1.8, který firma vyvinula především pro portrétní, svatební a sportovní fotografy? Byli jsme mezi prvními na světě, kdo mohl novou optiku vyzkoušet.

Vítejte ve skotském Auchterarderu, což je malá obec, poblíž které se rozkládá slavné golfové hřiště PGA Centenary. Pojďte se podívat na skotskou svatbu (i když jen v podání modelů a modelek).

Průvodcem nám je Cristiano Ostinelli, nejlepší svatební fotograf na světě pro rok 2018. Titul mu přiřkla renomovaná Mezinárodní společnost profesionálních svatebních fotografů ISPWP. Jeho úlohou na setkání ve skotském Auchterarderu bylo přiblížit fotografům a novinářům z různých zemí světa některé z možností nového objektivu Sony 135 mm f/1.8 GM. Mezi účastníky byli i dva čeští novináři, a to z Aktuálně.cz a z magazínu FotoVideo.

Proč se vlastně kolem jednoho objektivu dělal takový poprask? Protože špičkové stopětatřicítky mají svou speciální magii, pro kterou jsou mezi fotografy portrétů a svateb velmi oblíbené.

Jejich kouzlo spočívá v tom, že dokážou krásně rozostřit pozadí a odpíchnout od něj fotografovaný objekt. Pokud toho fotograf umí využít, vznikají krásné, mnohdy až snové portrétní záběry.

Objektiv Sony 135 mm F/1,8 GM patří přesně do této magické kategorie. Má vysokou světelnost 1.8, která je podmínkou pro to, aby se dařila kouzla s pozadím. Navíc, jak jsme se při fotografování přesvědčili, velice rychle zaostřuje, takže dalším polem, kde půjde velmi dobře využít, bude sportovní fotografie.

Jak pracuje špičkový svatební fotograf

Cristiano Ostinelli nás provedl několika modelovými scénami. Fotily se portréty ženicha a nevěsty, a to jak na neutrálním tmavém pozadí, tak třeba v baru. Jedna ze scén byla postavena na fotografování se zlatými konfetami, které vytvoří kolem hlav svatebčanů něco jako zlatý déšť. A fotilo se samozřejmě i venku - s rekvizitami (například starý bicykl) i bez nich.

Cristiano Ostinelli vysvětluje modelce a modelovi, jakou pózu mají zaujmout.
Cristiano Ostinelli vysvětluje modelce a modelovi, jakou pózu mají zaujmout. | Foto: Tomáš Vocelka

Asi nejzajímavější na práci Cristiana Ostinelliho je jeho nadšení pro věc a kamarádský způsob komunikace s ženichem a nevěstou (v tomto případě s modelkou a modelem). Přesně ví, jaké pózy po nich chce. A často je místo vysvětlování sám předvede, aby je mohli snadno zaujmout. 

Fotky, které uvidíte v galerii u tohoto článku, Cristiano Ostinelli nefotil, ale připravil v podstatě všechny scény. Tak, aby předvedl, jak sám pracuje, a aby zároveň ukázal, co nový objektiv dokáže. Ostinelli je totiž jedním z fotografů,  kteří spolupracují s firmou Sony a pracují s její technikou.

První dojmy: objektiv je rychlý a má velmi ostrou kresbu

Pokud jde o objektiv, příjemně překvapil především velkou rychlostí, se kterou dokáže zaostřovat. To u optiky s vysokou světelností nebývá vždy pravidlem, protože velké skleněné čočky, které pustí ke snímači fotoaparátu hodně světla,  bývají těžké. Motory, které obstarávají zaostřování, pak mívají potíže rychle rozpohybovat tuto hmotu.

Pro Sony 135 mm f/1.8 GM to rozhodně neplatí. Zaostřuje velice rychle, precizně, a navíc potichu. První snímky, které jsme s objektivem mohli pořídit, naznačují, že má velice ostrou kresbu, a to i na nejnižší clonu 1.8.

Další věc, se kterou si inženýři zvláště vyhráli, je bokeh - tedy způsob, jakým se zobrazují neostré věci na pozadí snímku. Právě ten totiž určuje, zda půjde o jeden z obdivovaných objektivů s osobitým kouzlem, nebo ne.

Díky speciální povrchové úpravě čoček je bokeh velice jemný a nezaostřené zdroje světla se zobrazují jako velice pěkné kroužky bez jakýchkoliv rušivých efektů.

Podívejte se na videu na záběry ze zákulisí | Video: Tomáš Vocelka

Objektiv jsme měli možnost vyzkoušet na bezzrcadlovce Sony A9, což je momentálně vlajková loď firmy. Optika si skvěle rozuměla se systémem automatického zaostřování, který umí najít lidské oko, sám na něj zaostřit a udržovat ho zaostřené, ať se děje, co se děje.

U vysoce světelného objektivu je to ohromná pomoc, protože už nepřesnost několika milimetrů může při zaostřování znamenat, že portrét nebude ostrý, a tudíž ani použitelný.

Fotoaparát a objektiv ovšem tento úkol zvládaly opravdu dobře, procento mírně neostrých fotek bylo zanedbatelné i při sledování svatebčanů za chůze. (Například jedna fotka z dvacetisnímkové sekvence). Totální selhání, kdy fotoaparát zaostří na úplně něco jiného, než má, během několikahodinového fotografování nenastalo ani jednou.

Velmi příjemné bylo i to, že fotoaparát dokázal sám velmi spolehlivě ostřit na bližší oko (což je jedno z pravidel, které u portrétní fotografie platí). Pokud model nebo modelka pootočili hlavu, fotoaparát to vyhodnotil a přeostřil na druhé oko.

Objektiv má bytelnou konstrukci z hořčíkové slitiny, je odolný proti prachu a vlhkosti, a přesto je relativně lehký (v porovnání s konkurencí). Má manuální clonový kroužek, který při změně clony necvaká, což ocení lidé, kteří točí video. Na těle objektivu jsou navíc dvě programovatelná tlačítka, na která si fotograf může nastavit funkce, které právě potřebuje (mezi nimi třeba i to, aby fotoaparát automaticky zaostřoval na oči a udržoval je kontinuálně ostré).

Radost člověku trochu zkazí až informace o ceně, která by se měla pohybovat kolem 2000 dolarů. V Evropě většinou pro fotografickou techniku platí, že platíme tutéž sumu, jenže v eurech. Objektiv tedy nejspíš bude stát kolem 50 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy