Moravská pole patří k nejfotogeničtějším místům světa, potvrdila prestižní soutěž

Moravská pole patří k nejfotogeničtějším místům světa, potvrdila prestižní soutěž
Elizabeth Jenny Tanerová (Indonésie) - Multi color - kancelářský komplex v Tokiu. Vítězka kategorie Architektura.
Florian Ledoux (FR) - Tuleni v Antarktidě. Čestné uznání v kategorii Krásy přírody.
Author: Daniel Fehr (Švýcarsko) - Podzimní večeře. Ocenění Pozoruhodné dílo v kategorii Kreativní fotografie a zátiší.
Marcin Giba (Polsko) - Akvapark v Rybniku. Čestné uznání v kategorii Architektura.
Foto: SIPA 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 11. 2019 9:22
Snímek polského fotografa Jana Sieminského opět potvrdil, že zvlněná pole na Moravském Slovácku patří k nejhezčím fotografickým lokalitám na světě. Fotografie získala ocenění na prestižní celosvětové soutěži SIPA 2019 v italské Sieně. Soutěž je známá tím, že se jí účastní špičkoví světoví autoři - od fotožurnalistů, přes portrétní až po umělecké fotografy.

Soutěž Siena International Photo Awards patří mezi ty relativně mladé. Letos se odehrál teprve její pátý ročník. Ovšem za tu dobu se jí podařilo získat velmi prestižní pověst, a tomu odpovídá i účast. Mezi oceněnými se každým rokem objevují opravdu špičkoví a známí fotografové z celého světa.

První cenu za snímek roku letos získal britský fotograf Jonathan Banks s fotografií nazvanou Chlapec v davu. Je na ní zachycen liberijský kluk, který se snaží dostat zpět zakutálený míč - brání mu v tom ovšem shromážděný dav a vojáci, kteří dohlížejí na pořádek. 

Banks je profesionální fotograf, který je držitelem mnoha cen a jako dobrovolník často pracuje pro Červený kříž a nejrůznější neziskové organizace.

Soutěž Siena International Photography Awards má široký záběr, od dokumentu a reportáže až po zátiší. V každé kategorii se udělovala ocenění pro první tři místa, následovalo několik čestných uznání a pak několik cen "Za pozoruhodné dílo".

Právě jedno z těchto nižších ocenění za pozoruhodné dílo obdržel i český fotograf Filip Jandourek se snímkem dvou prasat na skládce v Bangladéši. Čeští fanoušci fotografie tento záběr znají například ze soutěže Czech Press Photo.

Dalším českým motivem v soutěži byl fakt, že cenu za pozoruhodné dílo porota udělila snímku polí na Moravském Slovácku, jehož autorem je polský fotograf Jan Sieminski. Jedná se přitom o notoricky známý a nesčetněkrát fotografovaný motiv, který má ve svém archivu asi každý, kdo byl v okolí Kyjova někdy fotit krajiny. Ale tak to s fotkami z jihomoravských polí bývá často. Jde o tak fotogenická místa, že dokáží okouzlovat poroty nejrůznějších soutěží znovu a znovu. 

Fotografie vítězů všech  kategorií soutěže a několik dalších oceněných snímků, které vybrala redakce Aktuálně.cz, si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy