Prokletá dálnice skrz Amazonii. Sebastian Liste ji fotí dlouhých osm let

Prokletá dálnice skrz Amazonii. Sebastian Liste ji fotí dlouhých osm let
Transamazonská dálnice prochází středem amazonského deštného pralesa a u nás bychom ji dálnicí rozhodně nenazývali, protože jen malá část z jejích několika tisíc kilometrů je vyasfaltována. Takto vypadá silnice z Realidade do Porto Velho.
Dálnice těmto lidem přináší práci, ale zbavuje je všeho, co bylo jejich tradičním domovem.
Dálnice těmto lidem přináší práci, ale zbavuje je všeho, co bylo jejich tradičním domovem.
Farma poblíž Uniao Bandeirantes.
Foto: Sebastian Liste / Noor
Foto
12. 12. 2019 9:45
Španělský fotograf Sebastian Liste už několik let detailně dokumentuje změny, které se odehrávají kolem takzvané transamazonské dálnice. Přináší ekonomický růst a zaměstnanost, ale zároveň také ničení pralesa a původních komunit. Toto jsou jeho snímky přímo z místa.

Transamazonská dálnice prochází středem amazonského deštného pralesa a u nás bychom ji dálnicí rozhodně nenazývali, protože jen malá část z jejích několika tisíc kilometrů je vyasfaltována.

"Umožnila Brazílii dosáhnout pozice jednoho z nejdůležitějších vývozců na světě. Podporuje ekonomický růst a zajišťuje zaměstnanost v regionu. Jenže zároveň také přispívá k rozsáhlému odlesňování a ničení amazonského deštného pralesa a ke kolonizaci ovlivňující životy místních lidí," vysvětluje Sebastian Liste, proč se pustil do svého dlouhodobého dokumentárního projektu.

"Kolem dálnice je vidět vysidlování místních obyvatel z jejich komunit, ilegální privatizace veřejných pozemků, práce tisíců lidí v obtížných podmínkách na živočišných i rostlinných farmách," upozorňuje Liste. "Navždy to změnilo životy lidí z izolovaných skupin a kmenů původně žijících v pralese," dodává fotograf. 

Snímky ve fotogalerii u tohoto článku jsou nejnovější částí dlouhodobého dokumentu Sebastia Listeho. Pracuje na něm s podporou společnosti Nikon, jejímž je ambasadorem. Využívá při tom evropský program speciálních projektů Nikonu, který umožňuje nadaným a vlivným fotografům z celé Evropy uskutečňovat i velmi náročné reportáže.

Pokud jde o techniku, v horku a za vysoké vlhkosti, které v pralese panují, fotil Sebastian Liste profesionální zrcadlovkou Nikon D850 (s objektivy Nikkor 35 mm f/1,4G a 58 mm f/1,4G a s bezzrcadlovkou Nikon Z7 s univerzálním zoomem Nikkor Z 24-70 mm f/4 S).

 

Právě se děje

Další zprávy