Rok, kdy se měnil svět. 365 dní s pandemií pohledem 365 fotografů

Rok, kdy se měnil svět. 365 dní s pandemií pohledem 365 fotografů
Lucy Vealeová: 5. listopad 2020. Byla jsem zvyklá často vídat mého dědečka, ale kvůli covidu se to změnilo. Při fotografování tohoto snímku jsem využila poloprůhlednou desku, jež symbolizuje fyzickou bariéru, která mezi námi vyvstala během lockdownu. Zároveň odráží také strach z toho, že nenávratně ztrácím důležité okamžiky, které jsem s ním mohla strávit," konstatuje fotografka.
Laura Pannack: Uteč. Snímek ze série Ostrovní symetrie.
Andreas Forstmaier: Nejsme náhodou my tím virem? Pandemie dočasně zastavila naše životy, což pro mnohé z nás znamenalo čas nucené sebereflexe. V této době jsem začal přemýšlet o své roli v lidstvu a roli lidstva na této planetě. Přibývá nás téměř exponenciálně. Naše jednání má stále větší dopad na globální ekosystém, na kterém jsme závislí. Ohrožujeme řadu dalších druhů, které tady s námi žijí, i celosvětové klima. 
Nabízí se zamyšlení: Nechováme se nakonec stejně jako viry? 
(Přefotografovaný a digitálně upravený linoryt).
Austin Tweedle: Portréty z období lockdownu. "Snímek vznikl v Newcastlu Upon Tyne v době uzávěry, kdy jsme směli naše obydlí opouštět jen v případě zcela nezbytných záležitostí. Skupinové videochaty se rychle staly novou normou a byly jediným možným způsobem, jak se vídat s příteli. Když si vzpomenu na hry, které jsme hráli prostřednictvím chatu, cítím zvláštní pocit nostalgie: když jsme neměli kam jít a neměli jsme k dispozici taneční parket, nakonec jsme si vyprávěli příběhy o sobě, které jsme nikdy předtím nesdíleli; paradoxně jsme se tak stali bližšími přáteli na větší vzdálenost. Zde je vidět, jak se líčí moje přítelkyně," konstatuje fotograf.
Foto: Edition 365, British Journal of Photography
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
30. 11. 2021 6:00
Nečekejte dramatické fotografie z nemocnic ani anticovidové demonstrace, ale spíš obrazy znepokojení a samoty. Mezinárodní fotografický projekt Edition 365 se snaží ukázat rok s pandemií tak, jak ho skutečně vnímala a prožívala většina lidí. Celkem 365 snímků, symbolizujících jednotlivé dny roku, pořídilo 365 fotografů z celého světa. Za projektem stojí magazín British Journal of Photography.

Výstava projektu Edition 365, která vznikla ve spolupráci s internetovou galerií New Art City, je také symbolická: Je totiž pouze virtuální. Sami organizátoři říkají, že jde o "portrét roku, který všechno změnil". Jsou v něm zahrnuty fotografie pořízené od března 2020 do března 2021. Výstava právě probíhá a navštívit ji můžete na tomto odkazu

Pořadatelé zároveň připravují prodej vystavených děl elektronickou formou (prostřednictvím takzvaných digitálních tokenů NFT, což je digitální dílo s certifikátem pravosti, které se teoreticky nedá odcizit).

"Od března 2020, kdy svět zachvátila pandemie koronaviru, celé lidstvo sdílí a dokumentuje mimořádný zážitek. Dějiny se nám odvíjí před očima," konstatují organizátoři.

Výstava Edition365, která spojuje hlasy renomovaných fotografů, začínajících umělců i obyčejných lidí, je rozsáhlou a pohlcující digitální výpovědí. Vypráví příběhy o lásce, ztrátě, naději a solidaritě - o kolektivní vůli lidstva vzdorovat a vytrvat. Výstava patří k nejambicióznějším, o jaké se kdy platforma virtuálních expozic New Art City pokusila. "Jde o fotografickou sbírku, která vzniká jednou za století a je koncipována tak, aby sloužila jako historická reference pro nadcházející desetiletí," uvádějí autoři.

"Jako pořadatelé některých z nejnavštěvovanějších fotografických výstav v reálném světě jsme chtěli vybudovat něco stejně ambiciózního v metaverzu. Edition365 je časová kapsle neuvěřitelných děl, která vypráví příběh jedinečného okamžiku v dějinách, přičemž umělci z celého světa se podílejí na projektu, který, jak věříme, bude nejvýraznější virtuální výstavou, jaká kdy byla vytvořena," konstatoval Marc Hartog, generální ředitel společnosti 1854 (vydavatelství, pod které spadá British Journal of Photography).

V nadcházejících týdnech se budou jednotlivá díla výstavy prodávat jako samostatná virtuální díla prostřednictvím NFT. Jeden sběratel bude také moci získat celou virtuální výstavu. Příjmy z prodeje půjdou z velké části zúčastněným umělcům. "Tvůrci byli pandemií neuvěřitelně zasaženi," říká Hartog. 

 

Právě se děje

Další zprávy