Zasněžená Praha. Připomeňte si její tiché kouzlo na snímcích Richarda Horáka

Zasněžená Praha. Připomeňte si její tiché kouzlo na snímcích Richarda Horáka
Věže kostela sv. Mikuláše na Starém Městě
Karlův most
Masarykovo nábřeží a Národní divadlo
Čertovka
Foto: Richard Horák
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
24. 12. 2019 18:15
Jak vlastně vypadá zimní Praha pod sněhem? Přes Vánoce to asi neuvidíme, ale připomenout to mohou záběry fotografa Richarda Horáka. Za snímky Prahy získal tento autor prestižní ocenění QEP (Quality European Photographer), o které mohou usilovat profesionální fotografové z celého světa. Má také několik rad, kam se v metropoli vydat na klidnou vánoční procházku bez davů.

Richarde, jste rodilý Pražák, a navíc fotograf, který zná spoustu malebných zákoutí hlavního města. Máte nějakou radu, kam se vydat na vánoční procházku bez davů turistů?

Doporučil bych třeba vyhlídku u Strahovského kláštera, je tam naprosto famózní výhled na Prahu, a sám to tam mám moc rád. Nebo blízké Hradčanské náměstí, odkud je Praha také krásně vidět. A také bych se prošel Nerudovkou.

Ale tam asi bude spousta turistů…

Stejně důležité jako kam se vydat je také vědět, kdy se tam vydat. Když se chcete jít podívat po Praze a vidět ji hezkou, je to ideální po ránu. Teď to není tak zlé, stačí být na místě tak v sedm ráno. Od Strahovského kláštera uvidíte, jak se Praha probouzí. Když máte štěstí na počasí, je na horizontu vidět východ slunce. Ráno je tam božský klid, na rozdíl třeba od Karlova mostu, kde se chvilka bez lidí hledá velice těžce. Lidi už tam potkáte i v noci nebo hodně brzy ráno. 

Strahovský klášter je známý a vyhlídka od něj opravdu krásná. Ale co kdybyste měl poradit nějaké méně známé a přesto hezké místo?

Doporučil bych třeba ulici Na Kocourkách v Praze 6. Jde o starou dělnickou část Prahy, která se dochovala až do dnešní doby. Je to malebná úzká ulička, není moc dlouhá a končí malým náměstím. Jsou tam staré domky a lehce se to tam podobá Zlaté uličce.

Nebo bych poradil židovský hřbitov u žižkovské věže, ten je také krásný, i když není moc známý. 

Za snímky Prahy jste letos na podzim získal ocenění Quality European Photographer. Můžete ho trochu přiblížit? 

Abyste o něj mohli usilovat, musíte být členem Asociace profesionálních fotografů. Pak se můžete přihlásit do takzvané kvalifikace evropských fotografů, která bývá dvakrát ročně. Porota se sejde vždy v některém z evropských měst. Jsou tři úrovně: první je European Photographer (EP), druhá Quality European Photographer (QEP), a třetí Master Quality European Photographer (ta je nejvyšší). 

Co se tam hodnotí?
Pokud chcete získat ocenění QEP, je potřeba dodat dvanáct fotografií, které musí tvořit ucelený soubor. Já jsem vybral snímky Prahy a snažil jsem se je řadit tak, aby ukázaly město od východu do západu slunce. Výběr jsem konzultoval s několika známými českými fotografy, například se Stanislavem Pokorným, Janem Pohribným nebo Mariánem Benešem. Fotky se musí dodat komisi vytisknuté na tvrdé podložce. Letos na podzim komise zasedala u nás v Praze. Přihlásilo se 42 fotografů z celého světa, QEP nakonec obdrželo osmnáct z nich, včetně mne. 

Musel to být asi velký zážitek.
To byl. Porotců je pět, jsou to hodně známí světoví fotografové a to, že ocenili mé snímky, byl pro mě velký úspěch, měl jsem ohromnou radost. Porotci si fotografie velmi podrobně prohlédnou a pak hlasují. Mají klobouk, do kterého vhazují kartičky - buď ano, nebo ne. Výsledek nesmí být 3:2, ale minimálně 4:1. Když je poměr hlasů 3:2, nastane další kolo, ve kterém se porotci dohadují a snaží se ostatní přesvědčit tak, aby výsledek byl jednoznačný. Fotky musí mít takzvaný wow efekt, musí na první pohled překvapit, okouzlit, zaujmout, prostě zapůsobit. Bez toho nemají šanci. Porota chce, aby snímky měly "něco navíc". 

Snímky zimní Prahy, které jste vybral pro tento článek, jsou z té oceněné série?

Ne, série, kterou jsem vybral pro Aktuálně, je jiná, zaměřil jsem se v ní na snímky zachycující zimní atmosféru města. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy